Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Bezrobocie w Polsce poniżej 3 procent. Lepiej tylko w Czechach

27
Podziel się

Polska ustępuje tylko Czechom pod względem najniższego bezrobocia. Według metodologii Eurostatu pracy nie ma mniej niż 3 proc. mieszkańców.

Bezrobocie w Polsce należy do jednych z najniższych w Unii Europejskiej.
Bezrobocie w Polsce należy do jednych z najniższych w Unii Europejskiej. (east news | eurostat, Andrzej Stawinski/REPORTER | eurostat)
bDZsEtbF

W styczniu wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,9 proc. - wynika z najnowszego raportu Eurostatu. To oznacza utrzymanie poziomu z grudnia. Jest to jednak zdecydowanie lepszy wynik niż przed rokiem. W analogicznym okresie 2019 roku bezrobocie wynosiło 3,8 proc.

Choć procentowo w ciągu miesiąca nic się nie zmieniło, w konkretnych liczbach widać lekkie pogorszenie. Liczba bezrobotnych w Polsce wzrosła w miesiąc z 493 do 495 tys.

bDZsEtbH

Należy podkreślić, że Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Zobacz także: Kodeks pracy do zmiany? "Nie robi się tego od tak, bo rząd chce"

Metodologia wyliczania bezrobocia jest istotna, bo nieco inaczej mierzy je GUS. A według niego pracy w Polsce nie ma 5,5 proc. mieszkańców. Z tym że mowa o bezrobociu rejestrowanym.

bDZsEtbN

Eksperci zwracają uwagę na poważną wadę metodyki liczenia bezrobocia w Polsce - fikcyjne rejestracje bezrobotnych w urzędach pracy, które w poważnym stopniu zniekształcają prawdziwy obraz polskiego rynku pracy. Wiele osób rejestruje się tylko dla ubezpieczenia czy różnego rodzaju świadczeń i dotacji, a pracują na czarno lub wcale nie zamierzają pracować.

Z drugiej strony istotną wadą metodyki Eurostatu jest bardzo duże uogólnienie oraz deklaratywny charakter informacji przekazywanych przez badanych w ankietach.

Bardzo ważną cechą danych Eurostatu jest porównywalność. Można w prosty sposób odnieść sytuację rynku pracy w Polsce do innymi krajów UE. Okazuje się, że w całej UE stopa bezrobocia w listopadzie była na poziomie średnio 6,6 proc., a więc znacznie wyżej. Jeszcze gorzej jest jeśli weźmiemy tylko kraje strefy euro, gdzie bez pracy jest ciągle około 7,4 proc. obywateli.

bDZsEtbO

W całej Unii Europejskiej tylko Czechy odnotowały niższy poziom bezrobocia niż Polska. Wskaźnik u naszych sąsiadów wyniósł 2 proc.

Według najnowszego zestawienia wyprzedzamy minimalnie Holandię i Niemcy. Zostawiamy daleko w tyle także takie kraje jak Francja, Włochy i Hiszpania, od których gorsza jest tylko Grecja z bezrobociem na poziomie 16,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDZsEtci
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
koko
rok temu
Chyba zacznę uczyć się czeskiego. Fajny, świecki kraj.
zen
rok temu
a jakie ma być bezrobocie jak jesteśmy najtańsza silą roboczą w Europie :) . Do tego skuteczną :) . Nawet w Rumunii ludzie się bardziej szanują. Pracuję w firmie, która zajmuje się automatyzacją procesów. Jako podwykonawcy obsługujemy duże firmy (przeważnie branża motoryzacyjna). Jeździmy po całej Europie i konfigurujemy nowe maszyny. I teraz taki przykład... firma, która zajmuje się produkcją części samochodowych ma na tym samym stanowisku inne normy w innych państwach gdzie ludzie pracują na dokładnie tych samych maszynach :) . Niemiec wyrabia 60% normy, którą musi zrobić Polak, Słowak 70%. Swego czasu owa firma próbowała w Rumunii zwiększyć jeszcze te normy i Rumun miał jakieś 120% tego co na zmianie robi Polak. Jednak życie to wszystko z czasem zweryfikowało, bo Rumunii się cenią i nie było komu robić. Ostatnio jak tam byłem na jesieni to ich maszyny były skonfigurowane na 75% tego co te działające u nas w Polsce na Górnym Śląsku. Przykre ale prawdziwe, my jako naród w ogóle się nie szanujemy i tak nas wykorzystują ile tylko mogą. Pozdrawiam
bezrob
rok temu
dorzućcie całą masę ludzi niezarejestrowanych tych którzy utracili prawo do zasiłku po bezowocnych poszukiwaniach pracy, to będzie prawdziwy obraz rynku .
bDZsEtcj
marcin
rok temu
osobiscie sie nie rejestruje w UP od prawie roku. Kiedys bylem zarejestrowany jednak problem z rejestracja jest taki, ze co chwile wysylano mnie na rozmowy o "prace". Prace w cudzyslowiu bo dla mnie to bardziej wolontariat. Przy dzisiejszych cenach nie wyobrazam sobie wyzyc za 2000 zl na reke. Samo jedzenie kosztuje mnie 1200, a do tego czynsz i oplaty 800, kredyt 1200, paliwo 500... dalej nie bede wyliczal. W kazdym razie poki co pracuje na czarno w budowlance. Pieniedzy starcza jednak 50+ godzin w tygodniu plus brak ubezpieczenia. Ale co zrobic takie mamy realia...
Jan
rok temu
Ale bzdura, kiedyś zapłacicie za propagowanie tych kłamliwych informacji, mieszkam w mieście jest około 60,000 mieszkańców i większość nie ma pracy, siedzi na zasiłku i 500+, na moim osiedlu nie mają pracy 4-10 osób, pozamykali zakłady, sprzedali kolesiom z PiSu za grosze, rozkradli kraj złodzieje i mafia PiSu.
...
Następna strona