Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Boże Ciało. Szansa na "długi weekend". Pracodawcy zwrócą szczególną uwagę na absencje "chorobowe"

22
Podziel się:

Boże Ciało obchodzone przypada co roku w czwartek. Ten dzień jest także ustawowo wolny od pracy, to świetna okazja dla wielu pracowników, by "wydłużyć" sobie weekend do 4 dni. W związku z tym część z nich wykorzystuje "lewe" zwolnienia chorobowe. Pracodawcy wiedzą, jak z nimi walczyć.

Boże Ciało to świetna szansa na "długi weekend". Pracodawcy wiedzą jak radzić sobie z nieuczciwymi praktykami pracowników
Boże Ciało to świetna szansa na "długi weekend". Pracodawcy wiedzą jak radzić sobie z nieuczciwymi praktykami pracowników (iStock.com)

- Zwolnienie chorobowe to czas, który powinniśmy poświęcić na jak najszybszy powrót do zdrowia. Niestety, wielu pracowników bezpodstawnie stara się o zwolnienia chorobowe tylko po to, by wydłużyć sobie czas wolny od pracy. Ten problem regularnie powraca w okresie Bożego Ciała - zwraca uwagę Mikołaj Zając z firmy konsultingowej Conperio, cytowany w komunikacie prasowym.

- Trzeba powiedzieć otwarcie, że takie działanie jest niezgodnie z prawem i wiąże się z konkretnymi konsekwencjami - zaznacza.

Problem nadużywania "L4" podczas okresów świątecznych notorycznie powraca, dlatego przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na współpracę z zewnętrznymi firmami konsultingowymi zajmującymi się doradztwem i kompleksowym zarządzaniem problemem absencji chorobowej.

Zobacz także: Zobacz: Ekspert rynku pracy. "Wątpię abyśmy dorównali niemieckim płacom"

Dane Conperio wskazują, że maj i czerwiec na przestrzeni ostatnich lat charakteryzują się stosunkowo niską, w stosunku do innych miesięcy, średnią absencją chorobową, wahającą się od 6,0 do 6,5%. W wielu firmach zauważyć można anomalie związane z napływem zwolnień lekarskich, których liczba wyraźnie wzrasta w okresie Bożego Ciała.

Zaobserwować można wówczas "wysyp" krótkich zwolnień zwykłych lub z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem (wynikających np. z ograniczonej dostępności do przedszkoli i szkół). Statystyczne w okresie wokół Bożego Ciała zwolnienia trwają 3,8 dnia.

- Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że są przedsiębiorstwa, w których pracuje się 365 dni w roku. Zarządzający tego typu miejscami powinni zapewnić możliwie elastyczny grafik w czasie świątecznym, inaczej oszustwa chorobowe, a przynajmniej ich próby, się nie skończą - zaznacza Mikołaj Zając.

- Podstawą prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa jest zaufanie i poczucie sprawiedliwości. Firmy zaś tracą realne pieniądze na niezgodnej z prawem absencji chorobowej. Wszystkie strony powinny być zainteresowane rozwiązaniem tego problemu - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
praca
5 lata temu
No wszystko fajnie , pracownicy biorą zwolnienia ALE niby co robić kiedy przedszkola maja wolne, szkoły już też, komunikacja 21 jeździ jak w niedzielę. To w takim razie pytam dlaczego np komunikacja ma rozkład niedzielny??, dlaczego urzędy pozamykane albo dwóch pracowników na krzyż ??. Co mam robić jak niby wolne niby pracujące. Skoro akurat to święto wypada zawsze w czwartek to może niech pobożny rząd uchwali wolny piątek i wtedy będzie wiadomo że wszyscy maja wolne !!!
Robol
5 lata temu
A ja chciałem pracować ale nie chcieli płacić to siedzę w domu
freyikari
5 lata temu
Ale po co L4 skoro można urlop na piątek?
czytelnik
5 lata temu
A ja bym zaczął od sumiennego kontrolowania posłów i innych którzy żrzą i chlają za nasze
Jerzy
5 lata temu
ORAĆ L4! Gówniarz porobił 2 miesiące i na majówkę L4, od lekarza, który tylko takie papiery wystawia! Po kieszeni i gówniarzowi i lekarzowi!
...
Następna strona