Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

ACTA2. Morawiecki: byliśmy, jesteśmy i będziemy za wolnością w Internecie

3
Podziel się:

ACTA2 - kontrowersyjna dyrektywa o prawach autorskich została przegłosowana przez Parlament Europejski. Większość polskich europosłów głosowała przeciw jej wprowadzeniu. - Byliśmy, jesteśmy i będziemy zawsze za wolnością w Internecie - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

ACTA2. Kontrowersyjna dyrektywa przegłosowana przez Parlament Europejski
ACTA2. Kontrowersyjna dyrektywa przegłosowana przez Parlament Europejski (East News)

ACTA2 - dyrektywa przegłosowana przez PE. Polscy europarlamentarzyści podzieleni

Parlament Europejski w Strasburgu poparł kontrowersyjną dyrektywę o prawach autorskich zwaną potocznie ACTA2. Dokument w zamyśle ma chronić własność intelektualną twórców, duża część internautów obawia się jednak "cenzury w sieci".

We wtorkowym głosowaniu uczestniczyło 658 europosłów. Opowiedziało się za nią 348 deputowanych, przy 274 głosach "przeciw" oraz 36 "wstrzymujących się". Zdania podzielone były również wśród polskich przedstawicieli w Unii.

W głosowaniu nad ACTA2 europosłowie Prawa i Sprawiedliwości wypowiedzieli się przeciwko dyrektywie. Siedmiu europosłów Platformy Obywatelskiej zagłosowało "za" - Danuta Huebner, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, Julia Pitera, Marek Plura, Bogdan Zdrojewski i Tadeusz Zwiefka, czterech było "przeciw" - Danuta Jazłowiecka, Adam Szejnfeld, Róża Thun und Hohenstein oraz Michał Boni.

Europosłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego - Andrzej Grzyb, Krzysztof Hetman, Jarosław Kalinowski i Czesław Siekierski - byli "przeciw", podobnie jak Adam Gierek (SLD-UP). Od głosu wstrzymali się natomiast Bogusław Liberadzki i Janusz Zemke z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

ACTA2 - kontrowersje wokół dyrektywy. Internet zostanie ocenzurowany?

ACTA2, czyli unijna dyrektywa o prawach autorskich wzbudza wiele kontrowersji. W całej Europie odbywają się akcje protestacyjne organizowane zarówno przez zwolenników, jak i przeciwników zmian. Nowe przepisy mają nałożyć na koncerny informatyczne, takie jak np. Facebook czy Google, obowiązek filtrowania treści, by wychwycić nielegalne kopie. Zmiany popierają głównie wydawcy prasowi, twórcy i artyści. Przeciwna jest natomiast duża część internautów, która mówi o "cenzurze w sieci".

Najwięcej kontrowersji w ACTA2 budzą artykuły 11. i 13. dyrektywy. Przeciwnicy tych regulacji mają wątpliwości, czy przepisy nie będą ograniczały wolności słowa w Internecie. Polska, Włochy, Holandia, Finlandia i Luksemburg nie poparły wypracowanego porozumienia w Radzie Unii Europejskiej w sprawie przyjęcia dokumentu.

Po przegłosowaniu ACTA2 w Parlamencie Europejskim czas na państwa członkowskie, które decyzję Unii będą musiały zatwierdzić w nadchodzących tygodniach. Jeśli zaakceptują tekst przyjęty przez europarlament, wejdzie on w życie po opublikowaniu go w dzienniku urzędowym, a następnie kraje te będą miały dwa lata na jego wdrożenie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Krzysiek
5 lata temu
Ciekawe ze wymieniono jak glosowali wszyscy Polacy OPROCZ czlonkow parti WOLNOSC
gerard
5 lata temu
szkoda, że PO nie wzięło przykładu ze stanowiska zajmowanego przez premiera, może by wszystko inaczej wyglądało....
Uczciwy inter...
5 lata temu
I bardzo dobrze. Powinna być cenzura w Internecie. Uczciwi się nie boją. Nikt nie powinien być bezkarny Prawa autorskie powinny być przestrzegane