Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Bon turystyczny wystartował, ze zdobyciem go miałem problem. Straciłem czas i sporo snu

516
Podziel się:

Nie udało się, nie od razu. Ale w końcu nasza rodzina dołączyła do grupy Polaków, którzy uzyskali bon turystyczny. Nie obyło się bez problemu, bo jak się okazuje nie każdy rodzic może wystąpić o jego aktywację. Jeśli po zalogowaniu do platformy ZUS nie znajdziecie tam opcji pobrania bonu - mam rozwiązanie.

W sobotni poranek miał działać bon turystyczny. Po kilku perturbacjach udało mi się go zdobyć
W sobotni poranek miał działać bon turystyczny. Po kilku perturbacjach udało mi się go zdobyć (money.pl)
AKTUALIZACJA: po kilku telefonach od Pawła Żebrowskiego, rzecznika ZUS oraz rzecznika Polskiej Organizacji Turystycznej udało się zidentyfikować problem. Otóż bon może pobrać dokładnie ten rodzic, na którego konto wpływa świadczenie 500+. W naszym przypadku jest to konto mojej żony. I to wyłącznie ona może aktywować bon. ZUS zaciąga bowiem dane nie o obojgu rodziców, ale jedynie o tej osobie, która faktycznie pobiera świadczenie. To ważne zastrzeżenie, bo w systemie ePUAP nie ma takich zastrzeżeń i oboje rodzice mogą składać wnioski dotyczące dziecka (np. o wyrobienie dowodu osobistego). ZUS korzysta z innych danych.

Przeszliśmy więc oboje procedurę logowania do ZUS-u. Udało się - w menu po lewej stronie znajduje się zakładka o nazwie "Polski Bon Turystyczny". Po kliknięciu w nią wystarczy dosłownie kilka kroków, by bon otrzymać. Trzeba potwierdzić adres e-mail i numer telefonu. Co ważne - strona ZUS-u w tym momencie działa stosunkowo szybko i bez technicznych problemów. Status? Bon turystyczny działa.

Uzyskanie bonu jest możliwe od 1 sierpnia 2020 roku. W teorii ten dzień zaczyna się o północy, w praktyce systemy ZUS o tej porze nie działały. Komunikat na stronie Zakładu informował, że "z powodu planowanej przerwy serwisowej portal jest chwilowo niedostępny".

Miał wystartować ponownie o 3 nad ranem. W mojej pracy nie płacą za bycie drugim, więc musiałem powrócić dokładnie o tej porze.
ZUS nie byłby sobą, gdyby jednak nie zaskoczył człowieka. Prace planowane do godziny trzeciej zakończyły się kilka minut po pierwszej. Strona PUE ZUS faktycznie wystartowała. Nawigacja po niej nie jest specjalnie intuicyjna – cały serwis wygląda, jakby został zaprojektowany ponad dekadę temu.

Zobacz także: Obejrzyj: <a href="https://wideo.wp.pl/slug-6538003214616193v">Bon turystyczny rusza 1 sierpnia. "Jest BLIK, teraz mamy payZUS"</a>

Znalezienie opcji pozwalającej na odebranie bonu nie było łatwe. Na głównej stronie PUE nie było jakiegoś banneru kierującego wprost do tej usługi. Po wpisaniu słowa "bon" w wyszukiwarkę katalogu usług elektronicznych wyskakiwały żądane informacje i link do usługi. Radość była przedwczesna, przejście do niej było niemożliwe. Najpierw wyskakiwał komunikat o koniecznym zalogowaniu się (oczywiście jeśli nie będziemy zalogowani, to tego komunikatu nie zobaczymy, bo wyświetla się tylko osobom zalogowanym w PUE). A potem kolejny komunikat informował, że "Oświadczenie DBT jest dostępne z okna 'Mój bon' w menu 'Polski Bon Turystyczny'."

Sęk w tym, że takiej pozycji w menu nie było. Kolejne próby podjąłęm przed 6 rano i również one były zwieńczone niepowodzeniem. Komunikaty ZUS mówiły, że po zalogowaniu się w PUE, w górnym menu powinniśmy wybrać zakładkę "Ogólny" i przejść do zakładki "Polski Bon Turystyczny", a następnie "Mój bon". Ta pozycja nie istniała. Problem został już rozwiązany i na telefon mojej żony faktycznie dotarł 16-cyfrowy kod - taką właśnie formę ma bon.

