Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bezrobocie w Polsce. Dane GUS pokazały, że wielu pracodawców od razu cięło etaty

Marcowe dane z krajowego ryku pracy pokazują, że cięcia etatów ruszyły niemal natychmiastowo wraz z blokadą gospodarki wynikającą z koronawirusa – zauważa analityk banku Pekao Piotr Piękoś. W porównaniu z lutym zatrudnienie w marcu w sektorze przedsiębiorstw spadło o 0,5 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FORUM)
Dane GUS potwierdzają, że czarne scenariusze dotyczące bezrobocia są realistyczne (Fot: Marian Zubrzycki , Forum)

Piękoś zwrócił uwagę, że liczba etatów w marcu spadła aż o 34 tys. miesiąc do miesiąca, co przełożyło się na spadek dynamiki rocznej do 0,3 proc. r/r z 0,8 proc. r/r w lutym. " ej skali spadki liczby etatów, co w marcu br., widzieliśmy ostatnio w apogeum kryzysu w 2009 r., podczas gdy obecnie jest to na razie tylko zwiastun potencjalnej skali zwolnień" – wyjaśnił cytowany przez PAP analityk.

- 30 tys. ubytek etatów w marcu robi wrażenie. Nie są to jednak tylko zwolnienia. Odliczono osoby na zasiłkach opiekuńczych. Przy "dużych zmianach" sytuacji kadrowej nie ma nawet wymogu przebywania na nich co najmniej 14-dni – napisali.

Odnosząc się do dynamiki płac, Piękoś zwrócił uwagę, że spadek był jednak mniejszy niż wcześniej prognozowano.

Obejrzyj: Odmrażanie gospodarki, co dalej? "Musimy nauczyć się nowej normalności"

- Negatywnym czynnikiem dla płac już w marcu były przestoje wielu zakładów pracy skutkujące zmniejszoną skalą wynagrodzeń. W kontekście pogarszającej się gwałtownie sytuacji w gospodarce realnej, większość firm zamrozi planowane podwyżki płac (czy też wypłaty premii), a sporo z nich zdecyduje się wręcz na ich redukcję, co z kolei przełoży się na szybki spadek ogólnej dynamiki wynagrodzeń, która w dalszej części roku może spaść do poziomów niewiele wyższych od zera - ocenił przedstawiciel banku Pekao.

Średnia płaca w Polsce to prawie 5500 zł brutto.
Przeciętne wynagrodzenie. Wypłata za marzec to prawie 5500 zł brutto

Poniedziałkowe dane GUS dopiero zwiastują to, co stanie się na polskim rynku pracy. Eksperci szacują, że na koniec roku bez pracy będzie od 1,8 do 2,7 mln Polaków. Na koniec lutego 2020 roku w urzędach pracy było zarejestrowanych 921 tys. ludzi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, koronawirus kryzys, bezrobocie, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-04-2020

ZK590czy rządzący mają świadomość, że w perspektywie dla 500+ może zabraknąć szczawiu i mirabelek ?

20-04-2020

mieszkania ogromnie staniejąNa podstawie ewolucji w czasie dotychczasowych statystyk można dość dokładnie określić wymierny charakter permanentnego oddziaływania poziomu … Czytaj całość

20-04-2020

NickPrzecież to o to chodziło , żeby zniszczyć rynek pracownika. Wreszcie godnie żył, ale był za drogi , więc zrobili sobie pandemię, teraz nie będzie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)