Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Alarmujące dane z Turcji. Inflacja znów w górę

16
Podziel się:

Inflacja w Turcji w kwietniu wzrosła do 69,8 proc. rok do roku. Choć odczyt jest nieco niższy od prognoz analityków (konsensus rynkowy zakładał 70,3 proc.), a tempo wzrostu cen jest najwolniejsze od listopada 2022 roku, gdy wskaźnik CPI sięgał około 85 proc., ekonomiści studzą nadzieje na rychłe cięcia stóp procentowych.

Alarmujące dane z Turcji. Inflacja znów w górę
Turcja odnotowała wzrost inflacji (GETTY, Anadolu)

Turcja wciąż ma problem z jednym z najważniejszych wskaźników ekonomicznych. Inflacja w kwietniu wzrosła do 69,8 proc. rok do roku, co oznacza wynik nieco lepszy od konsensusu (70,3 proc.) Liam Peach, ekonomista Capital Economics, cytowany przez Reutersa prognozuje, że inflacja spadnie w drugiej połowie tego roku, ale nie można mieć pewności co do tempa dezinflacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fala zwolnień w Polsce. Dominują te branże. "Pęka bańka"

Inflacja wciąż wysoka. Turcja daleko od celu

Peach spodziewa się , że Narodowy Bank Turcji (TCMB) nie przystąpi do cięć stóp procentowych przed 2025 rokiem. Główna stopa banku została podniesiona w marcu do 50 proc., a w komunikacie z tego miesiąca zaznaczono, iż "restrykcyjna polityka pieniężna będzie utrzymana do czasu zaobserwowania znaczącego i trwałego spadku bazowej miesięcznej inflacji".

Turcja zmaga się z chroniczną inflacją od wielu lat. Ceny rosły w dwucyfrowym tempie nieprzerwanie od połowy 2018 roku. Agresywny cykl podwyżek stóp procentowych przez tamtejszy bank centralny doprowadził do spowolnienia wzrostu CPI na przełomie 2022 i 2023 roku, ale odczyt 69,8 proc. wciąż jest daleki od oficjalnego celu inflacyjnego banku centralnego, który wynosi 5 proc. w ujęciu rocznym.

Turcja może mieć jeszcze większy problem

Jak zauważają ekonomiści, utrzymywanie stóp procentowych na tak wysokim poziomie odbija się negatywnie na wzroście gospodarczym Turcji. Oczekuje się, że PKB kraju urośnie w tym roku jedynie o około 2,8 proc. po zeszłorocznej ekspansji rzędu 5,6 proc.. To z kolei zwiększa presję polityczną na bank centralny, by ten poluzował politykę monetarną. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan od dawna opowiada się za niższymi stopami, widząc w nich receptę na pobudzenie gospodarki.

Wydaje się jednak, że Narodowy Bank Turcji nie ugnie się przed żądaniami ze strony polityków i priorytetowo potraktuje zwalczanie inflacji. Konsensus rynkowy zakłada, że główna stopa TCMB utrzyma się na poziomie 50 proc. przynajmniej do końca 2024 roku. Biorąc pod uwagę skalę nierównowagi ekonomicznej, przed którą stoi kraj znad Bosforu, dezinflacja będzie procesem rozłożonym w czasie - donosi agencja Reutera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
kw1
4 tyg. temu
Wyslemy do turcji Balcerowica i z inflacji 60% zrobi deflacje
Antypisowiec
2 miesiące temu
W Polsce będzie gorzej bo Julki dostają coraz to więcej pieniędzy od tatusiów pantoflarzy i będą wydawać jeszcze więcej napędzając jeszcze bardziej popyt przy nienadążającej podaży. Nie ma sensu w nic inwestować w takich warunkach. Cofamy się o 10-20 lat wstecz, pantoflarze z PiSu sprowadzą tu sowiecki styl życia.
olo
2 miesiące temu
spokojnie ludzie . Turcja z tego wyjdzie prędzej niż wy. Poczekajcie jeszcze trochę . W tym roku uruchomia hub gazowy i kasa za tranzyt gazu będzie płynęła do Turcji drzwiami i oknami. Ruskie zaczęli montarz reaktorow na budowanej dla Turcji elektrowni atomowej a to oznacza ,że po jej ukończeniu biznes będzie leciał do Turcji tak jak "muchy do miodu" bo będzie miała tanią energię elektryczną. Wszystko można mówić o Erdoganie ,ale on ma "na czym czpkę nosić" i pilnuje interesów Turcji jak "pies budy" w przeciwieństwie do naszych "tuzów" tych z prawa ,lewa i środka.
???
2 miesiące temu
... hmmm dziwne wszędzie gdzie rządzą populiści tam najwieksza bieda i zacofanie ... dziwne PRAWDA PISOWCY?
mareg
2 miesiące temu
Ciekaw jestem jak wygląda teraz inflacja w Argentynie. Tam było już ponad 200% rok do roku. Nowy prezydent wprowadził sporo cięć wydatków. Czy są jakieś tego efekty?