Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Dagmara Dąbek
|
aktualizacja

9 sygnałów świadczących o tym, że szef cię docenia, choć wydaje ci się inaczej

18
Podziel się:

Twój szef wydaje Ci się surowy i wymagający, rzadko słyszysz od niego pochwały, to właśnie tobie daje najtrudniejsze zadania i podrzuca nowych pracowników lub stażystów na szkolenie? To wcale nie musi oznaczać, że się na ciebie "uwziął". Oto jakie sygnały mogą świadczyć o tym, że szef szanuje cię jako pracownika i być może zamierza awansować.

9 sygnałów świadczących o tym, że szef cię docenia, choć wydaje ci się inaczej
Szef dokłada ci obowiązków i rzadko słyszysz komplementy na temat swojej pracy? A może to właśnie tobie wyznacza zwykle zadanie przeszkolenia nowych pracowników? Nie uważaj tego za rodzaj kary - to oznacza, że przełożony ceni twoje umiejętności (Getty Images, 10'000 Hours)

1. Szef daje ci wyzwania i dokłada obowiązków

Dostajesz od swojego przełożonego wyzwania? Jeśli szef chce, abyś poszerzał zakres swoich obowiązków czy realizował zadania wykraczające niekiedy poza standardowy zakres prac, to dobry znak. Wyzwania od pracodawcy świadczą o tym, że wierzy on w Twoje możliwości i nie ma obaw, czy podołasz wymagającym, nowym zadaniom. Potraktuj to zatem jako ukłon w twoją stronę.

2. Szef przydziela ci najważniejsze projekty

W każdym biznesie są łatwiejsze i mniej czasochłonne, a także trudniejsze i bardziej wymagające projekty. Te drugie są najczęściej ważniejsze, bo dla firmy zazwyczaj wiążą się z większym zarobkiem. Często wymagają większego nakładu pracy, czasami nawet dodatkowych godzin przy biurku. Przełożonym zawsze zależy, by właśnie te dochodowe zadania zostały wykonane na najwyższym poziomie. Jeśli jesteś pracownikiem, który zazwyczaj otrzymuje kluczowe zlecenia, możesz mieć pewność, że jesteś postrzegany jako doskonały pracownik. Szef, który przydziela podwładnemu istotne zadania, darzy go zaufaniem.

3. Właśnie tobie szef powierza kluczowych klientów

Najważniejsze projekty to jedna sprawa, ale drugą kwestią są kluczowi klienci. Zazwyczaj to oni gwarantują firmie duże przychody, od nich pochodzą największe zlecenia i cóż… prawda jest taka, że są najbardziej wymagający. Kto zatem powinien podjąć się współpracy z tymi najważniejszymi, często niepobłażliwymi klientami, jeśli nie najbardziej kompetentny pracownik? Dając pod twoją opiekę kluczowych klientów, szef bez słów daje ci do zrozumienia, że ma do ciebie stuprocentowe zaufanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Do pracy tylko na 4 dni? "Będziemy pracować tylko krócej"

4. Jesteś pierwszą osobą, do której szef zwraca się o pomoc/radę

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego, gdy pojawia się jakieś nowe zadanie lub problem wymagający pilnego rozwiązania, jesteś pierwszą osobą wzywaną do szefa? Przełożony, który z większością spraw niecierpiących zwłoki zwraca się do ciebie, pokazuje, że darzy cię szacunkiem. Nie martw się zatem, gdy zadzwoni do ciebie, jeśli trzeba będzie zgasić jakiś służbowy "pożar".

5. Szef liczy się z twoim zdaniem

Kolejnym sygnałem świadczącym o tym, że szef ceni twoją pracę, jest pytanie cię o zdanie, konsultowanie z tobą różnych projektów. Fakt, że szef zasięga opinii pracownika, świadczy o tym, że ma do niego zaufanie, postrzega go jako lojalną i chętną do pomocy osobę. Najwyraźniej także nadaje z tobą na tych samych falach i czuje, że patrzycie na sprawy biznesowe w podobny sposób, a to ma bardzo duże znaczenie.

