Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Ceny paliw w święta podskoczą. Sprawdziliśmy, gdzie tankować, aby zaoszczędzić

15
Podziel się:

Zmasowane wyjazdy w okresie świąt to okazja dla właścicieli stacji, aby reperować marże. Jest jednak sposób, aby ograniczyć wydatki i oszczędzić przy dystrybutorze.

Jak tankować, aby oszczędzić?
Jak tankować, aby oszczędzić? (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)

W okresie świątecznym ruch na stacjach zwykle jest większy. Ich właściciele zarabiają więcej za sprawą wyższych obrotów, ale też wyższych cen.

- Jesteśmy w trendzie rosnących cen na stacjach paliw w związku z sytuacją na rynku międzynarodowym. Należy liczyć się, że ceny w najbliższych dniach mogą podskoczyć. Pewnie nie będą to duże podwyżki, ponieważ operatorzy stacji, nie chcąc specjalnie windować cen, schodzili do tej pory z marży. Jednak zmasowane wyjazdy w okresie świąt to zawsze okazja, aby marże trochę reperować i ceny o kilka groszy podnieść - zaznacza Krzysztof Romaniuk, dyrektor Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

Jak więc tankować, aby oszczędzić? Przede wszystkim trzeba wziąć po uwagę właściwy czas. Jak wskazuje ekspert, bak dobrze jest wypełnić pod korek jeszcze przed świętami. Im bliżej świąt, tym cena wyższa.

Gdzie zatankować taniej?

W czasie wyjazdu lepiej zatankować samochód na sprawdzonych stacjach, na przykład wykorzystując przewagi lokalnego rynku. W zasadzie każde skrzyżowanie można rozpatrywać jako mikrorynek, a różnice rzędu kilku groszy mogą występować miedzy dzielnicami i ulicami w ramach tego samego miasta.

Sposobem może być także stacja przy markecie. Jak przekonuje Krzysztof Romaniuk, zła sława to jeden z mitów obalony przez kolejne badania UOKiK i Inspekcji Handlowej. Obie instytucje nie potwierdzają potocznej opinii, jakoby jakość paliwa na stacjach przy marketach była gorsza.

- Zdarzało się, że pojedyncze przypadki były wykrywane, ale na ogół właściciele stacji bardzo dbają o wizerunek i nie pozwolą sobie na taką wpadkę – podkreśla Krzysztof Romaniuk. – Stacja przy markecie ma być wabikiem.

Stąd też cena nawet kilkanaście groszy niższa niż na innych stacjach. Skoro jakość jest taka sama, jak to możliwe, że tam zatankujemy taniej? - To efekt polityki sprzedażowej. Ceny są zdecydowanie niższe niż na pozostałych, bo stacja paliw jest przecież jedynie dodatkiem do marketu, a nie głównym źródłem dochodu sieci – podkreśla ekspert POPiHN.

Dlatego cena może balansować nawet w okolicach granicy opłacalności. Sieć nie będzie dopłacać do paliw, ale też nie musi na niej zarabiać, bowiem zbilansuje sprzedaż obrotem i zyskami marketów. Poza tym, jak zwraca uwagę Romaniuk, stacje zlokalizowane przy sklepach sprzedają bardzo dużo. Jak wynika z danych POPiHN, wśród wszystkich stacji te przy marketach stanowią 2,5 proc., ale udział w rynku jeśli chodzi o sprzedaż paliw to już 6,5 proc.

Do końca 2018 roku w Polsce funkcjonowały 192 stacje z logotypem marketu. Od 2011 roku ich liczba sukcesywnie rośnie. Liderem jest Intermarche, które posiada ich najwięcej, bo aż 65. Drugi w kolejności Carrefour; ma ich 43; trzeci Tesco z 29 punktami tankowania. – W najbliższych latach będzie ich przybywać. Markety zapowiadają bowiem kolejne inwestycje w stacje marketowe – zaznacza ekspert.

Zobacz także: Obejrzyj: Poznań Motor Show, premiera dwóch nowych opon Michelin

Unikaj autostrad

Na drugim biegunie cenowym są stacje umieszczone na autostradach. Tu ceny tradycyjnie mogą być wyższe nawet do 40-50 groszy na litrze. Tych stacji oszczędny kierowca powinien się zdecydowanie wystrzegać.

