Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Afera z maseczkami. "Wyborcza": prezes KGHM poświadczył nieprawdę

109
Podziel się

"Wyborcza" publikuje dokument i twierdzi, iż prezes KGHM pisemnie poświadczył nieprawdę, że sprowadzone antonowem z Chin maseczki spełniają unijne normy. O komentarz do sprawy poprosiliśmy we wtorek po południu przedstawicieli spółki. Odpowiedzi opublikujemy po ich otrzymaniu.

Kolejna odsłona afery z maseczkami. Wyciekło pismo prezesa KGHM
Kolejna odsłona afery z maseczkami. Wyciekło pismo prezesa KGHM (KPRM, Adam Guz)
bEpxLvBx

Prezes KGHM Marcin Chludziński pisemnie poświadczył nieprawdę, że sprowadzone antonowem z Chin maseczki spełniają normy UE. Za to przedstawiciel spółki przed przylotem zobowiązał się, że nie trafią do szpitali, choć premier ogłaszał, że są właśnie dla medyków - podaje "Wyborcza".

"Oświadczam, że zakupione przez nas produkty posiadają niezbędną dokumentację, certyfikaty i oświadczenia producentów wymagane przez prawo Rzeczypospolitej Polskiej i Unię Europejską do dopuszczenia ich do obrotu na ich terytorium (…). Wszystkie towary mają znak CE" - czytamy w piśmie publikowanym przez dziennik, pod którym podpisał się prezes KGHM, i które 11 kwietnia zostało przekazane m.in. polskiej ambasadzie w Pekinie.

W innym dokumencie publikowanym przez "Wyborczą" jeden z pracowników spółki Quantron, występujący jako przedstawiciel KGHM, potwierdził, że sprowadzony towar jest zgodny z obowiązującymi w Polsce przepisami. Co więcej, zobowiązał się, że maseczki nie będą dystrybuowane wśród personelu medycznego.

bEpxLvBz
Zobacz także: Obejrzyj: Budowa CPK. "Rząd nic nie robi, a nas każdy omija"

"Importer zobowiązuje się ściśle przestrzegać umowy i nie używać zakupionych masek na twarz do celów medycznych oraz ostrzegać osoby trzecie przed używaniem masek do celów medycznych. Eksporter lub producent nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty spowodowane niewłaściwym użytkowaniem, konserwacją lub utrzymaniem masek na twarz przez importera lub osoby trzecie" - zaznaczono w dokumencie.

To zaprzecza komunikatom KGHM i premiera Mateusza Morawieckiego, że maseczki miały być przeznaczone dla szpitali. Przypomnijmy, sprzęt medyczny, w tym - jak się później okazało - bezwartościowe maseczki, przyleciał do Warszawy 14 kwietnia.

bEpxLvBF

Transport zorganizowano największym samolotem świata - Antonowem An-225 Mriją. Sprawą zakupu zajęła się prokuratura. KGHM na zakupy w Chinach wydał ok. 15 mln dol.

O komentarz do sprawy poprosiliśmy we wtorek po południu przedstawicieli KGHM. Odpowiedzi opublikujemy po ich otrzymaniu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpxLvCa
KOMENTARZE
(109)
oddajcie im s...
rok temu
A pamiętaci że już raz Gazprom miał zapłacić Polsce ok 1 mld USD, aale Powcy jak przejęli władzę podarowali to gazpromowi. Za to ukradli pieniądze z emerytur :) żeby ratować swoje nieudolne gospodarcza rządy które doprowadziły do zapaści budżet.
Hejt Powców p...
rok temu
To typowe podejście POwca. Staruszkowie są winni że ich ktoś oszukał.
Taliban Po je...
rok temu
Poza hejtem przecicy PiS niemają nic do powiedzenia. Jak kupiće zepsuty produkt w sklepie to powinniście do sklepu zanieść dobry. Przecież klient odpowiada za to co mu sprzedają :)
bEpxLvCb
Taka filozofi...
rok temu
Czyli jak rozumiem to co napisała Wyborcza chiński dostawca sfałszował dokumentację . No to kupujacy powinien iść siedzieć. Bezapelacyjnie. A jak mafia kradnie miliardy z emerytur to nawet SN z POwskim pierwszym sekretarzem . tfu prezesem stwierdziła że jest OK bo budżet w trudnej sytuacji. Czyli POwski Sn stwierdził że jak ktoś nie ma a chce mieć to powiniern ukraść. A są tacy co cha im oddać swoje porfele. Ba, chcą im oddać WASZE PORTFELE :)
RacjonalnyPol...
rok temu
Kolejny kapiszon Wyborczej? Tym razem wzięli KGHM na celownik?
...
Następna strona