Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Bon turystyczny wystartował, ze zdobyciem go miałem problem. Straciłem czas i sporo snu

515
Podziel się

Nie udało się, nie od razu. Ale w końcu nasza rodzina dołączyła do grupy Polaków, którzy uzyskali bon turystyczny. Nie obyło się bez problemu, bo jak się okazuje nie każdy rodzic może wystąpić o jego aktywację. Jeśli po zalogowaniu do platformy ZUS nie znajdziecie tam opcji pobrania bonu - mam rozwiązanie.

W sobotni poranek miał działać bon turystyczny. Po kilku perturbacjach udało mi się go zdobyć
W sobotni poranek miał działać bon turystyczny. Po kilku perturbacjach udało mi się go zdobyć (money.pl)
bDUCbQKZ
AKTUALIZACJA: po kilku telefonach od Pawła Żebrowskiego, rzecznika ZUS oraz rzecznika Polskiej Organizacji Turystycznej udało się zidentyfikować problem. Otóż bon może pobrać dokładnie ten rodzic, na którego konto wpływa świadczenie 500+. W naszym przypadku jest to konto mojej żony. I to wyłącznie ona może aktywować bon. ZUS zaciąga bowiem dane nie o obojgu rodziców, ale jedynie o tej osobie, która faktycznie pobiera świadczenie. To ważne zastrzeżenie, bo w systemie ePUAP nie ma takich zastrzeżeń i oboje rodzice mogą składać wnioski dotyczące dziecka (np. o wyrobienie dowodu osobistego). ZUS korzysta z innych danych.

Przeszliśmy więc oboje procedurę logowania do ZUS-u. Udało się - w menu po lewej stronie znajduje się zakładka o nazwie "Polski Bon Turystyczny". Po kliknięciu w nią wystarczy dosłownie kilka kroków, by bon otrzymać. Trzeba potwierdzić adres e-mail i numer telefonu. Co ważne - strona ZUS-u w tym momencie działa stosunkowo szybko i bez technicznych problemów. Status? Bon turystyczny działa.

Uzyskanie bonu jest możliwe od 1 sierpnia 2020 roku. W teorii ten dzień zaczyna się o północy, w praktyce systemy ZUS o tej porze nie działały. Komunikat na stronie Zakładu informował, że "z powodu planowanej przerwy serwisowej portal jest chwilowo niedostępny".

Miał wystartować ponownie o 3 nad ranem. W mojej pracy nie płacą za bycie drugim, więc musiałem powrócić dokładnie o tej porze.
ZUS nie byłby sobą, gdyby jednak nie zaskoczył człowieka. Prace planowane do godziny trzeciej zakończyły się kilka minut po pierwszej. Strona PUE ZUS faktycznie wystartowała. Nawigacja po niej nie jest specjalnie intuicyjna – cały serwis wygląda, jakby został zaprojektowany ponad dekadę temu.

bDUCbQLb
Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6538003214616193v">Bon turystyczny rusza 1 sierpnia. "Jest BLIK, teraz mamy payZUS"</a>

Znalezienie opcji pozwalającej na odebranie bonu nie było łatwe. Na głównej stronie PUE nie było jakiegoś banneru kierującego wprost do tej usługi. Po wpisaniu słowa "bon" w wyszukiwarkę katalogu usług elektronicznych wyskakiwały żądane informacje i link do usługi. Radość była przedwczesna, przejście do niej było niemożliwe. Najpierw wyskakiwał komunikat o koniecznym zalogowaniu się (oczywiście jeśli nie będziemy zalogowani, to tego komunikatu nie zobaczymy, bo wyświetla się tylko osobom zalogowanym w PUE). A potem kolejny komunikat informował, że "Oświadczenie DBT jest dostępne z okna 'Mój bon' w menu 'Polski Bon Turystyczny'."

bDUCbQLh

Sęk w tym, że takiej pozycji w menu nie było. Kolejne próby podjąłęm przed 6 rano i również one były zwieńczone niepowodzeniem. Komunikaty ZUS mówiły, że po zalogowaniu się w PUE, w górnym menu powinniśmy wybrać zakładkę "Ogólny" i przejść do zakładki "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Ta pozycja nie istniała. Problem został już rozwiązany i na telefon mojej żony faktycznie dotarł 16-cyfrowy kod - taką właśnie formę ma bon.

Jak dostać bon turystyczny?

Warunków jest kilka. Po pierwsze: trzeba mieć dziecko kwalifikujące się do programu 500+. To podstawa, nikt inny bonu nie dostanie. Moja żona i ja ten warunek spełniamy. Druga sprawa to aktywne konto na platformie internetowej ZUS.

Można je założyć na kilka sposobów. Pierwsza opcja pozwala na zalogowanie się bezpośrednio na PUE ZUS za pomocą bankowości elektronicznej. Lista banków obejmuje PKO BP, Inteligo, BOŚ Bank, Millenium, Citi Handlowy i ING. Jeśli masz konto w jednym z tych banków i aktywną opcję bankowości internetowej – nie wahaj się jej użyć.

bDUCbQLi

Drugą opcją jest zalogowanie się za pomocą ePUAP. Do tego rządowego serwisu można dostać się za pośrednictwem bankowości internetowej udostępniającej taką opcję. Banków jest sporo, dla wielu osób nie powinno być to problemem. Na liście są Alior (oraz działające dzięki niemu usługi bankowe T-Mobile), PKO BP i inteligo, Pekao, Santander, ING, Millenium, banki Grupy BPS i mBank oraz envelo.

Brzmi to może skomplikowanie, ale działa – wchodzimy na stronę ZUS, znajdujemy na niej opcję logowania, wybieramy logowanie przez ePUAP a następnie logujemy się za pośrednictwem banku. Jest trochę klikania, ale to dla większości osób najprostsza opcja nie wymagająca wychodzenia z domu. Ja poszedłem właśnie tą drogą.

bDUCbQLj

Oczywiście możemy się też zarejestrować na stronie PUE ZUS i potwierdzić swoją tożsamość w którymś z oddziałów Zakładu przy pomocy tradycyjnych dokumentów. To wymaga jednak wizyty w ZUS-ie i trochę trwa.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bDUCbQLC
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(515)
Dosyć
9 miesięcy temu
Polacy znów Sprzedaliście się za kasiore .A ja muszę ciężko pracować żebyście ja dostali
AXX
9 miesięcy temu
Jestem schorowanym 62-latkiem, nadal codziennie biegającym do pracy. Pan Duda obiecał mi emeryturę stażową po 40 latach pracy i nie dotrzymał słowa. Gorzej. Zabiera podatek z moich ciężko zarobionych pieniędzy i oddaje na cudze dzieci, setkami milionów złotych. Ja jestem jedynie dostarczycielem pieniędzy młodym rodzicom, niepracującym, zdrowym byczkom. Wychowałem syna, jest już dorosły. Od państwa nie dostałem nic. Panie Duda. Życzę panu jak najgorzej i pan pamięta, że karma wraca.
Jaś
9 miesięcy temu
Bon działa, można już śmiało okradać etatowców i emerytów.
bDUCbQLD
Gucio
9 miesięcy temu
Do roboty ,nie po piniondz łapy wyciągać.
Ula
9 miesięcy temu
Ja się jakoś bez problemu zalogowałam i pobrałam bon. Nie siejcie zamętu
...
Następna strona