Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

8 miliardów ton. Światowy popyt na węgiel na rekordowym poziomie

13
Podziel się:

Gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego zwiększył w niektórych regionach popyt na węgiel. Oczekuje się, że zużycie węgla w produkcji energetycznej wzrośnie o ponad 2 proc. w 2022 r., a światowy popyt po raz pierwszy przekroczy 8 miliardów ton i pozostanie na nim do 2025 r. – wynika z raportu MAE. W Europie wzrost zapotrzebowania na węgiel wynikał z niskiej produkcji z elektrowni wodnych oraz jądrowych oraz rekordowo wysokich cen gazu.

8 miliardów ton. Światowy popyt na węgiel na rekordowym poziomie
Światowe zapotrzebowanie na węgiel osiągnie nowy, rekordowy poziom ponad 8 miliardów ton w 2022 r. i pozostanie na nim aż do 2025 r. - wynika z raportu MAE (Adobe Stock, Photographer: Askolds Berovskis)

Jak wskazała Międzynarodowa Agencja Energetyczna, w 2022 roku doszło do gwałtownego wzrostu cen surowców kopalnych.

Największy wzrost odnotował gaz ziemny, co skłoniło wiele podmiotów do sięgnięcia po tańsze surowce energetyczne jak węgiel, pomimo faktu, że jego ceny również wzrosły. Z tego powodu, światowe zapotrzebowanie na węgiel osiągnie przypuszczalnie nowy, rekordowy poziom ponad 8 miliardów ton w 2022 r. i pozostanie na nim aż do 2025 r. – stwierdzono.

Wiele zależy od sytuacji w Chinach

Jak wynika z raportu MAE, rekordowe zużycie węgla w energetyce wynika z "silnego wzrostu produkcji energii z węgla w Indiach i Unii Europejskiej oraz niewielkiego wzrostu w Chinach – pomimo spadku w Stanach Zjednoczonych".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Górnik bierze 120 tys. zł za odejście z polskiej kopalni i idzie do czeskiej. "Taka jest pomoc z budżetu"

W Europie wzrost zapotrzebowania na węgiel wynikał z niskiej produkcji z elektrowni wodnych oraz jądrowych oraz rekordowo wysokich cen gazu. Jak jednak wskazano, jest to chwilowy trend – już w 2024 produkcja elektryczna z elektrowni węglowych będzie przypuszczalnie spadać.

Odnośnie prognoz na przyszłość, Agencja przekazała, że wiele zależy od sytuacji w Chinach, które odpowiadają za 1/3 światowej konsumpcji węgla. Chociaż w 2021 znacząco ona wzrosła, MAE szacuje, że "do 2025 r. wzrost popytu pozostanie na stosunkowo stabilnym poziomie średnio 0,7 proc. rocznie, głównie z powodu wzrostu produkcji energii ze źródeł odnawialnych". Jak wskazano, w latach 2022-2025 oczekuje się, że Chiny zwiększą zdolności produkcyjne OZE o 1000 TWh.

W Indiach do 2025 r. wydobędą miliard ton węgla

"Tymczasem zużycie węgla w Indiach podwoiło się od 2007 r. przy rocznej stopie wzrostu wynoszącej 6 proc. i będzie motorem wzrostu światowego zapotrzebowania na węgiel" – napisano w raporcie. Dodano, że wydobycie węgla w Indiach wyniesie do 2025 r. ponad miliard ton.

Zgodnie z oczekiwaniami, w 2022 r. węgiel wykorzystywany w produkcji energii elektrycznej, czyli w sektorze o największym zużyciu, wzrośnie o nieco ponad 2 proc., a zużycie węgla w przemyśle spadnie o 1 proc., głównie z powodu spadku produkcji żelaza i stali w związku z kryzysem gospodarczym. Jak jednak dodano, poza Chinami oraz Indiami, światowe rządy, banki oraz firmy wykazują "brak apetytu na inwestycje w węgiel, zwłaszcza energetyczny".

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Michu
rok temu
Teraz zwiększy a później się obniży. Trochę mniej z gazu, więcej z węgla, co ta za różnica? PIK węglowy za nami, inwestycje w OZE są na takim poziomie że węgiel pójdzie w zapomnienie. Indie (340GW- 8lat), Chiny (600GW- 8 lat), USA, Europa(UE) także ogromne inwestycje, to prawie 4MLD ludzi a inwestycje gdzie indziej rónież są dokonywane. Tylko w Polsce do 2050 będzie około 50GW OZE. W tym bardzo sprawne offshore. Do tego atom i zużycie węgla zacznie spadać, teraz są ostatnie podrygi- 2-3-4-5 lat, później równia pochyła. A węgiel i gaz będą bardzo tanie, poniważ będą walczyły tylko o stabilizację OZE w energetyce. Oczywiscie rpzemysł bedzie zawsze potrzebował ale zużycie w energetyce jest w tej chwili ogromne.
Jan
rok temu
Polska ma węgiel ale nie może go wydobywać, może natomiast kupować go w nieograniczonej ilości i spalać. UE nie ma węgla więc musi go kupować w dużych ilościach i spalać. Chyba coś jest nie tak. Jeżeli chodzi o klimat to chyba powinien być po pierwsze zabroniony import węgla spoza Unii, a istniejące w Polsce pokłady powinny być eksploatowane w miarę potrzeby.
eks
rok temu
Brak "apetytu" na inwestycje w węgiel ekofanatyków, gwarantuje wysokie ceny węgla w przyszłości! Kryzys energetyczny wynika głownie z braku inwestycji w wydobycie paliw kopalnych, a nie z innych przyczyn (te miałyby w warunkach zdrowej gospodarki minimalne znaczenie - np. wojna na Ukrainie)
marek
rok temu
Ale bruksela pod dyktando berlina i moskwy nęka Polskę za rodzimy i niezależny węgiel. Opamiętajmy się! Inaczej zamarzniemy w ciemnościach.
PRAWDA
rok temu
Polska musi poszukać innych rynków zbytu przestawić eksport produktów na Afrykę na kraje rozwijające sie Polska powinna zainwestować w Ameryce łacińskiej w krajach typu Boliwia tam jest 10 milionów ton litu