Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Brexit. Przewodniczący PE za przesunięciem daty

41
Podziel się:

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli opowiedział się za przesunięciem brexitu do 31 stycznia 2020.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego jest za opóźnieniem brexitu.
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego jest za opóźnieniem brexitu. (East News, RICCARDO PAREGGIANI)

"Po głosowaniu w parlamencie brytyjskim, by dać więcej czasu na zbadanie szczegółów umowy o wystąpieniu i decyzji premiera Borisa Johnsona o wstrzymaniu projektu ustawy, prośba rządu brytyjskiego o przedłużenie do 31 stycznia pozostaje nierozstrzygnięta. Myślę, że zgodnie z prośbą przewodniczącego (Rady Europejskiej) Donalda Tuska wskazane jest, by Rada Europejska zaakceptowała to przedłużenie" - napisał Sassoli w oświadczeniu.

Jak przekonuje przewodniczący Parlamentu Europejskiego, odłożenie brexitu "pozwoli Zjednoczonemu Królestwu wyjaśnić swoje stanowisko, a Parlament Europejski będzie mógł pełnić swoją rolę".

Zobacz także: Rozwodnicy doszli do porozumienia

We wtorek brytyjska Izba Gmin wstępnie poparła wynegocjowaną przez Borisa Johnsona umowę brexitową. Nie zgodziła się jednak na zaproponowany przez premiera harmonogram prac, który zakładał, że umowa zostanie ratyfikowana do czwartku, co pozwoliłoby na wyjście Wielkiej Brytanii z UE 31 października.

Brytyjskie prawo zakłada, że traktat międzynarodowy należy złożyć w parlamencie na przynajmniej 21 dni przed głosowaniem. To zmusiłoby Wielką Brytanię do odwleczenia brexitu o kolejne miesiące.

Unia Europejska czeka więc na ruch z Londynu. - Potrzebujemy zgody brytyjskiego parlamentu. Gdy to nastąpi, umowa wróci do Parlamentu Europejskiego, który ją przeanalizuje i ostatecznie wyrazi zgodę - powiedział koordynator PE ds. brexitu Guy Verhofstadt portalowi europa.eu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(41)
zenek
5 lata temu
Wielka szkoda. Niech wreszcie wyjda i przestana w kolko o tym gadac. A potem niech ze smakiem jedza te owsianke, ktora SAMI SOBIE upichcili.
Borys
5 lata temu
Angole nie będą nam robić wielkiej łachy. Wywalić ich z UE na zbity pysk i będzie po problemie. Zaczną płacić cła jak inni z poza UE to rozumu naciągną ale będzie już za póżno. Ja za nimi nie będę tęsknił.
Una slaba w p...
5 lata temu
OTO ZYWY PRZYKLAD MAMY Z UNI POLITYKI WZGLEDEM MADREJ POLITYKI ANGLI O BREXICZE. tylko slabej POLSCE W POLITYCE wyslawiaja sie arogancja unia. .....to fakt.....
roni
5 lata temu
I taka jest suwerenność UK .Wszedłem a wyjść nie mogę (Jacek Balcerzak )
j23
5 lata temu
Europedały nieźle czołgają Angoli, ale nie ma co ich żałować!
...
Następna strona