6. Szef prosi cię o szkolenie innych albo nowych pracowników

Szef mówi innym osobom w zespole, że powinny wykonywać zadania w taki sposób jak ty? Jeśli tak, to najlepszy dowód na to, że docenia jakość twojej pracy. Zadowolony z twojej pracy szef właśnie do ciebie zwróci się z prośbą o szkolenie nowych pracowników lub stażystów. Nie odbieraj tego jako przykrego obowiązku lub dodatkowego zadania, które zajmie twój cenny czas, ale jako pochwałę dla twojej doskonale wykonywanej pracy.

7. Bardzo rzadko słyszysz komplementy na temat swojej pracy. Częściej konstruktywną krytykę

Większość przełożonych wychodzi z założenia, że dobrego pracownika nie trzeba bezustannie chwalić. Dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze — dobry pracownik powinien być świadomy swojej wartości. Po drugie — może mu narobić kłopotu. Jeśli bowiem zbyt często wychwala go przy pozostałych członkach zespołu, mogą oni uznać, że jest faworyzowany. Dodatkowo szef bardzo często wychodzi z założenia, że lepiej powiedzieć o czymś, co należy zmienić lub poprawić. Dlatego też częściej oferuje konstruktywną krytykę, a nie skupia się na chwaleniu i "klepaniu po plecach". Ważne jednak, by mieć poczucie, że otrzymujemy od szefa odpowiednią reakcję i informację zwrotną na temat naszej pracy.

8. Szef upewnia się, że dobrze czujesz się w firmie

Przełożony, któremu zależy na pracowniku, będzie czuwał nad tym, aby miał on satysfakcję z wykonywanej pracy. W zależności od tego, jakim człowiekiem jest pracodawca, będzie on w różny sposób i z różną częstotliwością komunikował się ze swoim podwładnym. W bliskich relacjach szef-pracownik rozmowy na temat satysfakcji z pracy będą pewnie częstsze i bardziej otwarte. W dalszych mogą zdarzać się rzadziej, ale i w tym przypadku szef doceniający pracownika będzie sprawdzał, czy odpowiada mu zakres obowiązków, powierzane zadania i czy nie rozważa przypadkiem zmiany pracy na inną.

9. Szef wie, że znasz priorytety firmy

Jeśli realizujesz priorytety swojego szefa, w większości przypadków możesz mieć pewność, że on to doceni. Pracodawca mający podwładnego, który potrafi samodzielnie wyznaczyć sobie cele, a dodatkowo skutecznie i świadomie dążyć do ich realizacji, wie, że ma w zespole prawdziwy skarb. Jeśli chcesz jeszcze bardziej zyskać w oczach szefa, zgłaszaj się na ochotnika do kluczowych zadań.

praca
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Ona
miesiąc temu
Myślę, że i tak żaden szef tego nie przeczyta. Czy jakiemuś bossowi zależy na dobrym samopoczuciu w firmie ? Nigdy ! Oni kierują się zasadą "dziel i rządź" to ich jara a na samym końcu jest dobro pracownika. W ciągu 15 lat pracy w życiu na oczy nie zobaczyłam nagrody pieniężnej za dodatkowe obowiązki a już na pewno nie moim koncie. Nagradzani są Ci, którzy wykonują tzw. "prywaty " . W tym kraju dobrego pracownika się tylko zniechęca.
fwqfwe
2 miesiące temu
moj mi doklada obowiązków za nimi nie idą pieniądzie a tak to trakuje się niewolnika w D mam takie wyóznienie nic z tegio nie mam poza zasuwaniem za inne osoby
;-(
10 miesięcy temu
mnie mój mobbinguje pozbawiając obowiązków i spychając do roli pomietła
pracuje nie p...
rok temu
...jesli nie idą za tym pieniądze, że szef dokłada mi obowiązków, "bo mnie ceni", to ja mam gdzieś takie postępowanie. Coraz więcej obowiązków dodatkowych, coraz mniej czasu na własne zadania i co mam z tego? Nie musi mnie chwalić przy zespole, ale dobrze by było, gdyby choć raz powiedział do mnie, ze mnie ceni i dlatego prosi o wykonanie czegoś dodatkowo, a nie dorzucać mi roboty, .... no bo nie ma komu. I wszystko idzie w zapomnienie! Tak się nie robi szefie, bo pracownik nie ma żadnej satysfakcji z tego, że jest dobry, oprócz nadmiaru pracy. I jaki jest sens bycia dobrym????
Loft
rok temu
Szef cię ceni, dopóki o podwyżkę się nie upomnisz. Wtedy będzie udawał, że nie wie, o co chodzi.