Jak dostać bon turystyczny?

Warunków jest kilka. Po pierwsze: trzeba mieć dziecko kwalifikujące się do programu 500+. To podstawa, nikt inny bonu nie dostanie. Moja żona i ja ten warunek spełniamy. Druga sprawa to aktywne konto na platformie internetowej ZUS.

Można je założyć na kilka sposobów. Pierwsza opcja pozwala na zalogowanie się bezpośrednio na PUE ZUS za pomocą bankowości elektronicznej. Lista banków obejmuje PKO BP, Inteligo, BOŚ Bank, Millenium, Citi Handlowy i ING. Jeśli masz konto w jednym z tych banków i aktywną opcję bankowości internetowej – nie wahaj się jej użyć.

Drugą opcją jest zalogowanie się za pomocą ePUAP. Do tego rządowego serwisu można dostać się za pośrednictwem bankowości internetowej udostępniającej taką opcję. Banków jest sporo, dla wielu osób nie powinno być to problemem. Na liście są Alior (oraz działające dzięki niemu usługi bankowe T-Mobile), PKO BP i inteligo, Pekao, Santander, ING, Millenium, banki Grupy BPS i mBank oraz envelo.

Brzmi to może skomplikowanie, ale działa – wchodzimy na stronę ZUS, znajdujemy na niej opcję logowania, wybieramy logowanie przez ePUAP a następnie logujemy się za pośrednictwem banku. Jest trochę klikania, ale to dla większości osób najprostsza opcja nie wymagająca wychodzenia z domu. Ja poszedłem właśnie tą drogą.

Oczywiście możemy się też zarejestrować na stronie PUE ZUS i potwierdzić swoją tożsamość w którymś z oddziałów Zakładu przy pomocy tradycyjnych dokumentów. To wymaga jednak wizyty w ZUS-ie i trochę trwa.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(516)
Mark
3 lata temu
Rok temu widzę problemy z brakiem bonu, nic się nie zmieniło, nikt nic nie poprawił. Jestem wnioskodawcą o 500+, w epuap nie ma bonu, minister cyfryzacji każe pisać listy pocztą. Przez epuap nie ma opcji ,, pismo ogólne do podmiotu publicznego ". Bieda z nędzą.
Ada
3 lata temu
Czekam od 12 sierpnia. Nie piszcie glupot jak to bylo proste. Na was nie trafiło. Wyslalam wnioski przez epuap i wersje papierowa a pani na infolinii opryskliwie kaze czekać.
sceptyk
4 lata temu
Ja tam nie popieram WP ale autor opisał podobne przeboje jakich sam doświadczyłem. Na moim koncie nie ma takiej opcji i dopiero z artykułu dowiedziałem się że musi zawnioskować żona (bo ona jakimś cudem jest rozpoznawana jako pobierająca 500+). Wcześniej szukałem na oficjalnych stronach, straciłem czas i nerwy przekopując fora gdzie ludzie pisali że nie u nich także, zgłaszali itp. Akurat tu się autor spisał i rzeczowo wyjasnił o co chodzi.
bob
4 lata temu
A dla tych co nie znają się w ogóle na necie to jakie rozwiązanie?
Ala
4 lata temu
Komentarze typu, a mi działa są nie na miejscu. To jest artykuł mówiący o problemach, ale równocześnie nie pomaga rozwiązań problemy. Z ZUS PUE korzystam od wielu dobrych lat, wnioski o 500+ składałam poprzez bankowość elektroniczną, nr i seria dowodu w banku i w ZUS prawidłowe są. Bonu mi nie przyznano. Na infolinie nie da się dodzwonić. A jeśli ktoś ma problem z tym, że jestem łasa na 500 plus to spieszę z odpowiedzią. Nie podaruję tym złodziejom z rządu złamanego grosza. Kradną jak popadnie, 500 zł jest warte tyle co nic w tych czasach, ale uczciwie pracuje, płace podatki i odbieram teraz to co m.in. mi wzięli. Koniec tematu.
...
Następna strona