Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

79 proc. firm nie planuje zwolnień w najbliższych miesiącach. Na podwyżki nie ma jednak co liczyć

3
Podziel się

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy 65 proc. firm nie planuje niekorzystnych dla pracowników roszad, a 14 proc. ma wręcz nadzieję na zwiększenie liczebności załogi

Być może nie spełną się najczarniejsze prognozy dotyczące rynku pracy po pandemii
Być może nie spełną się najczarniejsze prognozy dotyczące rynku pracy po pandemii (Unsplash.com)
bEpxqZfp

Gdy pandemia dopiero się rozwijała i nikt nie był w stanie prognozować, w jakim kierunku rozwinie się sytuacja (będzie "druga Lombardia" czy jednak nie?), pojawiły się bardzo groźne przewidywania dotyczące bezrobocia w Polsce. Niektórzy ekonomiści, a nawet minister pracy Marlena Maląg, wieszczyli, że do końca roku nawet 1,5 mln ludzi będzie bez pracy.

Wprawdzie trudno mówić, że nic się nie stało, bo zdaniem naukowców badających rynek pracy, w czasie pandemii prace straciło ponad 600 tys. osób. Oficjalne dane mówią o znacznie mniejszej liczbie, a przekłamanie wynika stąd, że niewielka część "nowych bezrobotnych" zarejestrowała się w urzędzie. O tym, dlaczego tak było, piszemy w tym tekście.

Mimo niełatwej rzeczywistości, plany dotyczące redukcji etatów w firmach nie uległy dużym zmianom. Pół roku temu 11 proc. przedsiębiorstw zamierzało zmniejszyć zatrudnienie, dziś ten odsetek jest niewiele większy i wynosi 13 proc. Najczęściej takie działania zamierzają podjąć firmy zajmujące się pośrednictwem finansowym. Zdecydowana większość przedsiębiorstw, bo 65 proc., chce pozostawić poziom zatrudnienia na obecnym poziomie.

bEpxqZfr
Zobacz także: Obejrzyj: Eksperci na temat pracy zdalnej w czasie pandemii koronawirusa

Dużą zmianę widać natomiast w planach związanych ze zwiększeniem liczebności kadr. Aktualnie przewiduje to 14 proc. przedsiębiorstw, podczas gdy 6 miesięcy temu odsetek ten wynosił 24 proc. - wynika z badania Plany Pracodawców przygotowanego przez Instytut Badawczy Randstad.

A więc praca będzie, ale co z wynagrodzeniami? Ponad 70 proc. przedsiębiorstw twierdzi, że w najbliższych 6 miesiącach pensje pracowników pozostaną bez zmian, a 14 proc. planuje redukcję wynagrodzeń. Niestety, w co drugiej firmie, która zamierza podjąć takie działania, obniżka będzie dotyczyć niemal wszystkich pracowników.

bEpxqZfx

Powrót do normalnej działalności biznesowej jeszcze na początku epidemii wydawał się być odległym marzeniem. Tymczasem dziś ponad połowa firm prognozuje, że jest w stanie wrócić do funkcjonowania zbliżonego do tego sprzed epidemii w ciągu pół roku. Co więcej ⅓ przedsiębiorstw szacuje, że będzie potrzebować na to tylko 3 miesięcy.

Jak firmy ratowały się przed kryzysem

Najczęściej podejmowanymi działaniami, które miały przeprowadzić firmy przez czas zastoju, było wysłanie pracowników na zaległe urlopy (56 proc.), wstrzymanie rekrutacji (54 proc.), a także premii uznaniowych (34 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpxqZfS
KOMENTARZE
(3)
Yesza
rok temu
Nikt z moich znajomych akurat nie stracił pracy a nawet były extra premie za frekwencje. To zależy napewno od kondycji firmy , ale jak słyszę że w korporacjach blokują podwyżki to nerw bierze. Co innego małe firmy , które po miesiącu postoju splajtowały co oznacza że były już na wykończeniu i bez żadnego zabezpieczenia finansowego. Przykro.
Ekonomista
rok temu
Dołek recesji firmy zaliczą na przełomie przyszłego roku. Spokojna głowa
Slim jim
rok temu
Każdy wyczekuje na rozwój wydarzeń
bEpxqZfT