Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Bank Anglii nie bierze pod uwagę twardego brexitu. Główna stopa procentowa bez zmian

22
Podziel się

Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,75 proc. Jednocześnie obniżył prognozy wzrostu PKB. Zaznaczył też, że w prognozach nie uwzględniono brexitu bez umowy.

Londyn
Londyn (WP.PL)
bDJmpvhN

Bank obniżył prognozy dla wzrostu PKB w 2019 r. z 1,5 proc. do 1,3 proc. w prognozie z maja. Prognozy na 2020 i 2021 r. zrewidowano w górę, odpowiednio do 1,3 proc. i 1,8 proc.

"Wydaje się, że wzrost spowolnił od 2018 r. poniżej potencjału w gospodarce, odzwierciedlając zarówno wpływ nasilającej się niepewności związanej z brexitem na inwestycje biznesowe, jak i słabszy wzrost globalny na handel" - czytamy w komunikacie Banku Angielskiego.

Bank centralny podkreśla, że w sceniariuszu nie uwzględniono tzw. twardego brexitu. Podstawą do wyliczeń pozostaje porozumienie w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, wciąż deklarowane przez rząd.

bDJmpvhP
Zobacz także: Oglądaj też: Młodzi a brexit. 80 proc. Brytyjczyków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia chce pozostać w Unii

"Brexit bez porozumienia oznacza, że prawdopodobne jest, że inflacja wzrośnie, a wzrost gospodarczy spowolni" - powiedział prezes Banku Anglii Mark Carney podczas konferencji prasowej. Jak dodał, brexit bez umowy byłby "natychmiastowym szokiem".

Jak podkreślają przedstawiciele brytyjskiego banku centralnego, twardy brexit miałby poważne konsekwencje dla sektora finansowego i doprowadziłby do rekordowego spadku kursu funta.

bDJmpvhV

Problemem w negocjacjach na linii Wielka Brytania - UE jest mechanizm backstopu, który zakłada,, że przez chwilę po brexicie Wielka Brytania pozostałaby w unii celnej, a na granicy Irlandii i Irlandii Północnej nie byłoby kontroli celnych.

Strona Brytyjska domaga się usunięcia tego mechanizmu z wypracowanej umowy, na co z kolei nie chce się zgodzić Unia.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską najpóźniej 31 października. Jak zapowiada rząd, niezależnie od tego, czy nowa umowa zostanie wypracowana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bDJmpviq
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(22)
Sceptyk
2 lata temu
Imperium już się skończyło, a megalomania została. Czas wziąć się do roboty, ale lenie chciały pasożytować na Unii. Niech wychodzą!
Madnes
2 lata temu
Tych flegmatyków i nierobów powinni wywalić od razu, a nie dawć im następny termin, to jest nacja która żyje od weekendu do weekendu.
tutik
2 lata temu
Anglia już jest skończona tam jest też bieda tylko nikt nie pokazuje tego w POLSCE wiem bo mieszkałem tam 12lat i jest coraz gorzej po brexicie są skończeni ,mają jeszcze tołk myślenia że posiadają kolonie ale problem jest że do Australi potrzebują wizy.
bDJmpvir
wstyd za głup...
2 lata temu
my też opuścimy UE wkrótce a raczej nas z niej wywalą. Wtedy w Europie powstanie super mocarstwo Trójmorza pod przewodnictwem super bohatera Narodowego co to 13 grudnia 1989 r spał do południa, rezydującego ostatnio w stolicy Polski Warszawie na Żoliborzu. Wódz ten przy pomocy Wiewióra z USA zchrystianizuje Europę i stanie na jej czele tworząc tysiącletnią Unię Republik Wyznaniowych ze swoim Papierzem złodziejem z Torunia, gdzie główne stanowiska tak zwanych komisarzy zostaną obsadzone PiS-owcami. Każdy obsadzony na tym stanowisku PiS-owiec i jego rodzina dostanie na własność oraz własność swojej rodziny do dyspozycji prywatny samolot Natomiast wielkiego wodza czterech czarnych będzie nosić w lektyce, na koniec tak zorganizowana Unia Trójmorza otrzyma nazwę II Bananowej Republiki PiS.
łojej
2 lata temu
angole so głupsze łod poloków
...
Następna strona