Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera z maseczkami. "Wyborcza": prezes KGHM poświadczył nieprawdę

"Wyborcza" publikuje dokument i twierdzi, iż prezes KGHM pisemnie poświadczył nieprawdę, że sprowadzone antonowem z Chin maseczki spełniają unijne normy. O komentarz do sprawy poprosiliśmy we wtorek po południu przedstawicieli spółki. Odpowiedzi opublikujemy po ich otrzymaniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM, Adam Guz)
Kolejna odsłona afery z maseczkami. Wyciekło pismo prezesa KGHM

Prezes KGHM Marcin Chludziński pisemnie poświadczył nieprawdę, że sprowadzone antonowem z Chin maseczki spełniają normy UE. Za to przedstawiciel spółki przed przylotem zobowiązał się, że nie trafią do szpitali, choć premier ogłaszał, że są właśnie dla medyków - podaje "Wyborcza".

"Oświadczam, że zakupione przez nas produkty posiadają niezbędną dokumentację, certyfikaty i oświadczenia producentów wymagane przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej i Unię Europejską do dopuszczenia ich do obrotu na ich terytorium (…). Wszystkie towary mają znak CE" - czytamy w piśmie publikowanym przez dziennik, pod którym podpisał się prezes KGHM, i które 11 kwietnia zostało przekazane m.in. polskiej ambasadzie w Pekinie.

W innym dokumencie publikowanym przez "Wyborczą" jeden z pracowników spółki Quantron, występujący jako przedstawiciel KGHM, potwierdził, że sprowadzony towar jest zgodny z obowiązującymi w Polsce przepisami. Co więcej, zobowiązał się, że maseczki nie będą dystrybuowane wśród personelu medycznego.

Obejrzyj: Budowa CPK. "Rząd nic nie robi, a nas każdy omija"

"Importer zobowiązuje się ściśle przestrzegać umowy i nie używać zakupionych masek na twarz do celów medycznych oraz ostrzegać osoby trzecie przed używaniem masek do celów medycznych. Eksporter lub producent nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty spowodowane niewłaściwym użytkowaniem, konserwacją lub utrzymaniem masek na twarz przez importera lub osoby trzecie" - zaznaczono w dokumencie.

To zaprzecza komunikatom KGHM i premiera Mateusza Morawieckiego, że maseczki miały być przeznaczone dla szpitali. Przypomnijmy, sprzęt medyczny, w tym - jak się później okazało - bezwartościowe maseczki, przyleciał do Warszawy 14 kwietnia.

Transport zorganizowano największym samolotem świata - Antonowem An-225 Mriją. Sprawą zakupu zajęła się prokuratura. KGHM na zakupy w Chinach wydał ok. 15 mln dol.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy we wtorek po południu przedstawicieli KGHM. Odpowiedzi opublikujemy po ich otrzymaniu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-06-2020

AntkomunistaJakie kłamstwo? Jeżeli towar posiada certyfikaty to włodarze informują iż towar posiada certyfikaty. Czy miał przy samolocie usiąść prezes KGHM na … Czytaj całość

14-06-2020

RacjonalnyPolakKolejny kapiszon Wyborczej? Tym razem wzięli KGHM na celownik?

14-06-2020

AwangardaWyborcza poświadcza nieprawdę od dawien dawna ...

Rozwiń komentarze (109)