Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Wsparcie dla przedsiębiorców znad Odry. Projekt wpłynął do Sejmu

17
Podziel się:

Do Sejmu wpłynął projekt, który zakłada wprowadzenie wsparcia dla "podmiotów poszkodowanych" w związku z zatruciem Odry. Przedsiębiorcom miałoby przysługiwać jednorazowe świadczenie. Są jednak warunki, które firmy muszą spełnić, by otrzymać pieniądze.

Wsparcie dla przedsiębiorców znad Odry. Projekt wpłynął do Sejmu
Przedsiębiorcy znad Odry apelowali do rządu o wsparcie. Niewykluczone, że otrzymają je niedługo (PAP, PAP/Marcin Bielecki)

Do Sejmu wpłynął projekt ustawy "o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze". Zakłada on wprowadzenie jednorazowego świadczenia w wysokości 3010 zł na pracownika.

O pomoc będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy przede wszystkim z takich branż jak turystyczna, gastronomiczna czy sportowo-rekreacyjna. Pełen krąg podmiotów wraz z kodami PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności), którym będzie przysługiwać jednorazowe świadczenie, zostanie wyszczególniony w rozporządzeniu Rady Ministrów. Co istotne, wsparcie będzie dostępne tylko dla firm, które w sierpniu zanotowały spadek przychodów.

Wsparcie państwa dla przedsiębiorców znad Odry. Jest projekt

Zgodnie z opublikowanym na stronach Sejmu projektem, jednorazowe świadczenie w wysokości 3010 zł będzie przysługiwało za każdego ubezpieczonego zgłoszonego w terminie do 31 lipca 2022 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych (z datą powstania ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie późniejszą niż 1 lipca 2022 r.). Jednorazowe świadczenie przysługujące płatnikowi składek będzie ustalane jako suma świadczeń należnych za każdego ubezpieczonego.

Aby otrzymać wsparcie, przedsiębiorca będzie musiał wykazać się spadkiem przychodów powyżej 50 proc. w sierpniu w stosunku do lipca lub czerwca br. lub sierpnia ubiegłego roku. Wniosek będzie trzeba złożyć nie później niż do 31 grudnia 2022 r., wyłącznie w formie dokumentu elektronicznego za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wypłata jednorazowego świadczenia będzie dokonywana przez ZUS niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności mającej wpływ na prawo do świadczenia i jego wysokość. Ze świadczenia nie będzie możliwe dokonywanie potrąceń i egzekucji.

O kwocie wypłaconego jednorazowego świadczenia ZUS poinformuje na profilu informacyjnym płatnika składek.

W projekcie wskazano, że jednorazowe świadczenie oraz koszty obsługi jego wypłaty będą finansowane z Funduszu Pracy. Koszty obsługi wyniosą 0,5 proc. kwoty przeznaczonej na wypłatę jednorazowego świadczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zatruta Odra. Sienkiewicz: w tej sprawie zrobiono wszystko, byśmy nie mogli znaleźć początku tej katastrofy

W Ocenie Skutków Regulacji podano, że liczba ubezpieczonych w ZUS w wybranych 19 podklasach PKD w powiatach nadodrzańskich pod koniec lipca 2022 r. wyniosła 68 446 osób. Jeśli wszystkie te firmy byłyby uprawnione do świadczenia, miesięczny koszt jego wypłaty wyniósłby około 206 mln zł. W OSR zaznaczono, że faktyczna wypłata środków uzależniona będzie od zanotowanego spadku przychodów. Dlatego przy założeniu, że ze świadczenia skorzysta 40 proc. firm, koszt wypłaty tych środków wyniesie ok. 82 mln zł.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od 1 sierpnia 2022 r.

Jak zapowiadała w tym tygodniu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, projekt w sprawie wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry zostanie rozpatrzony na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowano na piątek, 2 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
PISOLAMD
7 miesięcy temu
Problemem nie jest skala pomocy, kto ile z tych prowadzących działalność dostanie...PROBLEMEM dla nich jest wykazanie ile stracili!!!! A dlaczego a dlatego że 90% ich PRZYCHODÓW to PRZYCHODY nie wbite w kasy fiskalne i nie ujęte we FAKTURY...czyli przychody na CZARNO!!!!!! TAKA PARWDA!!!!!! To jak mogą wykazać straty!!!! Takie jajca.
555
7 miesięcy temu
Socjalizm zawsze wzbudzał we mnie odruchy wymiotne. Ten pisowski jest gorszy od tego z PRL.
Śmiać sie czy...
7 miesięcy temu
Dużo nie dostaną skoro według premiera życie w Odrze już się odradza ,pewnie za tydzień najdalej miesiąc sumy będą brały jak dawniej
Oskubana gęś
7 miesięcy temu
Doprowadzili do katastrofy a teraz ogłoszą wielki sukces
Nerwosol.
7 miesięcy temu
Handlarze, mordercy narodu ile jeszcze zamieciecie pod dywan. Winna kobieta która odcedzala solone ziemniaki do Odry.