Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prognozy
24.06.2020 15:24

Bezrobocie w Polsce. Jadwiga Emilewicz: "7-8 proc. na koniec roku"

Mimo że stopa bezrobocia podskoczyła do poziomu 6 proc., to jednak wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewnia, że na koniec roku wskaźnik bezrobocia będzie na poziomie 7-8 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jadwiga Emilewicz zapewnia, że wskaźnik bezrobocia wzrośnie maksymalnie do poziomu 7-8 proc.

- Bezrobocie jest z pewnością niższe niż zakładaliśmy miesiąc temu, jak może wyglądać. Pozwala nam przewidywać, że szacunki na koniec roku 10-procentowe będą jednak korygowane w dół. Będziemy raczej mówić o 7-8-procentowym poziomie bezrobocia - powiedziała Emilewicz dziennikarzom po śniadaniu prasowym.

- To oznacza, że instrumenty tarczy działają, że pracodawcy utrzymują miejsca pracy. Nawet jeśli [pracodawcy - red.] redukują czas pracy, to jednak utrzymują pracowników w zakładach - oceniła wicepremier i dodała, że to pozytywne sygnały dla gospodarki.

7-8 proc. to lepsze szacunki, niż pierwotnie zakładał rząd. W trakcie lockdownu rządzący zakładali, że koronawirusowy kryzys ugodzi mocniej w rynek pracy, a bezrobocie na koniec roku sięgnie poziomu nawet 9-10 proc.

Zobacz też: Nowy podatek i wyższa kwota wolna. Tego chce Waldemar Witkowski

- Jeśli gospodarka się budzi - a widzimy to w poziomie konsumpcji, poziomie produktywności, widzimy to nie tylko w odczytach polskich, ale dziś bardzo dobre informacje z Niemiec z Francji […] - to oznacza, że za chwilę ci pracownicy będą potrzebni - stwierdziła Emilewicz.

W money.pl informowaliśmy, że Główny Urząd Statystyczny odnotował dalszy wzrost bezrobocia - do 6 proc. Tym samym pierwszy raz od lutego 2019 roku stopa bezrobocia ma szóstkę z przodu. W międzyczasie spadła nawet do 5 proc. (w październiku 2019). Liczba bezrobotnych przekroczyła barierę miliona osób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-06-2020

dośćCzy ta pani Emilewicz siedziała na tej ambonie czy nie ja widziałem że tak.

24-06-2020

Precz z PiSemWymodliła na ambonie?

24-06-2020

MichaelNoooo. Tak instrumenty tarczy działają jak 500+ na przyrost naturalny w Polsce. Coś mi się widzi że z tego boju wrócicie nie z Tarczą a Na Tarczy.

Rozwiń komentarze (4)