Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|
aktualizacja

Bat na prezesów spółdzielni. Na te zmiany czekają mieszkańcy

28
Podziel się:

Możliwe są istotne zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych. W jej władzach nie będą mogły zostać m.in. osoby, które ukarano grzywną za nieudostępnienie dokumentów spółdzielni.

Pojawił się pomysł ograniczenia kręgu osób, które mogą zostać pełnomocnikiem członka spółdzielni na walnym zgromadzeniu.
Pojawił się pomysł ograniczenia kręgu osób, które mogą zostać pełnomocnikiem członka spółdzielni na walnym zgromadzeniu. (East News, Wojciech Strozyk/REPORTER)

Taką propozycję zawiera petycję, którą bada Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji – informuje „Rzeczpospolita”. Proponowanych zmian jest więcej. Pojawił się pomysł ograniczenia kręgu osób, które mogą zostać pełnomocnikiem członka spółdzielni na walnym zgromadzeniu tak by rolę tę mogli pełnić tylko: małżonek, wstępni (ojciec, dziadek), zstępni (syn, córka, wnuk) lub inni członkowie spółdzielni.

Wszystko po to, by uniknąć sytuacji, do których dochodzi obecnie. - Zarząd spółdzielni zwraca się do osoby w podeszłym wieku, prowadzącym klub seniora i zbiera od nich pełnomocnictwa, po czym podejmuje decyzje po swoje myśli – uważa Kacper Płażyński, który złożył petycję.

Według niego spółdzielnie nie udostępniają też dokumentów spółdzielcom, do czego są zobligowane, nie podając nawet uzasadnienia odmowy – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Płażyński chce by także, by władze spółdzielni obowiązkowo informowały o walnym zgromadzeniu lub nawet jego części na głównej stronie internetowej spółdzielni mieszkaniowej.

Radny chce też karać władze spółdzielni za niewłaściwe informowanie spółdzielców. Proponuje, by zapisać obligatoryjny zakaz piastowania wszelkich funkcji zarządczych i nadzorczych przez osoby, które mają na koncie prawomocny wyrok.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(28)
obywatel
4 lata temu
Panie Płażyński proponuję przeczytać uchwały w sprawie podziału nadwyżek w SM Siarkowiec w Tarnobrzegu (za lata 2008 - 2012 i następne lata ) , sprawdzić dlaczego w opłatach doliczają amortyzacje właścicielom lokali. W normalnym Kraju członkowie takiego zarządu i rady nadzorczej siedzieli by w więzieniu ale są pod ochroną miejscowej prokuratury i sędziów. Jak można okraść ludzi wbrew art. 6 ust. 1 USM na ponad 2, 5 mln złotych bezkarnie .
marika
4 lata temu
spoldzielnia mieszkaniowa w Siedlcach termodermonizuje bloki. ale mieszkacom kaze podpisac zgode na kredyt nie podajac kwoty,a takze na jaki okres ma byc zaciagniety srednio wlasciciel mieszania ma poniesc koszt ok. 20.000zl na ocieplenie 45m2mieszkania a zysk uzyskany z ocieplenia ma pokryc splate kredytu.gdzie czynsz przez caly rok jest tej samej wysokosci 600zl pobierana jest w czynszu kwota na fundusz remontowy,a od 2008r do chwili obecnej kwota ok.20zl na poczet termodermonizacji. jakwida to za malo. Moze ktos wkoncu zajmie sie tymi spoldzielniami i skoncza sie dla nich dobre tluste czasy i traktowanie ludzi jak za prlu. Problem jest ogromny na szeroka skale wiec nich wkoncu i w tej kwestii rzad przeprowadzi dobra zmiane dla mieszancow i skonczy z bolonskimi czynszami. bo to sie w glowie nie miesci wylozyc ogromna kase na mieszkanie ,a potem tak wysoki czynsz placic, dlaczego nie moze byc naliczane z m2 /tak jak w innych blokach nie spoldzielczych i czynsz inny latem inny zima/tylko na osobe.
www
4 lata temu
Czynsz za mieszkania własnościowe jest złodziejstwm dokonywanym na obywatelach przez spółdzielnie mieszkaniowe.
robert
4 lata temu
ZLIKWIDOWAĆ SPÓŁDZIELNIE A KOSZTY EKSPLOATACJI INFRASTRUKTURY PRZERZUCIĆ NA BUDŻET GMINNY OPRÓCZ OGRZEWANIA ŚWIATŁA I WODY ALE O TYM OGÓLNIE WIADOMO TYLKO KTO ZLIKWIDUJE TO PASOŻYTNICTWO ZRESZTĄ ZGODNIE Z PRAWEM ALE NIE Z OCZEKIWANIEM SPOŁECZNYM
piotr
4 lata temu
dwie kadencje i koniec z prezesami
...
Następna strona