Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG,WS
|

Chińczycy wynaleźli zupełnie nowy rodzaj szkła. To przełom w nauce

9
Podziel się:

Szkło nie podlega rozpadowi, co przyczynia się do zaśmiecenia planety. Sposób na to znalazł chiński zespół badaczy, który opracował szkło zbudowane z aminokwasów i peptydów. Jest doskonale przezroczyste, wytrzymałe, można je przetwarzać i rozkłada się w naturze.

Chińczycy wynaleźli zupełnie nowy rodzaj szkła. To przełom w nauce
Chińscy naukowcy opracowali szkło, które może się rozkładać (Getty Images, Image Source)

Choć ostatnimi czasy mówi się wiele o zanieczyszczeniu środowiska plastikiem, ludzkość zaśmieca planetę także innym, powszechnie używanym materiałem – szkłem. Nie podlega ono bowiem sprawnemu rozkładowi.

Stworzenie organicznego, biodegradowalnego szkła pozostawało dotąd szczególnie trudnym wyzwaniem, ponieważ organiczne substancje słabo wytrzymują wysoką temperaturę i pod jej wpływem szybko się rozkładają.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 5 kg odpadów na 1 pacjenta, szpitale mają problem. "5 razy więcej niż przed pandemią"

Badacze z Chińskiej Akademii Nauk poradzili sobie z tymi problemami w ten sposób, że wykorzystali aminokwasy i peptydy (zbudowane z aminokwasów, podobne do białek cząsteczki).

Zbudowane z nich szkło ma praktycznie wszystkie pożądane właściwości - jest doskonale przezroczyste, odporne mechanicznie, giętkie i łatwe w obróbce. Można je przy tym przetwarzać, a na łonie natury ulega rozkładowi.

- Koncepcja biomolekularnego szkła innego od komercyjnie dostępnego szkła czy plastiku może stać się podstawą zielonej technologii dla sprzyjającej przyrodzie przyszłości - mówi prof. YAN Xuehai, autor wynalazku opisanego w periodyku "Science Advances".

Do wielkoskalowej produkcji droga daleka

Na butelki, szyby i inne przedmioty z bioszkła trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

- Biomolekularne szkło znajduje się w fazie laboratoryjnej i jeszcze czeka je długa droga do wielkoskalowej produkcji – dodaje badacz.

W obliczu ekologicznej katastrofy związanej z zanieczyszczeniami, to z pewnością wyjątkowo potrzebny krok w dobrym kierunku.

Szkło rozpuszczające się w ludzkim organizmie

Jak podaje serwis Newscientis.com, rozpuszczalne szkło wykonane z aminokwasów może być wykorzystywane do tworzenia drukowanych w 3D elementów, które nie będą szkodliwe dla organizmu.

Jak czytamy, pewnego dnia takie tworzywo mogłoby być użyte do produkcji sprzętu medycznego, który z czasem rozpuści się w organizmie. Do tej pory takie zastosowanie nie było możliwe, ponieważ szkło wykorzystuje związki, które może być toksyczne dla człowieka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Ewela
rok temu
To jakiś zart? Czy dziennikarz chodził do szkoły. Szkło jest naturalne samo z sibie to jest roztopiony i odlany piasek. To nie może się rozłożyć a jedynie stłuc i rozdrobnić z powrotem do piasku
roy
rok temu
Chiny numer 1 na świecie.
stary
rok temu
To jak będą ogórki w tym to się nie rozpuści ? Ja bym wolał kiszone żeby nie reagowało chemicznie.
TomKs
rok temu
Akurat szkło to materiał bardzo ekologiczny. Trwały, czyli można go używać wielokrotnie i znakomicie nadaje się do recyclingu (przetopienia). Tylko skup butelek jakoś ciągle nie chce działać.
Wert
rok temu
Ciekawe jak to możliwe, że substancja rozkłada się sama z siebie w naturze, a nie rozkłada jej kontakt ze zwykłymi substancjami. Coś mi tu śmierdzi.