Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Budowa dróg. GDDKiA: Energopol nie wywiązuje się z umów, zrywamy kontrakty

52
Podziel się:

GDDKiA odstępuje od kontraktów na budowę obwodnicy Wałcza w ciągu drogi S10 i rozbudowę węzła drogowego Szczecin Kijewo, na połączeniu A6 i DK10. "Wina wykonawcy, nie wywiązuje się z umów".

"Energopol nie wywiązuje się z umów". Reakcja GDDKiA
"Energopol nie wywiązuje się z umów". Reakcja GDDKiA (gddkia.gov.pl, GDDKiA)

"Odstąpiliśmy z winy wykonawcy od umów na budowę obwodnicy Wałcza i rozbudowę węzła drogowego Szczecin Kijewo z firmą Energopol Szczecin S.A. Przygotowujemy przetargi na dokończenie tych inwestycji. Jeszcze w tym roku planujemy ogłosić nowe postępowania" - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jak dodaje, "nie ma zgody na lekceważenie zapisów umownych".

Jak podkreślają przedstawiciele GDDKiA, Energopol Szczecin otrzymał oświadczenia o odstąpieniu od umów na budowę obwodnicy Wałcza w ciągu drogi S10 i na rozbudowę węzła drogowego Szczecin Kijewo na połączeniu A6 i DK10. "Firma nie wywiązywała się z zawartych umów, wstrzymała zasadnicze roboty na tych inwestycjach. Wykonawca został wezwany do wykonania zaległych robót we wskazanych terminach, z czego się nie wywiązał" - czytamy w komunikacie.

GDDKiA zapewnia, że "dokładała wszelkich starań dla dokończenia zawartych kontraktów". Na początku Dyrekcja regularnie spotykała się z wykonawcą, który deklarował chęć dokończenia inwestycji, jednak te nie przyniosły rozwiązania problemu. "Wykonawca otrzymał maksymalny możliwy termin na poprawienie sytuacji. Kolejne składane deklaracje o przedstawieniu nowego podwykonawcy i wznowieniu robót nie były przez wykonawcę wypełniane. Mając na względzie dobro realizowanych inwestycji i interes podatników, GDDKiA musiała podjąć decyzję o odstąpieniu od umów" - napisano.

GDDKiA podkreśla, że zostały już uruchomione bankowe gwarancje "należytego wykonania", którymi były zabezpieczone kontrakty. Kwota zajętych gwarancji to ok. 50 mln złotych. "Środki te pozwolą na pokrycie zobowiązań nienależytego wykonywania kontraktu przez Energopol Szczecin, takich jak płatności wobec podwykonawców, usługodawców i dostawców. Z tytułu nie wywiązania się wykonawcy z zapisów umownych, będziemy egzekwować od firmy Energopol Szczecin S.A. należności z tytułu kar umownych" - przekonuje Dyrekcja. Budowa obu fragmentów jest już mocno opóźniona, a ich dokończenie będzie możliwe dopiero po wyłonieniu nowego wykonawcy.

Zobacz także: Obejrzyj: Zero kilometrów autostrad. "To logiczny plan"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

infrastruktura
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(52)
Sam pomysł ..
3 lata temu
..,,niezły". Wyrugować polską firmę i pozwolić tym, z obcym kapitałem.
fasdf
3 lata temu
nie można dać firmie która miała drugie miejsce w przetargu tylko trzeba nowy rozpisywac?
xsx
3 lata temu
Zachodniopomorskie to mekka PO.
lskalski
3 lata temu
anty pisy itp drażnicie mnie swoimi wypowiedziami jesteście chamami za po było wam lepiej bo kradliście jak i oni !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! JAK MACIE SIĘ WYPOWIADAĆ TO NA TEMAT A WY JESTEŚCIE ALBO NA USŁUGACH RUSKICH ALBO NIEMIEC I MAKRELI PIS WYGRAŁ W WOLNYCH WYBORACH I TO W KOŃCU POSZANUJCIE BO TO NARÓD WYBRAŁ
emeryt
3 lata temu
Czy ta słuszna zmiana zrobiła cokolwiek dobrze,zaczęli od stadniny w Janowie poprzez liczne zmiany w sądownictwie kończąc na prezesie od pokoi na godziny.A kasa na obietnice wyborcze potrzebna bardziej niż jakieś tam drogi.No to mamy to co wybraliśmy kochani rodacy..
...
Następna strona