Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Brexit. Wielka Brytania opuści Unię Europejską z umową Johnsona

21
Podziel się

Wielka Brytania opuści UE na mocy wypracowanej i przyjętej przez parlament umowy pomimo czasowych komplikacji - podaje agencja Reutera, powołując się na swoje źródło z Downing Street.

Brexit. Wielka Brytania wyjdzie z UE z umową.
Brexit. Wielka Brytania wyjdzie z UE z umową. (East News, Xinhua / eyevine/EAST NEWS)
bEiMaAwR

Choć brytyjski parlament, nie przyjmując proponowanego przez premiera harmonogramu, "skomplikował sprawę rozwodu" z UE, Zjednoczone Królestwo ma ostatecznie opuścić Unię.

- Kończy się na tym, że wychodzimy z umową wypracowaną przez premiera - mówi anonimowy informator agencji Reutera, zbliżony do brytyjskiego rządu.

Na pytanie, czy brexit nastąpi 31 października informator odpowiada: "parlament odzyskał kontrolę". Zakłada też, że wcześniejsze wybory, przed świętami, są możliwe.

bEiMaAwT
Zobacz także: Oglądaj też: Brexit i co dalej? Ekspert: "Rozwodnicy doszli do porozumienia, będzie okres przejściowy"

We wtorek wieczorem Izba Gmin co prawda poparła umowę brexitową w drugim czytaniu, ale nie zgodziła się, by prace odbywały się ekspresowo i zakończyły się w czwartek.

Parlamentarzyści uznali, że zgodnie z prawem prace nad takim traktatem powinny potrwać przynajmniej 21 dni. Tak, by posłowie mogli składać poprawki, dyskutować nad nimi i spokojnie je przegłosowywać.

bEiMaAwZ

Kalendarz jest więc nieubłagany. Nie ma możliwości, żeby parlament "uwinął się" ze wszystkim do 31 października. To wtedy ma nastąpić brexit według obecnych ustaleń.

W sobotę wieczorem Johnson wysłał do Brukseli wniosek o odsunięcie brexitu do 31 stycznia 2020 r. Podkreślił jednak, że ten wniosek jest decyzją parlamentu, a on sam uważa przesuwanie terminu za błąd.

Donald Tusk poinformował, że będzie rekomendował krajom unijnym odłożenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku. Napisał też na Twitterze, że powody takiej rekomendacji wyjaśnił szefowi brytyjskiego rządu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiMaAxu
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(21)
Polak
2 lata temu
Blazenada kraju ,powinni znalesc nowego Krola Artura
S.A.M
2 lata temu
Najwyzszy czas !!!
S.A.M
2 lata temu
Najwyzszy czas !!!
bEiMaAxv
Jakub
2 lata temu
A gdzie p.Wojciechowski ważniejszy od Tuska ?
hm
2 lata temu
przeciez tak ludzie zadecydowali, mieszkańcy, jest demokracja czy jej nie ma??????
...
Następna strona