Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Bank Anglii nie bierze pod uwagę twardego brexitu. Główna stopa procentowa bez zmian

22
Podziel się:

Bank Anglii utrzymał główną stopę procentową na poziomie 0,75 proc. Jednocześnie obniżył prognozy wzrostu PKB. Zaznaczył też, że w prognozach nie uwzględniono brexitu bez umowy.

Londyn
Londyn (WP.PL)

Bank obniżył prognozy dla wzrostu PKB w 2019 r. z 1,5 proc. do 1,3 proc. w prognozie z maja. Prognozy na 2020 i 2021 r. zrewidowano w górę, odpowiednio do 1,3 proc. i 1,8 proc.

"Wydaje się, że wzrost spowolnił od 2018 r. poniżej potencjału w gospodarce, odzwierciedlając zarówno wpływ nasilającej się niepewności związanej z brexitem na inwestycje biznesowe, jak i słabszy wzrost globalny na handel" - czytamy w komunikacie Banku Angielskiego.

Bank centralny podkreśla, że w sceniariuszu nie uwzględniono tzw. twardego brexitu. Podstawą do wyliczeń pozostaje porozumienie w sprawie warunków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, wciąż deklarowane przez rząd.

Zobacz także: Oglądaj też: Młodzi a brexit. 80 proc. Brytyjczyków pomiędzy 18 a 24 rokiem życia chce pozostać w Unii

"Brexit bez porozumienia oznacza, że prawdopodobne jest, że inflacja wzrośnie, a wzrost gospodarczy spowolni" - powiedział prezes Banku Anglii Mark Carney podczas konferencji prasowej. Jak dodał, brexit bez umowy byłby "natychmiastowym szokiem".

Jak podkreślają przedstawiciele brytyjskiego banku centralnego, twardy brexit miałby poważne konsekwencje dla sektora finansowego i doprowadziłby do rekordowego spadku kursu funta.

Problemem w negocjacjach na linii Wielka Brytania - UE jest mechanizm backstopu, który zakłada,, że przez chwilę po brexicie Wielka Brytania pozostałaby w unii celnej, a na granicy Irlandii i Irlandii Północnej nie byłoby kontroli celnych.

Strona Brytyjska domaga się usunięcia tego mechanizmu z wypracowanej umowy, na co z kolei nie chce się zgodzić Unia.

Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską najpóźniej 31 października. Jak zapowiada rząd, niezależnie od tego, czy nowa umowa zostanie wypracowana.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
ziomuś
5 lata temu
Witold Ziomek wypocił, Anglia juz się trzęsie ze strachu. 😂
Pitu, pitu. ...
5 lata temu
Bank Anglii da sobie radę. Martwcie się o bankruta pt Deutsche Bank. Jakoś nie bardzo chcecie o tym pisać, co?
wampir
5 lata temu
NIECH WYJDA!.... OD POCZATKU POWSTANIA UNI BYLY PROBLEMY Z BRYTYJCZYKAMI....ZAWSZE CHCIELI BYC TRAKTOWANI WYJATKOWO I ULGOWO..."CHCIELI DUZO BRAC A MALO DAWAC"....UNIA BEZ NICH SOBIE PORADZI I BEDZIE MNIEJ PROBLEMOW....JESZ SZANSA NA WIEKSZA SPUJNOSC.....NIECH IDA SOBIE GDZIE CHCA...."WOLNA WOLA"...!
WACUŚ ???
5 lata temu
Przez nakazy i zakazy Brukseli z czasem wszyscy będą chcieli opuścić to tajatajstwo oprócz wolności gospodarczej i przepływu ludzi tak to widzę ???
Gucio
5 lata temu
To jakieś cieniasy a nie Bank Anglii. Dobry bank bierze pod uwagę wszystkie możliwości. Dziś Brexit bezumowny jest bardziej prawdopodobny niż za premierostwa May
...
Następna strona