Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sylwia Zimowska
|
Płatna współpraca z marką Tietoevry

Być dziewczyną z IT. Najlepsze sposoby, by rozwinąć swoje umiejętności

Podziel się:

Marzysz o zmianie kariery? Interesują cię nowe technologie? Sektor IT to idealne miejsce dla ambitnych i pragnących się rozwijać kobiet, a pierwszy krok w jego stronę jest łatwiejszy do wykonania, niż myślisz.

Być dziewczyną z IT. Najlepsze sposoby, by rozwinąć swoje umiejętności
(Adobe Stock)

Czasy, w których branża IT była głównie męską domeną, dawno odeszły do lamusa. Przykładem firmy stawiającej na różnorodność i inkluzywność jest Tietoevry. Zgodnie z założeniami, do 2026 roku udział kobiet w firmie wyniesie 40 procent, a do 2030 roku spółka osiągnie równowagę zatrudnienia – na wszystkich szczeblach kariery – począwszy od juniorskich, aż do menadżerskich i zarządzających stanowisk. Już dziś software house’y, korporacje technologiczne, ośrodki R&D, producenci gier czy agencje interaktywne angażują coraz więcej kobiet. Co przyciąga je do tego sektora? Powodów jest co najmniej kilka.

Zacznijmy od tego najbardziej oczywistego – zapotrzebowanie rynku na nowych pracowników jest ogromne! IT to świetna ścieżka kariery dla wszystkich pań, które chcą się rozwijać. Innowacje, nowe rozwiązania i narzędzia pojawiają się regularnie i sprawiają, że praca jest zawsze pełna świeżych wyzwań oraz różnorodnych projektów. Technologie mają potężny wpływ na społeczeństwo. Śmiało można powiedzieć, że to właśnie dzięki tej branży naprawdę można zmienić świat.

Praca w obszarze nowych technologii jest jednak nie tylko ciekawa, ale i praktyczna. Elastyczne godziny pracy, możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej i konkurencyjne zarobki to cechy szczególnie atrakcyjne dla wszystkich mam, kobiet mieszkających poza dużymi miastami czy podróżniczek, które po godzinach pragną zwiedzać świat. Z raportu "Kobiety w IT 2023" opublikowanego przez portal No Fluff Jobs wynika, że 27,5 proc. ankietowanych Polek zarabia w IT 4501–7000 zł netto. Co piąta dziewczyna z IT zarabia zaś powyżej 12 tys. zł.

To wszystko brzmi pięknie, ale jak zacząć, nie mając żadnego doświadczenia? Czy dziewczyny, które nie czują się dobre z przedmiotów ścisłych, mają w ogóle szansę rozwinąć swoją karierę? Oczywiście!

IT to nie tylko programowanie

Utarło się, że branża IT to głównie programiści i osoby, które mają matematykę w małym palcu. Naturalnie są specjalizacje, w których ścisły umysł się przydaje, ale tak naprawdę znajomość matematyki na poziomie wyższym niż ze szkoły średniej przydaje się głównie przy programowaniu gier. O wiele ważniejsze są inne predyspozycje: czytanie ze zrozumieniem, logiczne myślenie, zdolności analityczne, język angielski, wyszukiwanie informacji. Generalnie w branży IT jest mnóstwo specjalizacji, które możesz łatwo dopasować do własnych zainteresowań i kompetencji.

Jeśli jesteś spostrzegawcza, dokładna, dociekliwa i często szukasz dziury w całym, to możesz być urodzoną testerką oprogramowania. Jeśli potrafisz zachować chłodny umysł w newralgicznych sytuacjach, umiesz planować i przewidywać, a do tego interesujesz się najnowszymi technologiami i śledzisz z wypiekami na twarzy informacje o poczynaniach grup hackerskich, możesz spełnić się w branży cyberbezpieczeństwa. Z kolei kreatywne, twórcze kobiety, które mają dobre poczucie estetyki i potrafią spojrzeć na projekt z różnych perspektyw, mogą zostać UX designerkami czy web developerkami.

Pierwsze kroki w edukacji

Dobrą wiadomością dla wszystkich pań pragnących zmienić zawód jest to, że w przypadku IT nauka nowych umiejętności nie musi od razu oznaczać powrotu na studia. Pierwsze kroki na ścieżce edukacji można stawiać, posiłkując się wiedzą znalezioną w sieci. Istnieje wiele blogów i poradników na YouTube, które bezpłatnie dostarczą cennych lekcji i wiedzy.

Gdy zdecydujesz się już na daną specjalizację, można pokusić się o zrobienie kursu czy szkolenia z istotnych dla owej dziedziny kompetencji. Świetnym pomysłem będzie również dołączenie do grup czy forów tematycznych, w których społeczność chętnie odpowie na wiele nurtujących cię pytań.

Jeśli na tym etapie nie potrafisz jeszcze wybrać odpowiedniego dla siebie kierunku rozwoju albo chciałabyś dowiedzieć się czegoś konkretnego od kobiet, które od lat pracują w zawodzie, to teraz jest ku temu najlepsza okazja.

Poznaj liderki IT i zainspiruj się

Małgorzata Gajewska, gdy dołączała do Tietoevry, skandynawskiej firmy IT rozwijającej systemy informatyczne, nie wiedziała nic na temat programowania, ale potrafiła zarządzać projektami. Dziś jest managerką liniową zespołu ponad 50 inżynierów i inżynierek oprogramowania i testów. Beata Wolska, będąca dziś m.in. projektantką interfejsów użytkownika, zaczynała swoją edukację od literaturoznawstwa, a Edyta Budny, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu w zakresie nauk o jakości, dziś sprawdza się w roli inżynierki testów.

Historii tych i innych kobiet – współczesnych liderek branży IT – będzie można wysłuchać już 6 czerwca w Centrum Kultury Stara Rzeźnia w Szczecinie. W trakcie konferencji "Być dziewczyną z IT" zorganizowanej przez firmę Tietoevry zaplanowano szereg ciekawych prelekcji i interaktywnych sesji, w których uczestniczki wydarzenia i prelegentki będą mogły wymienić się poglądami i swoimi doświadczeniami z branży.

Aleksandra Przegalińska, profesorka Akademii Leona Koźmińskiego, opowie o szansach zawodowych dla kobiet, które stwarza rozwój nowych technologii. Tomasz Delikat, psycholog, przybliży sztukę balansu w kontekście zdrowia psychicznego, a wspomniana już Małgorzata Gajewska podzieli się swoimi managerskimi doświadczeniami w IT.

Udział w konferencji jest całkowicie bezpłatny. Wystarczy wcześniej zarejestrować się na wydarzenie. To doskonała okazja do nawiązania kontaktu z innymi kobietami z branży i zrobienia pierwszego kroku w stronę nowej kariery i ciekawego życia zawodowego.

Płatna współpraca z marką Tietoevry

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.