Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Setki Niemców studiują w Polsce, by trafić na bezrobocie. "Nie wiem, co mam im powiedzieć"

165
Podziel się

Setki Niemców studiują medycynę w Polsce, płacąc nawet kilkanaście tysięcy euro za rok nauki. Przez obecne przepisy, po zakończeniu edukacji czeka ich prawdopodobnie bezrobocie. - Muszą korzystać z zasiłków, by przeżyć - mówi money.pl dziekan Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. I apeluje do polskiego ministerstwa.

 "Zakaz pracy przez urzędniczą samowolkę?" – pod takim hasłem grupa niemieckich absolwentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie opublikowała w sieci petycję
"Zakaz pracy przez urzędniczą samowolkę?" – pod takim hasłem grupa niemieckich absolwentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie opublikowała w sieci petycję (Forum, Anatol Chomicz / FORUM)
bDzJmWoR

- Nie jest tajemnicą, że to polscy lekarze zasilają niemieckie szpitale - opowiada money.pl prof. Leszek Domański, dziekan Wydziału Medycyny i Stomatologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W pewnym momencie jednak władze tej uczelni postanowili odwrócić tę sytuację. Wymyślili, że można zrobić tak, by to Niemcy zasilali niemieckie szpitale, ale żeby Polacy jeszcze na tym skorzystali.

PUM postanowił więc nauczać po angielsku, a w 2013 r. rozpoczął współpracę z siecią niemieckich szpitali Asklepios. Udało się - młodzi Niemcy szli na studia do Szczecina, płacili nawet kilkanaście tysięcy euro za rok - i wracali do pracy w swoim kraju. Wydawało się, że wszyscy są z tego powodu szczęśliwi.

Jednak, jak opowiada prof. Domański, wszystko zmieniło się w 2019 r. Polska zwróciła się do Komisji Europejskiej o zmianę dyrektywy. Od tej pory dyplom zakończenia studiów nie gwarantuje już statusu lekarza - trzeba odbyć jeszcze 13-miesięczny staż i zdać egzamin końcowy. W przypadku polskiej uczelni - staż musi się odbyć w polskim szpitalu.

bDzJmWoT
Zobacz także: Riad Haidar: Na naszym oddziale 100 proc. sprzętu pochodziło od WOŚP. Obejrzyj wideo:

A to w praktyce oznacza, że Niemiec po zakończeniu studiów na PUM, musiałby zostać jeszcze rok w Polsce - i pracować w polskim szpitalu. Biorąc pod uwagę barierę językową - jest to w praktyce niemożliwe.

bDzJmWoZ

A więc absolwenci PUM lądują na bezrobociu. Jak czytamy w niemieckich mediach, już teraz takich przypadków jest 20. Ale niebawem może być znacznie więcej.

Zresztą Niemcy nie czekają z założonymi rękoma na rozwój sytuacji. "Zakaz pracy przez urzędniczą samowolkę?" – pod takim hasłem grupa niemieckich absolwentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie opublikowała w sieci petycję, którą chce zmusić władze landu Brandenburgia do pilnego rozwiązania problemu, związanego z uznaniem ich polskich dyplomów i uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu lekarza w Niemczech.

Petycja niemieckich medyków

bDzJmWpa

- W tej chwili w PUM na Wydziale Medycyny i Stomatologii kształcimy ponad 300 Niemców. Ale sprawa dotyczy nie tylko naszej uczelni – właściwie w każdej większej uczelni medycznej studiują dziś Niemcy - opowiada money.pl profesor Domański.

"Dlaczego prawo działa wstecz?"

- Przyznam, że nie wiem, co mam naszym studentom i absolwentom teraz powiedzieć. Kształcili się u nas, by pracować w niemieckich szpitalach. A teraz nie mogą tego robić – i muszą korzystać z zasiłków dla bezrobotnych, by przeżyć - słyszymy od profesora.

