Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
20.11.2020 10:07

Przemysł wciska hamulec. GUS publikuje dane o polskiej produkcji

Z pierwszej fali kryzysu polski przemysł na prostą wyszedł dość szybko. Teraz znowu hamuje. Produkcja jest na poziomie niewiele większym niż przed rokiem, a jeszcze miesiąc wcześniej notowała 6-procentowy wzrost.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pexels)
Produkcja przemysłowa wyraźnie wyhamowała w październiku. (Fot: Kateryna Babaieva)

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące produkcji przemysłowej. Okazuje się, że w październiku była poziomie zbliżonym do tego sprzed roku. Progres jest zaledwie 1-procentowy.

Widać znaczne pogorszenie statystyk dynamiki w porównaniu z poprzednim miesiącem. We wrześniu przemysł urósł prawie 6 proc. rok do roku, przebijając prognozy ekonomistów na poziomie niecałych 4 proc.

Tyle zarabiają inni Polacy. W nowym programie WP wszystkiego się dowiesz

Najnowsze dane choć słabsze, nie zaskoczyły ekonomistów. Co więcej, znowu okazali się bardziej pesymistyczni. Bo szacowali wyhamowanie wzrostu produkcji do 0,5 proc.

Wiele wskazuje na to, że druga fala kryzysu związana z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 znowu daje się we znaki przedsiębiorstwom. Także tym przemysłowym.

"W trzech głównych grupowaniach przemysłowych w październiku br. odnotowano spadek produkcji w skali roku. Produkcja dóbr związanych z energią zmniejszyła się o 7,8 proc., dóbr inwestycyjnych - o 1,4 proc., a dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 0,3 proc." - czytamy w komunikacie GUS.

Urzędnicy wskazali, że zwiększyła się natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych - o 7,8 proc. oraz dóbr zaopatrzeniowych - o 3 proc.

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z październikiem ubiegłego roku, wystąpił w 15 działach, m.in. w produkcji maszyn i urządzeń - o 14,3 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego - o 10,8 proc., w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 10 proc., czy metali - o 4,9 proc.

Jednocześnie znacznie lepiej radziły sobie firmy produkujące urządzenia elektryczne - zaliczyły wzrost produkcji o 17,4 proc. Progres jest też w produkcji: komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 8,2 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 7,4 proc., mebli - o 5,5 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 5,4 proc. czy wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 4,4 proc.

Ogólne pogorszenie w statystykach porównywanych rok do roku sugerował już wcześniejszy odczyt indeksu PMI dla przemysłu. Zaliczył niewielki spadek, wskazując na to, że wynikom ciążyć może spadek zamówień i produkcja.

Wpływ pandemii na przemysł dotychczas był na tyle istotny, że bilans całego roku pozostaje ujemny. W okresie styczeń - październik produkcja sprzedana przemysłu była o 2,7 proc. niższa w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, kiedy notowano wzrost o 4,3 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, przemysł, produkcja, gus, kryzys
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-11-2020

K.Każdy kto skończył choćby ekonomik i ma jakiekolwiek pojęcie skąd się biorą pieniądze wie, że jesteśmy w czarnej d. Jeszcze się turlamy siłą rozpędu, … Czytaj całość

20-11-2020

newerikmiłe złego początki lecz koniec żałosny,ludu 500+ będziesz płakał,lecz będzie za póżno

20-11-2020

Wkrótce koniec 500+Skończyło się El Dorado. Podatków coraz mniej a zadłużenie jest już na poziomie maksymalnym. Więc od przyszłego roku podwyżka podatków. Właśnie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (161)