Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Brexit. Umowa handlowa wciąż pod znakiem zapytania. Bruksela się niecierpliwi

5
Podziel się

Bruksela chciałby, żeby do podpisania umowy handlowej z Wielką Brytanią doszło jak najszybciej. Nawet w najbliższych dniach. Londyn się jednak opiera i mówi o konieczności "odzyskania kontroli".

Brexit. Umowa handlowa wciąż pod znakiem zapytania. Bruksela się niecierpliwi
Premier Boris Johnson wciąż twierdzi, że umowa z UE nie jest satysfakcjonująca (Flickr, BackBoris2012 Campaign Team CC SA 2.0 Flickr)
bDzedXit

Wpierw niekończącym się serialem był brexit, teraz oglądamy kolejny sezon zatytułowany "bitwa o umowę handlową". Choć Wielka Brytania oficjalnie nie jest już częścią UE, to do końca roku trwa tak zwany okres przejściowy. W tym czasie miały zostać ustalone nowe warunki współpracy między Brukselą a Londynem.

Czasu jest coraz mniej, a kwestia umowy handlowej wciąż pozostaje otwarta. Przedstawiciele Unii Europejskiej powiedzieli w piątek, że umowa handlowa po brexicie może w końcu zostać zawarta w ten weekend - donosi Reuters.

bDzedXiv

Jednak strona brytyjska nie jest tak optymistyczna. - Nadal istnieją pewne problemy do rozwiązania. Czasu brakuje i jesteśmy w bardzo trudnym momencie rozmów - powiedział dziennikarzom rzecznik premiera Borisa Johnsona.

- Pewne jest to, że nie będziemy w stanie dojść do porozumienia, które nie będzie zgodne z naszymi podstawowymi zasadami dotyczącymi suwerenności i odzyskania kontroli - dodał.

Zobacz także: Pozytywny efekt brexitu. "Firmy sprowadzą się do Polski"

Negocjacje trwają od wielu miesięcy i zbliżają się już do kulminacyjnego momentu. UE wezwała Wielką Brytanię do podjęcia decyzji, a przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel pytał, jakiej właściwie przyszłości chce dla siebie poza wspólnym rynkiem i unią celną po 47 latach członkostwa w Unii - pisze Reuters.

bDzedXiB
bDzedXiW
KOMENTARZE
(5)
Ewa
miesiąc temu
Nie piszcie bzdur , polskie firmy nie wróca wręcz przeciwnie te ktore sa w kraju uciekaja , problem to maja Brytyjczycy a nie UE, juz zapowiedzieła prezydencja niemiecka ,ze nie zależy juz tak na umowie, Brytole mowia oficjalnie o rybołóstwie ale chodzi o energię i gaz, kupowany na Kontynencie
PB
miesiąc temu
Przecież oni mają już umowę zatwierdzoną. Problem polega tym żeby kudłaty poinformował opinie publiczną o umowie co podpisał i będzie wielki bum. Musi poczekać i ogłosić sukces że unia będzie płacić wielką kasę za ryby itd. Po dwóch latach wyjdzie co to za umowa.
Pochwalony
miesiąc temu
Tak jak nie pochwalam uporu UE względem Polski, tak pochwalem upór UE względem Wielkiej Brytanii.
bDzedXiX
Tytek
miesiąc temu
Narazie to Wojna jest na przeprawach w portach Francja uk promy w pół załadowane a kolejki po 20 30 km. Francuzi blokują ruch a Belgowie już płaczą bo u nich korki i jest problem .walczyły dwa państwa a dołącza trzecie Francja uk i Belgia gdzie koniec
Rychu
miesiąc temu
Tramp wersja 2.1 Londyn