Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Sprawdzili historię ponad 4 mln aut w Polsce. Wyniki zwalają z nóg

17
Podziel się:

Polska, mimo iż ma dużą liczbę samochodów, nie jest motoryzacyjną potęgą. Wiek naszych samochodów jest znacznie wyższy niż średnia europejska. W bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jest ponad 7 milionów "martwych dusz". Są to pojazdy, które nie są już na drogach, ale nie zostały jeszcze wyrejestrowane.

Sprawdzili historię ponad 4 mln aut w Polsce. Wyniki zwalają z nóg
W rankingu wieku samochodów Polska znajduje się na końcu listy (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Z najnowszego raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA "Wehicles on European Roads" wynika, że Polska ma najwięcej samochodów osobowych na tysiąc mieszkańców, najwięcej ciężarówek i najwięcej autobusów w Europie - czytamy w "Rzeczpospolitej". To mogłoby sugerować, że jesteśmy na czele motoryzacyjnej gry, wyprzedzając nawet takie kraje jak Luksemburg, Niemcy, Francja czy Wielka Brytania. Ale - jak informuje dziennik - rzeczywistość jest zupenie inna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bruksela ma dobre prognozy dla Polski. Teraz zaciskajmy kciuki za Niemcy

Raport ACEA podaje, że na koniec 2022 roku na drogach 29 krajów Europy jeździło 297,2 miliona samochodów osobowych. Najwięcej aut miały Niemcy (prawie 48,8 miliona), Włochy (40,2 miliona), Francja (38,9 miliona) i Wielka Brytania (37,1 miliona). Polska znalazła się na piątym miejscu z 26,5 milionem samochodów - czytamy w dzienniku.

Polska, mimo iż ma dużą liczbę samochodów, nie jest motoryzacyjną potęgą. W rankingu wieku samochodów, który jest kluczowym wskaźnikiem kondycji całego parku aut, Polska znajduje się na końcu listy.

Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego podaje, że w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców jest ponad 7 milionów "martwych dusz". Są to pojazdy, które nie są już na drogach, ale nie zostały jeszcze wyrejestrowane. Po odliczeniu tych samochodów, na tysiąc mieszkańców przypada już tylko 517 samochodów - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Przeciętny wiek samochodów w Unii Europejskiej wynosi 12,3 lat. Polska, z przeciętnym wiekiem samochodów wynoszącym 14,9 lat, jest jednym z krajów, które podnoszą tę średnią. Tylko na Litwie, Łotwie, Estonii i w Grecji samochody są starsze niż w Polsce - informuje dziennik.

Jak wynika z raportu, najmłodsze samochody jeżdżą w Luksemburgu (7,9 lat), Austrii i Danii (8,9 lat), Irlandii (9,1 lat) i Belgii (9,8 lat). Średnia wieku samochodów w Niemczech wynosi 10 lat.

Szrot na polskich drogach. Zagrożenie dla życia

Polska, jako kraj, który importuje dużą liczbę używanych samochodów, ma problem ze starzejącym się parkiem samochodowym. W 2023 roku do Polski z Niemiec wjechało 422,3 tysiąca używanych samochodów. To ponad połowa wszystkich samochodów importowanych z zagranicy, wiele z nich jest w wątpliwym stanie technicznym - czytamy w dzienniku.

Polacy kupują używane auta, na które nie ma już popytu w innych krajach. Przebadano historię około 2,4 miliona samochodów, które w 2023 roku zmieniły w Polsce właściciela. Okazało się, że 42 procent z nich niosło ryzyko dla bezpieczeństwa właściciela lub innych użytkowników dróg - informuje "Rzeczpospolita".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
sonik
miesiąc temu
ciekawe że w USA badanie techniczne polega jedynie na badaniu spalin, a jeżeli stan techniczny miał wpływ na zdarzenie to wtedy ubezpieczyciel walczy z właścicielem, u nas jest nadopiekuńczość państwa i nabijanie kasy
Cennik
2 miesiące temu
Citroen C3 w Niemczech kosztuje od 56000 w Polsce od 76000. Inne modele też ponad 20000 różnicy. O porównaniu zarobków nie wspomnę. Czemu gazety nie piszą że w Polsce ceny aut są dużo wyższe niż na zachodzie?
Zamyślony
2 miesiące temu
Dziwne. Auta mamy w salonach droższe niż w Niemczech, Francji, Hiszpanii. Za to zarabiamy mniej. Kogo dziwi więc że Polaka nie stać na nowe auto?
Bseh
2 miesiące temu
Na zachodzie jak samochód ma 7lat i w serwisie powiedzą ile kosztuje wymiana tego czy tamtego to lepiej skasować błotnik dostać kasę z ubezpieczenia i kupić nowy.
b5r4tr
2 miesiące temu
czyli czym bogatsze panstwo tym mlodsze samochody ? no co za odkrycie ... , kto by sie spodziewal ?