Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

82 mld zł deficytu. Budżet na 2021 r. przyjęty przez rząd. "Wsparcie dla rodzin, dla emerytów zostaje"

212
Podziel się:

Nie rekordowa, ale wciąż gigantyczna. Tak kolokwialnie można powiedzieć o dziurze budżetowej na 2021 r. Rząd przyjął w poniedziałek projekt budżetu z deficytem wynoszącym 82,3 mld zł. - 2021 r. będzie rokiem odbicia gospodarczego - powiedział na konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki (KPRM)
bEJkxKzV

Dochody budżetu państwa w 2021 r. wyniosą 404,4 mld zł, wydatki 486,7 mld zł wydatków - zakłada projekt budżetu na przyszły rok, którym w poniedziałek zajął się rząd.

[Aktualizacja:] - Powiedzieć, że rok 2020 był zaskoczeniem, to nic nie powiedzieć. Wiemy, jakie były zwroty akcji i wiemy, że musieliśmy znaleźć ekstraordynaryjną odpowiedź na to wyzwanie. To są tarcze antykryzysowe, które ratowały miejsca pracy. Nie obyło się bez skutków dla budżetu – powiedział Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej.

- Wsparcie dla rodzin, dla emerytów zostaje - zapewnił Mateusz Morawiecki.

bEJkxKzX

Dług publiczny w relacji do PKB według metodologii krajowej w 2021 ma wynieść 52,7 proc. - Mamy zapas, duże bezpieczeństwo - zapewnił premier, wskazując, że nie przekroczymy alarmujących progów.

- Polska będzie miała najpłytszą recesję. Z danych, które do nas wpływają, wynika, że "spadek PKB będzie może nawet płytszy niż 3,5 proc.". To dobry punkt startu na 2021 r. - uważa Morawiecki. - Również przyszły rok ma szanse zakończyć się lepiej.

Zobacz także: Obejrzyj także: Koronawirus mocno nas zadłużył. Kwoty są monstrualne

- Za rok już możemy zapominać o recesji - uważa minister finansów Tadeusz Kościński podczas konferencji. - Polska ma bardzo stabilną gospodarkę - dodał.

bEJkxKAd

- Deficyt jest znaczący, ale też jest to konieczne, by ratować miejsca pracy - powiedział Tadeusz Kościński.

Założenia budżetowe zakładają wzrost PKB w roku 2021 w ujęciu realnym o 4,0 proc., średnioroczną inflację w wysokości 1,8 proc., wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń o 2,8 proc., wzrost konsumpcji prywatnej w ujęciu nominalnym o 6,3 proc. O budżecie czytaj także >>

Rząd, zgodnie z Konstytucją, musi przesłać projekt budżetu do Sejmu najpóźniej na trzy miesiące przed rozpoczęciem roku budżetowego.

Przypomnijmy też, że w tym roku deficyt może wynieść 109 mld zł. Pierwotnie rząd chciał, by budżet był zrównoważony, było to jednak założenia sprzed pandemii koronawirusa. Znaczna różnica między wpływami a wydatkami budżetowymi będzie widoczna i w przyszłym roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJkxKAy
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(212)
emeryt
rok temu
łoj
Notak
rok temu
Katastrofa, po pis przyjdzue np. Hołownia, czlowiek zdaje sie szlachetny, no i vo on moze zdzialac jak tu kamien na kamieniu nie zostanie, tylko ich przed trybunal a pozniej trzymac po 25lat.ziobro Kaczynski Morawiecki i reszta geniuszy.
emerytka
rok temu
badzmy sprawiedliwi za dziure budzetowa nie winmi pis-u ale wszystkie rzady pis tu najmniej zawinił ale odziedziczył olbrzymi deficyt pis bedzie miał powazniejszy problem w 2021 dz..u. poz 1222 z 19 06 2020 zawazy na wiarogodnosci pis-u czym sie róznia kobiety z 1953 r od pozostałych kobiet którym zanizono emerytury dz.u.nr 8 z 1983 roku zapewnia emeryture kolejarzom nie zmniejszona którzy nabyli prawa przed 1999r bez wzgledu na wiek poprzedni jak i obecny rzad oszukuje tych emerytów ustawa z lipca 2020 dzieli emerytów na lepszych i gorszych od 8 lat dostaje zanizona emeryture na stan dzisiejszy to 650zł brutto nie zalezy mnie np na jednorazowej wypłacie np mam naliczona 2150zł brutto dostaje 1500zł brutto to wiolałabym zeby podniesiono mnie do kwoty 3000zł brutto wtedy taka emerytura moze mnie zapewnic starosc w domu seniora bez pomocy panstwa czy tylko powinni sie liczyc emeryci z 1953 r bo wyglada na to ze maja kogos w rzadzie i im tylko sie nalezy podwyzki nie dostane bo zus powiedział ze tylko wyłacznie ustawa obejmuje emerytki ur 1953
bEJkxKAz
Polak
rok temu
Czyli co trzeba się zbroic, będzie wojna Polsko polska.
Rchstuj
rok temu
O jakim odbiciu on mówi? No chyba o tym że to jemu odbiło?
...
Następna strona