Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie w Polsce. Jadwiga Emilewicz: "7-8 proc. na koniec roku"

4
Podziel się:

Mimo że stopa bezrobocia podskoczyła do poziomu 6 proc., to jednak wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewnia, że na koniec roku wskaźnik bezrobocia będzie na poziomie 7-8 proc.

Jadwiga Emilewicz zapewnia, że wskaźnik bezrobocia wzrośnie maksymalnie do poziomu 7-8 proc.
Jadwiga Emilewicz zapewnia, że wskaźnik bezrobocia wzrośnie maksymalnie do poziomu 7-8 proc. (PAP)

- Bezrobocie jest z pewnością niższe niż zakładaliśmy miesiąc temu, jak może wyglądać. Pozwala nam przewidywać, że szacunki na koniec roku 10-procentowe będą jednak korygowane w dół. Będziemy raczej mówić o 7-8-procentowym poziomie bezrobocia - powiedziała Emilewicz dziennikarzom po śniadaniu prasowym.

- To oznacza, że instrumenty tarczy działają, że pracodawcy utrzymują miejsca pracy. Nawet jeśli [pracodawcy - red.] redukują czas pracy, to jednak utrzymują pracowników w zakładach - oceniła wicepremier i dodała, że to pozytywne sygnały dla gospodarki.

7-8 proc. to lepsze szacunki, niż pierwotnie zakładał rząd. W trakcie lockdownu rządzący zakładali, że koronawirusowy kryzys ugodzi mocniej w rynek pracy, a bezrobocie na koniec roku sięgnie poziomu nawet 9-10 proc.

Zobacz także: Zobacz też: Nowy <a href="https://money.pl/podatki/">podatek</a> i wyższa kwota wolna. Tego chce Waldemar Witkowski

- Jeśli gospodarka się budzi - a widzimy to w poziomie konsumpcji, poziomie produktywności, widzimy to nie tylko w odczytach polskich, ale dziś bardzo dobre informacje z Niemiec z Francji […] - to oznacza, że za chwilę ci pracownicy będą potrzebni - stwierdziła Emilewicz.

W money.pl informowaliśmy, że Główny Urząd Statystyczny odnotował dalszy wzrost bezrobocia - do 6 proc. Tym samym pierwszy raz od lutego 2019 roku stopa bezrobocia ma szóstkę z przodu. W międzyczasie spadła nawet do 5 proc. (w październiku 2019). Liczba bezrobotnych przekroczyła barierę miliona osób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
glos
2 lata temu
szlag by ich trafil. tzw tarcza nwo depopulacja tzn reset pozwolil tzw janusza lipnego biznesu na obnizenie i tak juz nedznych wyplat , pip glupa gra, nedza rozwija sie w polin , a emeryci SB , milicji, zomo, lwp dorabiaja ile wlezie kpina i farsa umowy zlecenie niezgodne z art22par1 kp jak byly tak sa itd itp
Precz z PiSem
2 lata temu
Wymodliła na ambonie?
Michael
2 lata temu
Noooo. Tak instrumenty tarczy działają jak 500+ na przyrost naturalny w Polsce. Coś mi się widzi że z tego boju wrócicie nie z Tarczą a Na Tarczy.
dość
2 lata temu
Czy ta pani Emilewicz siedziała na tej ambonie czy nie ja widziałem że tak.