Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Bezrobocie rośnie trzeci miesiąc z rzędu. Jest najwyższe od kwietnia

Zarejestrowanych bezrobotnych jest w Polsce 922,4 tys. - wynika ze wstępnych wyliczeń Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To oznacza wyraźny wzrost bezrobocia. Na poziomie 5,5 proc. było po raz ostatni w kwietniu 2019 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
W statystykach przybyło bezrobotnych. (Fot: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

Według wstępnych wyliczeń resortu liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w styczniu 2020 roku była o 100,7 tys. niższa w porównaniu ze styczniem 2019 roku. To spadek o 9,8 proc. - chwali się ministerstwo. Jednocześnie pomija lub zrzuca na dalszy plan fakt, że trzeci miesiąc z rzędu przybyło bezrobotnych w statystykach.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w końcu stycznia tego roku 5,5 proc., a jeszcze w październiku wynosiła dokładnie 5 proc. Najnowszy odczyt okazuje się najgorszym od kwietnia ubiegłego roku.

Skąd wzrost bezrobocia? Nie musi to oznaczać problemów na rynku pracy, który podlega sezonowości. Co roku w zimie statystyki bezrobotnych idą w górę. Okres ten nie sprzyja zatrudnianiu.

W ocenie resortu, wzrost bezrobocia w miesiącach zimowych wynika m.in. z zakończenia prac sezonowych w rolnictwie, budownictwie, turystyce, a także z powodu rejestracji w urzędach pracy osób, którym zakończyły się umowy na czas określony.

Kodeks pracy do zmiany? "Nie robi się tego od tak, bo rząd chce"

Jak więc wypadają dane w porównaniu ze styczniem 2019? Jest poprawa. Bezrobocie spadło w rok o 0,6 pkt proc. Z rejestrów urzędów pracy zniknęło około 100 tys. bezrobotnych. Jak podkreśla MRPiPS, począwszy od 1991 roku nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w styczniu nie był tak niski jak teraz.

- Na przestrzeni 30 lat styczeń 2020 roku był pierwszym, w którym liczba bezrobotnych spadła poniżej miliona osób. Można zatem powiedzieć, że jest to najlepszy początek roku na rynku pracy od lat - komentuje najnowsze dane minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w styczniu 2020 roku (wg wstępnych danych) wyniosła 119,1 tys. i w porównaniu do grudnia 2019 roku wzrosła o 40,7 tys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bezrobocie, mrpips, praca, zatrudnienie, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-02-2020

MalinaPrzymusowy wzrost płacy minimalnej , oto prawdziwy powód wzrostu bezrobocia. Jeśli firma nawet nie zostanie zlikwidowana przez właściciela (dotyczy to … Czytaj całość

06-02-2020

bezpracyTo znaczy ze rzeczywiste jest 2 miliony osób.

06-02-2020

DominikPodziękujcie pisowi dzięki któremu utrzymanie pracownika wzrosło o 40% co zmusza pracodawców do cięcia etatów ha ha brawo pis

Rozwiń komentarze (108)