- Choć konkrecja wynikająca z liczby stacji oddalonych od siebie nieraz o 600 metrów jest duża, to ceny na tych stacjach zwykle są najwyższe. Koszt utrzymania stacji autostradowych, dzierżawa i warunki powodują, że zwykle na tych stacjach się nie zarabia, więc konieczna jest wyższa marża – zaznacza ekspert POPiHN.

Dodatkowo właściciele liczą na to, że kierowcy, który jest w trasie i przepina się z jednej drogi ekspresowej na kolejną, nie będzie się chciało zjeżdżać w poszukiwaniu tańszych punktów tankowania.

W skali kraju do grudnia 2018 roku stacji autostradowych było 91. Najwięcej należało do PKN Orlen – 41; w drugiej kolejności z 20 punktami Lotos; trzeci jest PB z 19 stacjami.
- W porównaniu do autostrad korzystniej już można zatankować na stacjach, które znajdują się przy wlotach i wylotach z miast. A co z cenami przy pozostałych trasach i mniej uczęszczanych drogach? No cóż, są święta – rozkłada ręce Krzysztof Romaniuk.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
aaas
3 lata temu
Szanowny P. J. Kaczyński; 500 plus, 13 emerytura, wyprawka 300 itp. To tylko po to żeby zrobić ,,przykrywkę''. Cena ,,95'' 5,22-5,33
hydraulik
3 lata temu
Cóż.. wszystko się zmienia. Jutro żona jedzie do Polski na kilka dni, dlatego wczoraj (sobota 20 IV ) zatankowałem samochód. Za litr diesla zapłaciłem 1,179 EUR ( te 9 tysięcznych to zwyczajna praktyka na wszystkich stacjach w Niemczech ). Onet pokazuje mi kurs EUR po 4,28 PLN. Czyli za litr diesla zapłaciłem 5,05 PLN. Na stronie ceny paliw w całej Polsce znalazłem najtaniej po 5,09 gdzieś w podlaskim ( nie mam pojęcia gdzie to jest ) i łódzkim. Najdrożej w podkarpackim po 5.26. Czy to nie jest lekka paranoja ? Rozumiem, że skądś trzeba wziąć środki na te obłąkańcze rozdawanie nie swoich pieniędzy przez rządzących, ale przecież paliwo kupują nie tylko najbogatsi. Również ci odbierający siano plus po chwili oddają je podczas zakupów w Biedronce czy na stacji paliw. Z drugiej strony może w ten sposób ponownie Polska zmierza w kierunku zrobienia wszystkich obywateli milionerami ? Pewnie nie wszyscy pamiętają a część zwyczajnie nie ma o tym pojęcia, ale w podobnie jak teraz zaczęło się w 1989 roku i gdzieś w połowie lat 90tych zarabialiśmy miesięcznie po ok 5 mln złotych. A potem była denominacja i z każdego 10000 zrobiła się złotówka.
Jon
3 lata temu
Kraj złodzieji!!! Okradają nas teraz paliwo za chwile akcyzacna alkohol i papierosy znowu zaczniemy wyjeżdżać ze złodziejskiejbPolski i tyle!!!
Fred
3 lata temu
Nie patrzcie jak obniżyć cene paliwa bo to nierealne płacimy nac500+ nierobów!!!Patrzciecjak obalić obecny rząd skoro ma być taniej!!!
konsumy
3 lata temu
Przekonuje Krzysztof Romaniuk, zła sława to jeden z mitów obalony przez kolejne badania UOKiK i Inspekcji Handlowej. Zastanawiające.. dlaczego to instytucje do przestrzegania prawa i dbałości o interes klientów nie wpadli. Na pomysł wymuszający dla właścicieli stacji paliw. Stworzenie centralnej strony internetowej gdzie każdy właściciel stacji musiałby wpisać po 5-6 minutach od zmiany ceny sprzedaży. Jej wartości wstawić w internecie tak żeby kierowca był zorientowany w jakiej cenie na danej stacji kupi produkt go interesujący.