Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Będą zmiany w fotowoltaice. Minister klimatu: korzystniejsze rozliczenie

94
Podziel się:

- Resort pracuje nad zmianą w sposobie rozliczania prosumentów tak, by była dla nich bardziej korzystna. Nie będzie jednak powrotu do starych zasad, czyli rozliczania ilościowego (net meteringu) - poinformowała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Zapowiedziała też 400 mln zł na przydomowe wiatraki.

Będą zmiany w fotowoltaice. Minister klimatu: korzystniejsze rozliczenie
Resort klimatu pracuje nad zmianami w fotowoltaice. Chodzi o sposób rozliczania prosumentów (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Od 1 kwietnia 2022 roku obowiązuje w Polsce nowy system rozliczania prosumentów (net billing). Zastąpił on bardziej korzystny system, oparty na tzw. opustach.

Minister zapytana o to, czy resort klimatu i środowiska przewiduje zmiany w systemie rozliczeń prosumentów, odpowiedziała twierdząco.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rusza wielka akcja PIT. Pierwszy taki rok. "Ale to musimy zrobić sami"

- Tak, w departamencie OZE trwają prace nad tym, co możemy zrobić, by poprawić sytuację prosumentów w rozliczeniach. Docelowo ma to poprawić opłacalność prosumenckich instalacji. Zmieniło się prawodawstwo unijne i na pewno powrót do starych zasad nie jest możliwy - przekazała Hennig-Kloska.

Net billing polega na tym, że prosument sprzedaje nadwyżki wyprodukowanej przez siebie energii, a w razie potrzeby ją kupuje. Nie dostaje on jednak pieniędzy do ręki, a rozliczenia następują za pośrednictwem konta prosumenckiego, z którego następuje zakup energii.

Net billing zastąpił net metering, oparty na systemie opustów. Zgodnie z poprzednią metodą, prosument rozliczał się z energii ilościowo. Za jedną jednostkę energii wprowadzoną do sieci mógł pobrać za darmo 0,8. Przy większych instalacjach stosunek ten wynosił 1 do 0,7.

Net metering był korzystniejszy dla prosumentów, ponieważ sieć była traktowana jako wirtualny magazyn energii, z którego prosument mógł zaopatrzyć się w energię w każdym momencie w przypadku niedoboru. Ci, którzy załapali się na ten system rozliczeń, będą mogli z niego korzystać przez 15 lat.

Zmiana rozliczeń była tłumaczona tym, że net metering spełnił swoją promocyjną rolę i spowodował gwałtowny przyrost prosumentów w Polsce. Argumentowano również, że wzrost energetyki obywatelskiej obciążył sieci, które nie były przygotowane na taką liczbę prosumentów. Dlatego też net billing ma zachęcać do większej autokonsumpcji energii. Przekonywano również, że w dobie coraz droższej energii, net billing nadal się opłaca.

Minister zapowiedziała również, że w pierwszej połowie 2024 roku uruchomiony ma zostać nowy program, w którym chętni będą mogli uzyskać wsparcie na instalację małych przydomowych wiatraków. Budżet programu - jak dodała - ma wynieść 400 mln zł.

Dopłaty niewystarczające, będą dodatkowe zachęty

Szefowa MKiŚ zapowiedziała też stworzenie programu promującego stosowanie przydomowych magazynów energii, tam gdzie istnieje energetyka prosumencka. Nie ujawniła jednak szczegółów tego programu. Dotychczas dopłaty do instalacji magazynów energii można było uzyskać w programie "Mój Prąd".

- Magazyny energii są bardzo drogie, a dotychczasowe dopłaty nie były wystarczającą zachętą do ich instalacji. Będziemy chcieli stworzyć dodatkową zachętę i pracujemy nad tym - powiedziała minister.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(94)
fazi-21
2 miesiące temu
Piszę bo mam dość tych wszystkich durnych wypowiedzi nie na temat, i dotyczy ona tylko tych wszystkich politykierów z Bożej Łaski - którzy nie zauważyli a może nie chcieli zauważyć tematu przewodniego o którym tutaj rozmawiamy. Osobiście w doopie mam czytaj: w wielkim poważaniu wszystkich tych kamińskich, morawieckich, kaczyńskich i innych pasożytów z wszelkiej maści i ugrupowań. Temat przewodni to odnawialne źródła energii i o tym powinniśmy rozmawiać, a dla tych wszystkich znawców polskiej sceny politycznej proponuję łyk melisy i wynocha na inne fora dotyczące waszych nędznych zainteresowań, tam wylewajcie swoje chore polityczne frustracje i skaczcie sobie do gardeł itp. Bo dla większości tych, którzy wydali po kilkadziesiąt tysięcy złotych na zbudowanie swoich instalacji najważniejsze jest wszystko to co przyniesie nam przyszłość np. czy zwrócą się ciężko zarobione pieniądze a wydane na np. fotowoltaikę.
Kil
3 miesiące temu
Jak jakiś poważny prezes firmy startuje na stanowisko i przedkłada program działania a potem nie potrafi go wprowadzić w życie to rezygnuje ze stanowiska. A koalicja przedstawiła program dla Polski obiecała to milionom a teraz nie radzi sobie z jego realizacją, nie realizuje go, czyli powinna oddać władzę. Czekam na to co mi obiecano ale dymisja
Romi
3 miesiące temu
A Holandia magla zostać przy starym systemie
Spiker
3 miesiące temu
Za Tuskowa to się doczekamy, ale tłumaczeń, że w 4 lata to się niestety nie udało. Nikt wam tyle nie da co Tuskow obieca. Przerabialiśmy to już...
Witek
3 miesiące temu
Tak myślą , że mam zainstalowana fotolwoltaike w lipcu 2022r wg nowych zasad, a Program UG w styczniu 2024 r. Zakładał wg starych zasad. I gdzie tu sprawiedliwość , nóż w kieszeni się otwiera,po...... n y kraj
...
Następna strona