Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Bezrobocie w Polsce niższe o połowę od średniej unijnej. Dobre dane Eurostatu

4
Podziel się:

Według unijnych statystyk w kwietniu przybyło 8 tys. bezrobotnych w Polsce w porównaniu z marcem. Tym samym stopa bezrobocia utrzymała się poniżej 3 proc. To jeden z najlepszych wyników w UE.

W danych Eurostatu pozostajemy krajem z jednym z najniższych poziomów bezrobocia.
W danych Eurostatu pozostajemy krajem z jednym z najniższych poziomów bezrobocia. (FORUM)
bEsqcFqZ

Stopa bezrobocia w Polsce (wyrównana sezonowo) wyniosła w kwietniu 2,9 proc. - wynika z najnowszych danych Eurostatu (europejskiego odpowiednika naszego GUS). To oznacza utrzymanie dobrego wyniku z marca. Tym samym nie widać większych problemów na naszym rynku pracy w pierwszym pełnym miesiącu po wybuchu epidemii koronawirusa.

Choć na poziomie procentów nic się nie zmieniło w porównaniu z poprzednim miesiącem, liczba bezrobotnych lekko poszła w górę. Według unijnej instytucji przybyło w tym czasie 8 tys. bezrobotnych, których jest w sumie 503 tys.

bEsqcFrb

Warto podkreślić, że metodologia liczenia bezrobocia według Eurostatu jest inna niż w Polsce. Rząd oraz różne instytucje kierują się raczej statystykami GUS, a zgodnie z nimi stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu 5,8 proc. (966 tys. osób).

Zobacz także: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Skąd te duże różnice? Można powiedzieć, że Eurostat mierzy stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, ale zdolnych ją podjąć w krótkim czasie i aktywnie szukających zatrudnienia. To odnosi się do wszystkich osób aktywnych zawodowo. Obliczenia dokonuje na podstawie ankiet, w przeciwieństwie do GUS, który po prostu bierze liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy.

bEsqcFrh

Szczegółowe różnice między podejściem Eurostatu i GUS opisaliśmy TUTAJ.

Choć ekonomiści podzieleni są w ocenach, które dane lepiej oddają rzeczywistość, niezaprzeczalną zaletą statystyk Eurostatu jest porównywalność z innymi krajami. I po raz kolejny wychodzi na to, że wypadamy dużo lepiej niż większość krajów Unii Europejskiej.

W całej UE stopa bezrobocia wyniosła w kwietniu 6,6 proc. Gorzej wyglądają liczby, jeśli ograniczymy grupę krajów tylko do tych, które posługują się wspólną walutą euro. Wśród nich średnia to 7,3 proc., a więc o 0,2 pkt proc. więcej niż w marcu.

bEsqcFri

Niższe bezrobocie od nas mają np. Czesi (2,1 proc.), ale już w Niemczech stopa bezrobocia to 3,5 proc. Dużo gorzej jest we Francji (8,7 proc.), która zaliczyła miesięczny wzrost z 7,6 proc. Pogarszają się też statystyki w Hiszpanii, gdzie odnotowano zwiększenie bezrobocia w miesiąc z 14,2 do 14,8 proc.

Mniejsze bezrobocie panuje w innym, bardzo mocno dotkniętym koronawirusem kraju. We Włoszech bez pracy jest około 6,3 proc. obywateli.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEsqcFrC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Ilona
rok temu
nie rozumiem czemu firmy miałyby zwalniać ludzi bo przez miesiac fryzjerzy nie przyjmowali ? gospodarka ma sie dobrze błąd że te tarcze rząd wprowadził bo daje furtkę nieuczciwym pracodawcom
Jan35
rok temu
Byloby dbrze gdyby tak bylo jak piszecie - ale pamietajmy ze Polska to kraj gdzie obowiazuje Kodeks Pracy gwarantujacy okres wypowiedzenia z pracy. Ten okres to przewaznie 3 miesiace. Zatem zwolnieni pracownicy w marcu w Urzedach Parcy pojawia sie dopiero w lipcu. Ci natomiast co dostali zwolnienia w kwietniu zglosza sie po zasilek dopiero w sierpniu. Zatem zachwyt jest przedwczesny!
Misia
rok temu
Z takim zasilkiem jaki oderuja e Polsce kto by sie rejestrowal na bezrobociu? Kazdy patrzy zeby uciec za granice
bEsqcFrD
jacku
rok temu
Nie ma obaw, wróci Po z znowu będzie powyżej 20%