Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Budowa dróg. Ruszył przetarg na S6. Adamczyk: drogi są silnikiem rozwojowym

28
Podziel się:

Ruszył przetarg na budowę obwodnicy metropolii trójmiejskiej, drogi ekspresowej S6, która ma odkorkować obwodnicę Trójmiasta. Przetarg otwarto przy obecności oficjeli, w tym ministra infrastruktury i jego zastępcy.

Budowa dróg. Ruszył przetarg na S6. Adamczyk: drogi są silnikiem rozwojowym
Otwarcie przetargu na budowę obwodnicy metropolii trójmiejskiej (GDDKiA)
bECSwcEl

Przetarg na budowę obwodnicy metropolii trójmiejskiej oficjalnie otwarty. Trasa S6, od Kaszub przez Słupsk aż do Koszalina ma odkorkować obwodnicę Trójmiasta. Resort infrastruktury ma nadzieję, że inwestycję uda się oddać kierowcom już w 2024 roku.

- Rozpoczynamy fazę bezpośredniej realizacji obwodnicy metropolii trójmiejskiej. Bezpośredniej, bo poprzez ogłoszenie przetargu, rusza proces, którego nikt nie zatrzyma, a rusza, bo dotrzymaliśmy słowa – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

bECSwcEn

- Zmieniliśmy tryb z partnerstwa publiczno-prywatnego na inwestycję bezpośrednio finansowaną z krajowego funduszu drogowego przy wsparciu środków unijnych. To bez mała 33 kilometry drogi, która swój finał znajdzie na przełomie lat 2024-2025. Mamy nadzieję, że stanie się to w 2024 roku – dodał.

Zobacz także: Obejrzyj: Szumowski o aferach z maseczkami i respiratorami

Jak stwierdził Adamczyk, droga S6 jest niezbędna przejeżdżającym tranzytem, dla gości, którzy pojawiają się w okresie letnim, ale przede wszystkim dla tych, którzy z przejazdem borykają się cały rok, niezależnie czy prowadzą ciężarówkę, czy osobówkę.

bECSwcEt

Jak podkreślił minister, drogi w Polsce muszą być bezpieczne, bo są "silnikiem rozwojowym".

- Dzięki realizacji drogi ekspresowej S6 od trasy kaszubskiej, która już jest w budowie, do Słupska, dalej do Koszalina, zmienią się warunki podróżowania. Bo drogi w Polsce muszą być bezpieczne, muszą być silnikiem rozwoju gospodarczego – dodał.

- Ta obwodnica to spokój mieszkańców Trójmiasta, ale także czyste powietrze, bo środowiskowo te inwestycje też mają znaczenie – podsumował.

Z kolei wiceminister infrastruktury Marcin Horała stwierdził, że obwodnica Trójmiasta to najbardziej potrzebna inwestycja drogowa całego regionu pomorskiego.

bECSwcEu

- W 2019 roku prezentowaliśmy plan budowy, trzeba było szukać dodatkowych pieniędzy w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Trzymamy się w zakreślonych latach, w harmonogramie – powiedział.

- Pojawił się plan Andrzeja Dudy dotyczący przyspieszenia infrastruktury. Na inwestycje drogowe znalazły się nowe środki, między innymi także na budowę obwodnicy Trójmiasta. Dotrzymujemy słowa, razem z samorządowcami, jesteśmy na ostatnim etapie. Otwieramy przetarg – podsumował Horała.

Zgodnie z przyjętą uchwałą Rady Ministrów, inwestycja będzie realizowana ze środków budżetu państwa. Trasa S6 na tym odcinku będzie mierzyła 32,7 km (plus 6,6 km obwodnicy Żukowa).

bECSwcEv

Będzie to dwujezdniowa ekspresówka, z rezerwą na trzeci pas. Projekt wyceniany jest na niespełna 2 mld zł.

Zapisz się na nasz specjalny [ newsletter o koronawirusie ](https://forms.freshmail.io/f/iq49y6ialu/nycti8qg5d/index.html){:external}

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECSwcEO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
kol
11 miesięcy temu
Pełowcow co w Koszalinie rzadzili i budowali zapore na jeziorze Jamno w Mielnie i wytyczali obwodnice S6 miedzy Koszalinem a Sianowem powinni Wysłac z Gawełkiem na Biale Niedziwiedzie..Jezioro znisczyli a obwodnice na bagnie wymyslili.
loki
rok temu
Może teraz wyjdzie lepiej - bo pod Częstochową już po 6 miesiącach autostrada do remontu.
zulus
rok temu
Kiedy S11 ????, obecna DK11 staje się mega niebezpieczna szczególnie na odcinku Poznań -Pleszew
bECSwcEP
Zenek
rok temu
A co to jest silnik rozwojowy?
Gdanszczanka
rok temu
co to za sukces, obwodnica była juz opracowana i miała ruszyć bodajże juz w 2015 . przyszli Oni i pan jaworski stwierdził, ze to Bizancjum i inwestycji nie będzie, niech się kopią z koniem, wielka mi łaska , że po 6 latach przystepują do przetargu.To raczej kpina. Tu jest bardzo ważny nerw dla gospodarki, porty Trójmiasta mają bardzo duży wpływ na całość polskiej gospodarki. Moga nie budowac, tylko kto na tym straci. Niektórzy potrzebują czasu na myslenie. Zresztą pytanie o kasę , czy jej jeszcze starczy.
...
Następna strona