Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Ceny energii szaleją. Unia rozważa plan, który może oznaczać jeszcze głębszą integrację

203
Podziel się:

Ceny energii od początku roku wzrosły już o 200 procent, a to oznacza, że Europejczyków czeka ciężka zima - pisze "Rzeczpospolita". Dodaje, że KE rozważa wspólne zakupy gazu na poziomie unijnym.

Ceny energii szaleją. Unia rozważa plan, który może oznaczać jeszcze głębszą integrację
Europejczyków czeka ciężka zima. Ceny energii od początku roku wzrosły już o 200 procent - pisze "Rz" (PAP, Adam Hawałej)

Jak czytamy, droższa energia to coraz poważniejszy problem społeczny w całej Unii Europejskiej. Świadomi tego są przywódcy 27 państw UE, którzy rozmawiali o tym krótko na szczycie w słoweńskim Brdzie, a dogłębną dyskusję zaplanowano na następne wspólne spotkanie, do którego dojdzie w dniach 20–21 października w Brukseli.

Według gazety w przyszłym tygodniu Komisja Europejska przedstawi propozycje działań na teraz – żeby chronić najsłabszych. I do zastosowania w średnim terminie – żeby rynek był bardziej odporny na takie sytuacje. Rozważy m.in. postulowane przez niektóre kraje wspólne zakupy gazu na poziomie unijnym i wspólne rezerwy tego surowca.

Zobacz także: Ceny prądu w Polsce. Gdyby nie regulacje, byłoby jeszcze drożej

Czas na unię energetyczną?

- Nie ma wątpliwości, że takie posunięcia są konieczne. Postuluję to od 11 lat, gdy razem z byłym szefem KE Delorsem zgłosiłem konieczność budowy Europejskiej Wspólnoty Energetycznej – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Jerzy Buzek, były szef Parlamentu Europejskiego, obecnie eurodeputowany odpowiedzialny za tematy energetyczne.

Buzek przypomina, że ta inicjatywa miała trzy punkty: wspólne zakupy gazu, wspólny rynek energii i wspólne badania w celu walki ze zmianą klimatu. - Wspólny rynek powstał, dzięki czemu nie jesteśmy już zagrożeni brakami energii, tyle że czasami jest ona droga. W 2006 i 2009 r. nie było gazu, było po 2 stopnie w szpitalach – przypomina cytowany przez "Rz" Buzek. Według niego teraz nastał czas na dokończenie budowy Wspólnoty Energetycznej. Ale to pomysł do zrealizowania w średnim terminie.

Ceny energii szaleją

"Teraz UE musi stawić czoła ograniczonej podaży gazu na świecie. To efekt odbicia gospodarczego po pandemii, zmniejszenia dostaw przez Rosjan, a wcześniej ciężkiej zimy, która nie pozwoliła na odbudowanie zapasów gazu w Europie. Efekt obu tych czynników wzmacnia też spekulacja, zarówno na rynku gazu, jak i w systemie handlu prawami do emisji CO2 (ETS)" - podaje gazeta.

Przedstawia też stanowisko Komisji Europejskiej, według której najpilniejsza teraz sprawa to ochrona najbardziej wrażliwych gospodarstw domowych. "W długim terminie KE uważa, że najlepszą metodą uodpornienia się na szoki na światowym rynku energii jest zwiększenie produkcji lokalnej, głównie ze źródeł odnawialnych. Te państwa UE, które mają znaczący udział źródeł odnawialnych w miksie energetycznym, zanotowały w 2020 r. najniższe ceny energii elektrycznej" - podkreśla "Rz".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(203)
nexo
2 lata temu
A Pani Le Pen we Francji zapowiedziała ,że jak wygra wybory to skończy z wiatrakami i innym zielonym badziewiem, które to fukcjonuje tylko dlatego, że reszta odbiorców zrzuca się w rachunkach na cwaniaków od fotowoltaiki i innych wiatraczków bo inaczej to w ogóle nie miałoby racji bytu.
he he he
2 lata temu
Juz widze jak elektryki beda tanie jesli o jazde nimi chodzi jak mamy kryzys energetyczny
Benek
2 lata temu
Czegoś tutaj nie rozumiem. Są magazyny gazu w Europie Zachodniej które są prawie puste. Co z tymi magazynami w Polsce? Czy ten pisowski rząd zamiast zapełnić na czas składy gazu zajmował się szczekaniem na Rosję? Z drugiej strony gdzie ten obiecany Amerykański gaz o połowę "tańszy" i lepszy niż ten ruski? W obecnej polityce jest taki syf że politycy już sami się gubią w swoich wypowiedziach i działaniach. Tak się zakłamał że już nie widzą z tego wyjścia.
zxx
2 lata temu
buzek na wózek, jak ten przeciętniak wybił sie w eurokołchozie?? niepojęte
Erafin
2 lata temu
Kolejny strategiczny sektor władzy w ręce niechętnych Polsce komisarzy, którzy nie wiadomo od kogo dostali manadat władzy? Oprócz realnej hipotezy że z nadania od najbogatszych miliarderów. Ci komisarze mają kolejny kij w ręku na wielu Polaków i Polskę. Końcem roku Libor CHF znika. Obecny libor jest ujemny od długiego czasu. Komisarze w porozumieniu z najgrbszymi baksterami ustalą nam nowy Eubor CHF np. +1,5% albo i więcej. Już nie będzie ujemnego liboru chf na czym trochę korzystają frankowicze.
...
Następna strona