Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

"500 plus dla osób z niepełnosprawnością". Kogo dotyczy świadczenie?

4
Podziel się:

Ustawa dotycząca "500 plus dla osób z niepełnosprawnością" zakłada przyznanie świadczenia uzupełniającego w kwocie 500 zł osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji. Podpowiadamy, kogo obejmie dodatek.

"500 plus dla osób z niepełnosprawnością". Kogo obejmie świadczenie?
"500 plus dla osób z niepełnosprawnością". Kogo obejmie świadczenie? (123RF)
bETiKeyJ

W połowie lipca ustawa dotyczącą "500 plus dla osób z niepełnosprawnością" została przegłosowana przez Sejm.

Jak informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, Senat poparł poprawkę PiS obniżającą próg dochodowy uprawniającego do pobierania świadczenia.

Dzięki niej osoby, które otrzymują świadczenia nieznacznie przekraczające wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (1100 zł), nie zostaną pozbawione wsparcia z programu świadczeń uzupełniających.

bETiKeyL
Zobacz także: Zobacz: Program "500 plus" po nowemu. Wiceminister pracy: nie boimy się strajku

"500 plus dla osób z niepełnosprawnością". Kogo obejmie świadczenie?

"500 plus dla osób z niepełnosprawnością" to dodatek w wysokości 500 zł przyznawany osobom, które ukończyły 18 lat i mają orzeczenie o całkowitej niepełnosprawności oraz są niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Przed zmianami ustawa przewidywała, że świadczenie będzie wypłacane jedynie, jeśli dochody nie przekroczą 1100 złotych. Po wprowadzeniu poprawki osoby np. z dochodem 1601 zł otrzymają świadczenie, choć pomniejszone odpowiednio do 499 zł.

bETiKeyR

Świadczenie i koszty obsługi programu "500 plus dla osób z niepełnosprawnością" mają być finansowane ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Zgodnie z zapowiedziami, łączny roczny koszt wypłaty świadczenia wyniesie około 4,5 mld złotych, a przewidywana liczba osób, która otrzymała świadczenie, wyniesie około 800 tysięcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETiKezm
KOMENTARZE
(4)
Emerytka
2 tyg. temu
500+ jest tylko dla osób przebywających w hospicjum
Bbb
2 lata temu
Czy świadczenie dotyczy osób z chorobą alzheimera
mara1x
2 lata temu
a ja mam pytanie co na to Pani Hartwich? czy po zwiększeniu progu dochodowego ma w dalekim poważaniu dalszą walkę o prawa osób z niepełnosprawnościami? tzn., że tego progu w ogóle nie powinno być? bo jej syn "załapał" się na dodatek po nowelizacji a ona zajęta jest kandydowaniem? PiS przepchnęło ustawę, która jest czysto propagandowa i niesprawiedliwa
bETiKezn
FCKPIS
2 lata temu
Idealny dodatek dla wiekszosci wyborcow PiS, oni wszyscy uposledzeni na umysle sa