Notowania

paliwa samochodowe
20.04.2019 10:31

Ceny paliw w czasie świąt. Taniej nie będzie, ale wzrost cen paliw powinien wyhamować

Podwyżki cen na krajowych stacjach powinny wyhamować, ale szanse na jakiekolwiek obniżki są raczej niewielkie i do obecnych poziomów cen trzeba się przyzwyczaić. Tak twierdzą analitycy Biura Maklerskiego Reflex w najnowszym komentarzu rynkowym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Stasiuk/Forum)
Wyraźnie taniej niż w Polsce w Unii Europejskiej jest tylko w Bułgarii.

BM Reflex wskazuje, że przedświąteczny tydzień przynosi kontynuację podwyżek cen benzyn na krajowych stacjach, co jest wynikiem obserwowanych wcześniej podwyżek cen hurtowych.

W ciągu tygodnia benzyna 95 podrożała średnio o 8 gr na litrze do poziomu 5,20 zł/l. Litr benzyny 95 jest teraz średnio o 4 gr droższy od oleju napędowego, którego średnia cena detaliczna spadła w skali tygodnia o 3 gr do 5,16 zł/l.

Dość istotne różnice występują pomiędzy poszczególnymi województwami. Średnia cena benzyny 95 waha się od 5,15 zł do 5,26 zł za litr, co oznacza, że różnice sięgają 11 groszy na litrze. Natomiast w przypadku diesla zakres cen to 5,09 - 5,21 zł/l. Tu rozpiętość wynosi nawet 12 groszy.

Obejrzyj: diesel w Niemczech tańszy niż w Polsce. Ekspert: to chwilowe

Z przygotowanego przez BM Reflex zestawienia średnich cen z 18 kwietnia wynika, że za benzynę najmniej zapłacimy w województwach: pomorskim, śląskim oraz dolnośląskim. Najdrożej jest w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim.

W przypadku diesla najlepiej tankować w województwach opolskim i dolnośląskim, a najwięcej zapłacimy w warmińsko-mazurskim oraz w Małopolsce.

(bm reflex)

"Podwyżki cen, szczególnie benzyn, obserwujemy w całej Europie, a Polska mimo wszystko należy do trójki krajów spośród UE z najniższymi cenami benzyn" - zwracają uwagę analitycy BM Reflex.

Taniej jest tylko w Rumuni (5,14 zł/l) i Bułgarii (4,85 zł/l). Średnia cena benzyny 95-oktanowej na stacjach paliw w UE to 5,96 zł/l. Za litr diesla trzeba zapłacić 5,63zł.

Ustabilizowanie cen na polskim rynku hurtowym to głównie efekt wyhamowania tempa wzrostu cen ropy naftowej Brent w Londynie w rejonie 72 dol. za baryłkę.
Dla rynku kluczowe znaczenie będzie miała teraz decyzja USA o ewentualnym przedłużeniu zawieszenia sankcji dla głównych odbiorców ropy irańskiej. Decyzja ta musi zapaść do 2 maja.

Rosyjski minister finansów w niedzielę stwierdził, że jeśli Rosja wyszłaby z porozumienia cięć produkcji i współpracy z OPEC, wówczas ceny ropy mogłyby spaść do poziomu 40 dol. za baryłkę.

Zgodnie z ostatnim raportem Departamentu Energii USA zmiany zapasów ropy w Stanach Zjednoczonych okazały się być niewielkie. Rezerwy ropy naftowej zmniejszyły się w skali tygodnia o 1,4 do 455,2 mln baryłek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: paliwa samochodowe, wiadomości, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-04-2019

ktos cosTakie brednie to możecie sobie pisać. Wystarczy przeanalizować ceny baryłek ropy na wzrost cen paliw w przeciągu kilku dobrych lat. Bywalo tak że … Czytaj całość

20-04-2019

IrelandIrlandia i cena diesla za litr to 1.30euro a benzyny to 1.38euro.Zyje tu 18 lat i zawsze diesel byl i jest tanszy od benzyny.Po drugie tu nikt nie … Czytaj całość

21-04-2019

hydraulikCóż.. wszystko się zmienia. Jutro żona jedzie do Polski na kilka dni, dlatego wczoraj (sobota 20 IV ) zatankowałem samochód. Za litr diesla zapłaciłem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (12)