Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Cena kakao ciągle rośnie. Eksperci: "Będzie drożej"

12
Podziel się:

Cena kakao na rynku do końca roku przekroczy 12-13 tys. dolarów za tonę, a może zbliżyć się nawet do 15 tys. dolarów - wskazano w raporcie UCE Research i WSB Merito. Wysoka cena warunkowana jest przez niedobór surowca na rynku - dodano. Obecnie natomiast cena kakao wynosi ok. 11 tys. dolarów.

Cena kakao ciągle rośnie. Eksperci: "Będzie drożej"
Eksperci wskazują, że cena kakao będą dalej rosnąć (Getty Images, ©JeffreyGreenberg@aol.com)

Autorzy raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych" dodali, że ceny kakao na londyńskiej giełdzie od maja 2023 roku do kwietnia 2024 wzrosły pięciokrotnie.

Jeszcze w grudniu 2023 r. ceny kakao wynosiły niewiele ponad 4 tys. dolarów. Ich gwałtowny wzrost rozpoczął się dopiero miesiąc później, gdy urosły o ponad 700 dolarów za tonę. Potem były jeszcze wyższe, bo w lutym osiągnęły poziom ok. 6,3 tys. dolarów, a w kwietniu przekroczyły już 11 tys. dolarów za tonę - wskazał cytowany w informacji Artur Fiks z WSB Merito.

Dodał, że mimo iż na początku kwietnia ceny kakao spadły poniżej 10 tys. dolarów, to już kilka tygodni później były o ponad tysiąc dolarów wyższe. - I większość specjalistów na rynku uważa, że dalej będą rosły - podkreślił Fiks.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile można zarobić w Polsce na restauracji? Karol Okrasa w Biznes Klasie

Taka sytuacja może potrwać nawet kilka lat

W raporcie wskazano, że za niedobór kakao na rynku odpowiadają takie czynniki, jak słabe zbiory w Afryce wywołane problemami klimatycznymi, ale również zmniejszająca się liczba plantacji, wynikająca z nieopłacalności uprawy kakaowca. Dodano, że na przełomie marca i kwietnia 2024 r. ceny produktów spożywczych zawierających w składzie kakao podrożały o ok. 10 proc.

- Jedyną szansą na poprawę sytuacji rolników jest to, że ceny na światowych giełdach będą dalej rosły i zachęcą ich do utrzymania bądź wznowienia produkcji. Wówczas zrównoważy się podaż z popytem. I ostatecznie kakao przestanie być towarem deficytowym. Tylko to dłuższy proces, bo zwiększenie produkcji zajmuje średnio 4-5 lat, aby drzewo kakaowe wydało owoce – zwrócił uwagę Robert Biegaj ekspert rynku retailowego z Grupy Offerista. Podkreślił jednocześnie, że większość plantatorów żyje w skrajnym ubóstwie.

Justyna Rybacka z WSB Merito wskazała, że trudności wynikające z niesprzyjających warunki klimatycznych utrudniających uprawę w Ghanie i RPA (kraje te odpowiadają za 50 proc. światowej uprawy kakao), mogłyby być zredukowane poprzez zwiększenie podaży ze strony np. Ekwadoru czy Brazylii. Zaznaczyła jednak, że zintensyfikowanie produkcji to długotrwały proces, a efekty takiego rozwiązania byłyby widoczne za kilka lat.

W opracowaniu podkreślono, że kakaowiec nie jest odporny na zmiany pogodowe, a według szacunków Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju niedobór kakao w tym roku wyniesie 374 tys. ton (w roku 2023 był to 74 tys.).

Zdaniem ekspertów, ceny na rynku wpłyną nie tylko na sektor spożywczy, ale również kosmetyczny, ponieważ tam również wykorzystywane jest kakao.

Z przytoczonych w raporcie informacji wynika, że w marcu br. ceny słodyczy gwałtownie poszły w górę. Autorzy podali przykład wafelka w czekoladzie, który podrożał o 30,7 proc. rdr i batona, którego cena wzrosła o 16,8 proc. rdr. Określili segment słodyczy jako jeden z najszybciej drożejących na rynku spośród 17 monitorowanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
michu
4 tyg. temu
rzeczywiście, od poprzedniego roku ceny wystrzeliły.
Kowal
3 miesiące temu
Co za bzdury, tylko w poniedziałek ceny spadły o 11% teraz kosztuje kolo 8k, 11k to było 10 dni temu....
Andrzej
3 miesiące temu
Kurde, żeby tylko moje ulubione piwko, Perełka nie zdrożała.
xyz
3 miesiące temu
od 1 stycznia tego roku nie jem słodyczy, więc jest mi serdecznie wszystko jedno haha nie dość, że waga zleciała w dół, to jeszcze w portfelu zostaje więcej pieniędzy. same korzyści
Prezydent2025
3 miesiące temu
Co jakiś czas kapitał spekulacyjny wybiera sobie taki surowiec jak kakao i pompuje ceny kontraktów. Producent w Afryce nic z tych cen nie widzi.