Dziekan nie chce wskazywać winnych - uważa, że po prostu wytworzyło się biurokratyczne zamieszanie. Dodaje jednak, że tracą na tym wszyscy - niemieccy studenci i absolwenci, polskie uczelnie, a nawet polscy pacjenci. Bo przecież skoro młodzi Niemcy nie mogą pracować w zawodzie, to jest większa pokusa dla szpitali, by rekrutowali polskich lekarzy.

bDzJmWpb

Profesor ma więc apel do polskiego resortu zdrowia. - Moim zdaniem polskie ministerstwo mogłoby uznawać rok praktyczny odbywany przez naszych niemieckich studentów w niemieckich szpitalach na bazie porozumienia z uczelnią. Szczególnie, że studenci rozpoczęli studia na warunkach, gdy w regulacji polskiej nie obowiązywał staż podyplomowy - opowiada. To jego zdaniem mogłoby szybko zakończyć sprawę.

A niemieccy absolwenci jego zdaniem są doskonale przygotowani do pracy, bo w ramach wspólnych programów poznają przez rok realia pracy w niemieckim szpitalu. Zresztą, właśnie w ten sposób działa system nauki medycyny w Niemczech. W ciągu sześciu lat studiów odbywa się jeden rok praktyczny - odpowiednik naszego 13-miesięcznego stażu.

Jego zdaniem, prawo nie powinno działać wstecz. A tak się stało w tym przypadku - gdy młodzi Niemcy szli na uczelnie, słyszeli, że po studiach w Polsce nie będzie problemu z uznawaniem ich dyplomu w Niemczech. A stało się zupełnie inaczej.

Wysłaliśmy w tej sprawie pytania do resortu zdrowia i czekamy na odpowiedzi. Również Niemcy nie wiedzą, co z tą sprawą zrobić.

bDzJmWpc

- Niestety, nie mamy na razie rozwiązania - przyznała Ursula Nonnemacher, minister zdrowia przygranicznego landu Brandenburgia. Właśnie tam trafia większość z wykształconych w Polsce niemieckich lekarzy. O sprawie zresztą regularnie donoszą za Odrą najważniejsze media.

A prof. Domański podkreśla, że cała sprawa to gigantyczny kłopot również dla uczelni. - Tegoroczna rekrutacja dla obcokrajowców z Niemiec na medycynę i
stomatologię w PUM stoi pod znakiem zapytania - przyznaje.

- Ale uważam również, że godzi to też w wizerunek Polski - dodaje.

Prof. Leszek Domański, Pomorski Uniwersytet Medyczny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzJmWpu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(165)
-emigrant
11 miesięcy temu
To nie dotyczy tylko Niemców. To kolejna przeszkoda wymyślona przez starych lekarzy aby młodym było trudniej. Mumie i specjaliści po 70 nie chcą konkurencji! Ludzie mdlejecie w kolejkach do specjalistów? a dlaczego nie ma tych specjalistów 2 czy 3 razy więcej? myślicie, że ie ma w Polsce lekarzy? Nie wszyscy wyjechaliśmy. Wciąż system znajomości i łapówek i ochrony starych grzybów uniemożliwia młodym aby was leczyli. Taka prawda. Dobrze, że ja na emigracji
Czeslaw
11 miesięcy temu
Boże co za barany tu się wypowiadają
obywatel
11 miesięcy temu
to ciekawe, że bardziej im się opłaca być na niemieckim zasiłku dla bezrobotnych niż pracować jako lekarz w polskim szpitalu?
bDzJmWpv
Maga
11 miesięcy temu
I już wiemy dlaczego nie ma miejsca na medycynie dla polskich studentów . Lepiej uczyć za duże pieniądze obywateli Niemiec niż kształcić młodych polskich lekarzy. Straszne. Masz pieniądze, możesz przyjechać do Polski. Tu za kasę zrobią wszystko. Nawet przekonają, iż nie ma sensu odpracowanie studiów.
Pawel
11 miesięcy temu
A jak w Niemczech nie tolerują polskich dyplomów to co niby dobrze. Czemu o tym nikt nie pisze. Trzeba zrobic tzw. Anerkennung czyli uznanie zawodu i dopiero wtedy jest papier wazny.Niekiedy sa to takie roznice ze trzeba jeszcze dalej do szkoly chodzic. Niech zrobia najpierw z tym porzadek.
...
Następna strona