Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
eurostat
03.06.2020 13:54

Bezrobocie w Polsce niższe o połowę od średniej unijnej. Dobre dane Eurostatu

Według unijnych statystyk w kwietniu przybyło 8 tys. bezrobotnych w Polsce w porównaniu z marcem. Tym samym stopa bezrobocia utrzymała się poniżej 3 proc. To jeden z najlepszych wyników w UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(FORUM)
W danych Eurostatu pozostajemy krajem z jednym z najniższych poziomów bezrobocia.

Stopa bezrobocia w Polsce (wyrównana sezonowo) wyniosła w kwietniu 2,9 proc. - wynika z najnowszych danych Eurostatu (europejskiego odpowiednika naszego GUS). To oznacza utrzymanie dobrego wyniku z marca. Tym samym nie widać większych problemów na naszym rynku pracy w pierwszym pełnym miesiącu po wybuchu epidemii koronawirusa.

Choć na poziomie procentów nic się nie zmieniło w porównaniu z poprzednim miesiącem, liczba bezrobotnych lekko poszła w górę. Według unijnej instytucji przybyło w tym czasie 8 tys. bezrobotnych, których jest w sumie 503 tys.

Warto podkreślić, że metodologia liczenia bezrobocia według Eurostatu jest inna niż w Polsce. Rząd oraz różne instytucje kierują się raczej statystykami GUS, a zgodnie z nimi stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu 5,8 proc. (966 tys. osób).

Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Skąd te duże różnice? Można powiedzieć, że Eurostat mierzy stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, ale zdolnych ją podjąć w krótkim czasie i aktywnie szukających zatrudnienia. To odnosi się do wszystkich osób aktywnych zawodowo. Obliczenia dokonuje na podstawie ankiet, w przeciwieństwie do GUS, który po prostu bierze liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.

Szczegółowe różnice między podejściem Eurostatu i GUS opisaliśmy TUTAJ.

Choć ekonomiści podzieleni są w ocenach, które dane lepiej oddają rzeczywistość, niezaprzeczalną zaletą statystyk Eurostatu jest porównywalność z innymi krajami. I po raz kolejny wychodzi na to, że wypadamy dużo lepiej niż większość krajów Unii Europejskiej.

W całej UE stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu 6,6 proc. Gorzej wyglądają liczby, jeśli ograniczymy grupę krajów tylko do tych, które posługują się wspólną walutą euro. Wśród nich średnia to 7,3 proc., a więc o 0,2 pkt proc. więcej niż w marcu.

Niższe bezrobocie od nas mają np. Czesi (2,1 proc.), ale już w Niemczech stopa bezrobocia to 3,5 proc. Dużo gorzej jest we Francji (8,7 proc.), która zaliczyła miesięczny wzrost z 7,6 proc. Pogarszają się też statystyki w Hiszpanii, gdzie odnotowano zwiększenie bezrobocia w miesiąc z 14,2 do 14,8 proc.

Mniejsze bezrobocie panuje w innym, bardzo mocno dotkniętym koronawirusem kraju. We Włoszech bez pracy jest około 6,3 proc. obywateli.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-06-2020

jackuNie ma obaw, wróci Po z znowu będzie powyżej 20%

03-06-2020

Jan35Byloby dbrze gdyby tak bylo jak piszecie - ale pamietajmy ze Polska to kraj gdzie obowiazuje Kodeks Pracy gwarantujacy okres wypowiedzenia z pracy. … Czytaj całość

03-06-2020

MisiaZ takim zasilkiem jaki oderuja e Polsce kto by sie rejestrowal na bezrobociu? Kazdy patrzy zeby uciec za granice

Rozwiń komentarze (4)