Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Budowlanka z problemami. Produkcja ciągle na minusie

59
Podziel się

Kryzys wywołany koronawirusem odbija się na branży budowlanej. Kolejny miesiąc produkcja budowlano-montażowa jest na niższym poziomie niż przed rokiem. Tym razem o prawie 6 proc.

Budowlanka z problemami. Produkcja ciągle na minusie
W branży budowlanej jest widoczny regres. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDJbHxQR

Za nami seria publikacji ważnych danych z polskiej gospodarki. Najnowsze statystyki GUS pokazują, że jedną z branż, które radzą sobie wyraźnie słabiej niż przed rokiem, jest szeroko rozumiana budowlanka.

Produkcja budowlano-montażowa w październiku była o 5,9 proc. mniejsza niż w tym samym okresie 2019 roku. Regres w statystykach widać od kwietnia.

bDJbHxQT

Pocieszeniem może być fakt, że spadki są nieco słabsze niż poprzednio. We wrześniu sięgały prawie 10 proc., a w sierpniu przekraczały 12 proc.

Zobacz także: Tyle zarabiają inni Polacy. W nowym programie WP wszystkiego się dowiesz

Co więcej, GUS nawet lekko pozytywnie zaskoczył, bo prognozy ekonomistów były nieco bardziej pesymistyczne. Średnia typowań wskazywała na spadek produkcji budowlano-montażowej na poziomie 6,5 proc.

bDJbHxQZ

W raporcie GUS wylicza, że wartość produkcji budowlano-montażowej obejmująca roboty inwestycyjne w październiku była niższa o 4,8 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku (w 2019 roku spadek o 6,7 proc.), natomiast wartość robót o charakterze remontowym zmniejszyła się o 7,5 proc. (w 2019 wzrost o 0,3 proc.).

W stosunku do października ubiegłego roku wystąpiło zmniejszenie wartości produkcji budowlano-montażowej dla jednostek wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 1,8 proc.), zajmujących się wznoszeniem obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 4 proc.) oraz budową budynków (o 11,3 proc.)

Branża budowlana wypada znacznie słabiej niż np. przemysł. Produkcja przemysłowa w tym samym czasie zwiększyła się o 1 proc. Choć też łapie zadyszkę po wcześniejszym wzrośnie sięgającym 6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJbHxRu
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(59)
Jshdybd
3 miesiące temu
Budowlanka padnie, a padnie bo to kwestia czasu, to Morawiecki zostanie wywieziony na taczkach. Gospodarka tego nie wytrzyma.
MiMi
3 miesiące temu
Niech cena za metr rośnie to na pewno Kowalski z wypłatą a raczej czymś co nazywa się wypłata kupi ... Jesteśmy już 360 stopni za Europą z wypłatą
Kowal-ski
3 miesiące temu
To budowlańcy nie pracują zdalnie ?? A urzędnicy ""Pracują""zdalnie i pobierają Gaże za zatrudnienie na stanowisku !!To gdzie to równe prawo dla wszystkich ?? DEMOKRACJA !! DEMOKRACJA !! Wyzysk człowieka przez człowieka !!!
bDJbHxRv
Donek
3 miesiące temu
Bardzo dobrze, mafia developerów sama zniszczyła rynek i teraz będzie ponosić tego konsekwencje.
Bob Budownicz...
3 miesiące temu
Tylko czemuż to ceny na materiały budowlane rosną niewspólmiernie do moich zarobków, a wynagrodzenia budowlańców są tak wysokie. Już niedługo większość ludzi nie będzie miała za co budową lub remontować. I to już rozwali całą budowlankę. Brak umiaru i pazerność rozłoży budowlankę.
...
Następna strona