Notowania

Brexit. Merkel: przesunięcie tak, ale pod warunkiem

Kanclerz Niemiec Angela Merkel uzależniła zgodę państw UE na przesunięcie brexitu do 30 czerwca od wcześniejszego uchwalenia przez brytyjski parlament umowy o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
- Możemy spełnić życzenie odroczenia brexitu do 30 czerwca, jeśli będziemy mieć w przyszłym tygodniu pozytywne wotum brytyjskiego parlamentu w sprawie umowy - mówi Angela Merkel. (Fot: Stanislaw Kowalczuk/East News)

- Możemy spełnić życzenie odroczenia brexitu do 30 czerwca, jeśli będziemy mieć w przyszłym tygodniu pozytywne wotum brytyjskiego parlamentu w sprawie umowy - powiedziała Angela Merkel, przemawiając w czwartek w Bundestagu.

- Możemy z pewnością mówić pozytywnie o krótkim przesunięciu - powiedziała kanclerz, odnosząc się do rozpoczynającego się po południu dwudniowego szczytu UE w Brukseli.

Na wszelki wypadek

Jeśli brytyjski parlament po raz trzeci odrzuci porozumienie wynegocjowane z Brukselą, konieczne będzie kolejne spotkanie szefów rządów i państw UE.

Obejrzyj też: "Brexit to zła decyzja". Prezes Budimexu komentuje:

- Chociaż tak bardzo pracujemy nad uregulowanym brexitem, przygotowujemy się także na nieuregulowane wyjście z UE - przyznała Angela Merkel. Zaznaczyła, że w przypadku "twardego" brexitu Niemcy i inne państwa UE podjęły szereg środków zaradczych, dotyczących zarówno utrzymania komunikacji, jak i praw m.in. studentów Erasmusa czy mieszkających w Niemczech Brytyjczyków.

- Niemniej do ostatniej godziny będziemy pracować nad tym, aby te nadzwyczajne środki nie musiały znaleźć zastosowania - podkreśliła Merkel.

Sporna kwestia granicy

Jako główny problem porozumienia kanclerz wymieniła kwestię regulacji granicznych między należącą do Wielkiej Brytanii Irlandią Północną a Irlandią. Merkel poparła wypracowany przez UE i rząd Theresy May dokument ze Strasburga, który zawiera w tej kwestii dodatkowe gwarancje.

Obowiązująca obecnie data brexitu to północ z 29 na 30 marca. Na przesunięcie jej - o co poprosił już rząd w Londynie - muszą się zgodzić wszystkie pozostałe kraje UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-03-2019

BagnoObywatele brytyjscy chca wyjsc z UE, a urzednicy chca sie utrzymac przy korycie unijnym. Niezle bagno

21-03-2019

DorotheaPatrzę na zdjęcie i jedno jest prawdą, UE nie wyklucza staruszek ze świata polityki (?)

21-03-2019

sdfsdfsdtak to jest jak sie baby do polityki daje,,,,,

Rozwiń komentarze (13)