Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bezrobocie w Polsce poniżej 3 procent. Lepiej tylko w Czechach

Polska ustępuje tylko Czechom pod względem najniższego bezrobocia. Według metodologii Eurostatu pracy nie ma mniej niż 3 proc. mieszkańców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(east news | eurostat)
Bezrobocie w Polsce należy do jednych z najniższych w Unii Europejskiej. (Fot: Andrzej Stawinski/REPORTER | eurostat)

W styczniu wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 2,9 proc. - wynika z najnowszego raportu Eurostatu. To oznacza utrzymanie poziomu z grudnia. Jest to jednak zdecydowanie lepszy wynik niż przed rokiem. W analogicznym okresie 2019 roku bezrobocie wynosiło 3,8 proc.

Choć procentowo w ciągu miesiąca nic się nie zmieniło, w konkretnych liczbach widać lekkie pogorszenie. Liczba bezrobotnych w Polsce wzrosła w miesiąc z 493 do 495 tys.

Należy podkreślić, że Eurostat mierzy zharmonizowaną stopę bezrobocia jako procent osób w wieku 15-74 lata pozostających bez pracy, zdolnych podjąć zatrudnienie w ciągu najbliższych dwóch tygodni, którzy aktywnie poszukiwali pracy w ciągu ostatnich tygodni w odniesieniu do wszystkich osób aktywnych zawodowo w danym kraju.

Kodeks pracy do zmiany? "Nie robi się tego od tak, bo rząd chce"

Metodologia wyliczania bezrobocia jest istotna, bo nieco inaczej mierzy je GUS. A według niego pracy w Polsce nie ma 5,5 proc. mieszkańców. Z tym że mowa o bezrobociu rejestrowanym.

Eksperci zwracają uwagę na poważną wadę metodyki liczenia bezrobocia w Polsce - fikcyjne rejestracje bezrobotnych w urzędach pracy, które w poważnym stopniu zniekształcają prawdziwy obraz polskiego rynku pracy. Wiele osób rejestruje się tylko dla ubezpieczenia czy różnego rodzaju świadczeń i dotacji, a pracują na czarno lub wcale nie zamierzają pracować.

Z drugiej strony istotną wadą metodyki Eurostatu jest bardzo duże uogólnienie oraz deklaratywny charakter informacji przekazywanych przez badanych w ankietach.

Bardzo ważną cechą danych Eurostatu jest porównywalność. Można w prosty sposób odnieść sytuację rynku pracy w Polsce do innymi krajów UE. Okazuje się, że w całej UE stopa bezrobocia w listopadzie była na poziomie średnio 6,6 proc., a więc znacznie wyżej. Jeszcze gorzej jest jeśli weźmiemy tylko kraje strefy euro, gdzie bez pracy jest ciągle około 7,4 proc. obywateli.

W całej Unii Europejskiej tylko Czechy odnotowały niższy poziom bezrobocia niż Polska. Wskaźnik u naszych sąsiadów wyniósł 2 proc.

Według najnowszego zestawienia wyprzedzamy minimalnie Holandię i Niemcy. Zostawiamy daleko w tyle także takie kraje jak Francja, Włochy i Hiszpania, od których gorsza jest tylko Grecja z bezrobociem na poziomie 16,5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bezrobocie, praca, zatrudnienie, eurostat, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-03-2020

porato powinniśmy się cieszyć z tego , to skutek obecnego rządu , tak dalej

03-03-2020

doktordobre bezrobocie 3% a u nas w firmie na szeregowego analityka finansowego przychodzi 300 CV hehehehe

03-03-2020

PiotrDla porownania powino sie pokazac,jak bezrobocie przedstawialo sie w czasie rzadow PO/PSL.

Rozwiń komentarze (27)