Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Apelacja Skarbu Państwa ws. wyroku o zadośćuczynienie dla Witolda Pileckiego

600
Podziel się:

Pełnomocnik Skarbu Państwa złożył apelację od wyroku w sprawie syna rotmistrza Witolda Pileckiego, któremu sąd przyznał 1,5 mln zł zadośćuczynienia.

Apelacja Skarbu Państwa ws. wyroku o zadośćuczynienie dla Witolda Pileckiego
Sąd przyznał Andrzejowi Pileckiemu 1,5 mln zł od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca Witolda Pileckiego (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie toczył się przed Sądem Okręgowym w Warszawie od listopada ub.r.

Sąd: odarcie człowieka z godności

W lutym sąd przyznał Andrzejowi Pileckiemu 1,5 mln zł od Skarbu Państwa wraz z odsetkami ustawowymi od dnia uprawomocnienia się wyroku do dnia zapłaty tytułem zadośćuczynienia za krzywdę doznaną przez jego ojca Witolda Pileckiego. W pozostałym zakresie wniosek o zadośćuczynienie sąd oddalił, a wniosek o odszkodowanie oddalony został w całości.

W uzasadnieniu sędzia wskazała, że w polskim systemie prawnym Skarb Państwa musi ponosić odpowiedzialność za sytuację, w której obywatel był niesłusznie zatrzymany, tymczasowo aresztowany lub odbył niesłuszną karę.

Sędzia przypomniała też, że bliscy rotmistrza Pileckiego otrzymali już w grudniu 1990 roku odszkodowanie. Zasądzono wówczas na rzecz żony rotmistrza Pileckiego Marii, jego córki Zofii oraz syna Andrzeja kwotę 500 mln ówczesnych złotych (przed denominacją).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miał zerwane paznokcie u rąk. "Obóz Auschwitz to była igraszka"

Dodała, że sąd musi mieć na uwadze orzecznictwo, które obowiązuje w tego typu sprawach oraz obowiązujące warunki ekonomiczne i społeczne, a z orzecznictwa wynika, że w podobnych sprawach przyznawano kwoty w okolicach 1 mln zł. - Oczywiście kwestia śmierci jest kwestią niewymierną. Nie ma jak jej wycenić – podkreśliła sędzia.

Sąd zaznaczył również, że rotmistrz Witold Pilecki był przetrzymywany w "potwornych warunkach". - To było odarcie człowieka z godności i doprowadzenie go do najniższego stanu – powiedziała sędzia Monika Łukaszewicz.

Zaznaczyła jednak, że sąd nie może dać 25 razy więcej, niż innym naszym bohaterom oraz, że każda śmierć jest taka sama.

Syn Pileckiego oburzony. "To przykre, nie do przyjęcia"

Wyrok jest nieprawomocny. Apelację od niego złożył pełnomocnik Skarbu Państwa. Pierwszy termin rozprawy wyznaczy sąd apelacyjny.

- Z oburzeniem i dużym zdziwieniem mój mocodawca przyjął do wiadomości informację o złożonej apelacji. O ile postawa prokuratury, która postanowiła uznać wyrok sądu, była w pełni zrozumiała, to stanowisko pełnomocnika Skarbu Państwa jest moim zdaniem przykre i nie do przyjęcia - przekazała jedna z pełnomocniczek syna rotmistrza Pileckiego radca prawny Anna Bufnal.

Dodała, że państwo wielokrotnie powołuje się na poświęcenie rtm. Witolda Pileckiego, który stał się symbolem polskiego patriotyzmu. - Sam prezydent RP Andrzeja Duda w swojej wypowiedzi określił rotmistrza "prawdziwą legendą Polski podziemnej", człowiekiem, który w pełni zasłużył nie tylko na cześć, którą słusznie dzisiaj odbiera od nas, swoich rodaków, lecz także, aby zostać uznanym za wzór bojownika ruchu oporu znanego w Europie i na całym świecie - zaznaczyła Bufnal.

Rtm. Witold Pilecki - współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej. Został skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci i stracony strzałem w tył głowy w mokotowskim więzieniu na Rakowieckiej w 1948 roku. Unieważnienie wyroku śmierci nastąpiło w 1990 r. W 2006 r. rotmistrz otrzymał pośmiertnie Order Orła Białego, a w 2013 r. pośmiertnie został awansowany do stopnia pułkownika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(600)
emeryt
8 miesięcy temu
Należy przypomnieć kto skazał Pileckieko na kare śmierci bo to przeciez stryj naszego prezesa Kaczyńskiego ten sam dzięki któremu Kaczyński ma do dzisiaj gdzie mieszkac
kapelan
8 miesięcy temu
Z jakiej racji syn dostaje zadość uczynienie??? Czy teraz wszyscy co walczyli o wolność Polski dostaną też odszkodowania??? Co to za patriotyzm który jest potem opłacany??? Czy jego ojciec walczył dla kasy???? Ten wymiar sprawiedliwości pod rządami tego zero to wielkie dno!!!! Czy rodziny spalonych żydów w stodole też dostaną odszkodowania??? Czy rodziny tych pomordowanych przez obecną reżimową policję (gestapo) też dostaną odszkodowania?????
akm
8 miesięcy temu
Mówiąc prawdę, to wszyscy którzy oddali życie za Ojczyznę nie oczekując nic w zamian byli frajerami. Ciekawe , czy synalek bohatera byłby zdolny do bezpłatnych poświęceń tak jak jego ojciec?
Jan
8 miesięcy temu
Mysle,ze bohateren byl ojciec a nie syn-Dlaczego syn ma osiagac korzysci materialne? Uwazam,ze bohaterow nalezy uchonorowac w inny sposob a nie dawac pieniadze rodzinie.Za bohaterstwo sie nie placi i ludzie ktorzy zostali bohaterami nie robili tego dla pieniedzy.Dla pieniedzy pracuje tylko najemnik a nie bohater.Mam wielki szacunek dla kudzi ktorzy oddali zycie za wolna Polske,a nie dla ludzi wyciagajacych rece po nienalezne im pieniadze.
Mario
8 miesięcy temu
Najpierw zamordowali Go ubecy, a teraz pamięć o Nim i Jego bohaterstwo morduje własny syn. Tragiczna Postać. Przykro być Polakiem.
...
Następna strona