Notowania

atom w iranie
27.09.2013 15:39

Atom w Iranie. MAEA zadowolona z rozmów

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała o przeprowadzeniu "bardzo konstruktywnych" rozmów z Iranem na temat jego programu nuklearnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(_Skender_ /CC/Flickr)

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej poinformowała o przeprowadzeniu _ bardzo konstruktywnych _ rozmów z Iranem na temat jego programu nuklearnego. Termin ponownego spotkania wyznaczono na 28 października. Szczegółów nie ujawniono.

Przedstawiciel strony irańskiej, ambasador przy MAEA Reza Nadżafi podkreślił, że celem jest osiągnięcie porozumienia _ tak szybko, jak to będzie możliwe _. MAEA chce wznowić inspekcje w obiektach irańskich w związku z podejrzeniami, że Iran prowadzi prace nad bronią jądrową. Teheran konsekwentnie zaprzecza, podkreślając, że jego program nuklearny ma charakter wyłącznie pokojowy.

Szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi zadeklarował w tym miesiącu rozszerzenie współpracy z MAEA; wyraził też optymizm w kwestii negocjacji z sześcioma mocarstwami (tzw. grupa 5+1, czyli stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy) na temat programu nuklearnego Iranu, a jednocześnie powtórzył opinię prezydenta Iranu Hasana Rowhaniego, że kraj ten nie wyrzeknie się prawa do rozwijania cywilnego programu nuklearnego.

Grupa 5+1 żąda od Iranu, by zaprzestał wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U-235 i w ten sposób osłabił podejrzenia, że dąży do uzyskania broni jądrowej.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/102/m246118.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/atom;w;iranie;kraj;obiecuje;rozszerzenie;wspolpracy;z;maea,177,0,1383089.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Iran nie zmienił zdania w sprawie atomu, ale... Szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi zadeklarował rozszerzenie współpracy z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA).
[ ( http://static1.money.pl/i/h/122/m45434.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rozmowy;onz;w;sprawie;atomu;w;iranie;bez;skutkow,25,0,1282841.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To ostatni dzień. Czy są szanse na przełom? ONZ i Iran rozpoczęły drugi i ostatni dzień rozmów w sprawie programu jądrowego prowadzonego przez rząd w Teheranie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/m204807.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/maea;zada;od;iranu;natychmiastowego;dostepu;do;osrodka;parczin,78,0,1262158.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Postawili żądania Iranowi. Podejrzewają... Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano zażądał od Iranu bezzwłocznego umożliwienia dostępu do ośrodka wojskowego Parczin.
Tagi: atom w iranie, iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz