Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Brexit. Rozmowy miedzy Londynem a Brukselą przerwane

Źródła obu stron potwierdzają, że dalsze negocjacje nie są już planowane, donosi The Guardian.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Rozmowy brexitowe przerwane. (Fot: Xinhua / eyevine/EAST NEWS)

Koniec negocjacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie warunków opuszczenia Wspólnoty. Rozmowy zostały przerwane - poinformował brytyjski dziennik The Guardian.

Informację tę dziennik potwierdził w źródłach obu stron.

Do oficjalnego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE zostały 22 dni. W ostatnim czasie negocjacje brexitowe wznawiane były codziennie odkąd premier i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotkali się na lunchu w Luksemburgu w połowie września.

Jak wynika informacji The Guardian nie zaplanowano dalszych spotkań między zespołami negocjacyjnymi.

Brexit wpłynie pozytywnie na polską gospodarkę?
Brexit martwi inwestorów coraz bardziej. Kurs funta zalicza spory spadek

Unia straciła cierpliwość, kiedy rząd brytyjski zażądał intensywnych negocjacji w sprawie propozycji Borisa Johnsona. Premier Zjednoczonego Królestwa w poprzednią środę przedstawił brytyjskie propozycje na zastąpienie tzw. irlandzkiego backstopu, który jest główną przeszkodą w osiągnięciu porozumienia z Unią odnośnie warunków brexitu.

Zgodnie z nimi, po zakończeniu w 2020 r. okresu przejściowego, Irlandia Północna miałaby wyjść wraz z resztą Wielkiej Brytanii z unii celnej UE, jednak pozostałaby w unijnym jednolitym rynku w zakresie obrotu towarami.

Pierwsze sygnały możliwym załamaniu rozmów pojawiły się na początku tygodnia. Kanclerz Niemiec Angela Merkel odpowiedziała premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi, że porozumienie w sprawie brexitu jest "ogromnie mało prawdopodobne", jeśli Londyn nie pozostawi Irlandii Północnej w unii celnej z UE.

Rozmowy Londynu i Brukseli ws. brexitu są bliskie załamania - informuje źródło zbliżone do brytyjskiego rządu
Brexit. Rozmowy Londynu i Brukseli "bliskie załamania"

Głos zabrał też Donald Tusk. "Stawką nie jest wygrana w jakiejś głupiej grze. Stawką jest przyszłość Europy i Wielkiej Brytanii" - pisał we wtorek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk do brytyjskiego premiera Borisa Johnsona. - Nie chcesz umowy, nie chcesz przedłużenia, nie chcesz wycofać (wniosku o opuszczenie Unii), quo vadis? - pytał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-10-2019

fakBrytolom ciągle się wydaje, że są mocarstwem - NIE SĄ!

09-10-2019

obserwatorZdaje się, że obie Irlandie zaczną działać na rzecz zjednoczenia się w jedno państwo, a Szkoci zaczną działać na rzecz odłączenia się od Wielkiej … Czytaj całość

09-10-2019

fdznowu pis trolle ze stajni Ziobry brylują na forum ze swoimi kretyńskimi wpisami !!

Rozwiń komentarze (74)