Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Szkło dwa razy droższe. Grupa Żywiec podnosi kaucję

55
Podziel się:

Od 2 lutego nastąpi zmiana ceny transakcyjnej butelki zwrotnej na piwa o pojemności 0,5 l. Zamiast dotychczasowych 50 groszy klienci od lutego zapłacą złotówkę kaucji - informuje Grupa Żywiec. Firma uważa, że zachęci to klientów do częstszego oddawania opakowań do sklepów.

Szkło dwa razy droższe. Grupa Żywiec podnosi kaucję
Od lutego Grupa Żywiec podnosi kaucję na butelki zwrotne (East News, Lukasz Piecyk/REPORTER)

Firma tłumaczy zmianę wzrostami ceny zakupu butelek u producentów. Obecna cena nie pokrywa wartości odtworzeniowej nowej butelki - czytamy w komunikacie spółki. O podwyżkach jako pierwszy napisał portal dlahandlu.pl.

Jak informuje Grupa Żywiec, wyższa kaucja będzie bodźcem do zwiekszenia liczby zwrotów butelek a także zachęci konsumentów do częstszych wizyt w placówkach handlowych. Spółka zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by proces zmiany kaucji butelki zwrotnej był przeprowadzony płynnie w możliwie najkrótszym czasie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Będzie kaucja na butelki. Wiceminister składa jasną deklarację

Oprócz Żywca Grupa posiada w swoim portfolio piwa marki m.in. Desperados, Heineken, Tatra, EB, Namysłów, Brackie, Zamkowe, Warkę oraz Leżajsk.

Tymczasem pod koniec ubiegłego roku na stronach rządowego centrum legislacji (RCL) opublikowano kolejną już wersję projektu ustawy ws. projektowanego systemu kaucyjnego w Polsce.

Zgodnie z najnowszą propozycją, systemem kaucyjnym mają być objęte opakowania z tworzyw sztucznych po napojach o pojemności do 3 litrów, opakowania szklane wielokrotnego użytku po napojach o pojemności do 1,5 litra oraz puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra. W porównaniu do poprzedniego projektu z nowej propozycji wypadło objęcie kaucją szklanych butelek jednorazowych.

Dlaczego? Resort wyjaśnia, że jednym z argumentów przemawiających za nieobejmowaniem tych opakowań systemem, jest zbyt mała powierzchnia na magazynowanie takiej frakcji, szczególnie w mniejszych sklepach.

Opakowanie oddasz w dowolnym sklepie - zapewnia resort

Resort klimatu i środowiska zapewnia, że konsument będzie mógł w jednym punkcie oddać wszystkie rodzaje opakowań. Projekt ustawy zakłada konieczność odbioru opakowań objętych systemem kaucyjnym przez wszystkie jednostki handlu detalicznego i hurtowego o powierzchni powyżej 200 m kw., niezależnie od tego ile takich systemów powstanie.

"Niezależnie jaki napój konsument kupi, będzie mógł oddać go w dowolnym sklepie o określonej powierzchni, a także w jednostkach o mniejszej powierzchni, które zdecydowały się przystąpić do systemu także w zakresie odbioru opakowań i zwrotu kaucji" - wyjaśnia resort.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
Fila
rok temu
Jeszcze w latach 90-tych były skupy butelek i słoików i jakoś to działało. Teraz słoiki i bezzwrotne butelki ładuje się to kontenerów jak leci i gdzie to wykorzystują? - na pewno nie w hutach szkła bo tam muszą być posegregowane na kolory
Słomek
rok temu
Za komuny butelka kosztowała 2 zł przy zarobkach niższych od obecnych. W szkolnych latach jeździłem w góry, a wracałem z plecakiem pełnym butelek znalezionych po krzakach. Zanosiłem do sklepu i miałem na pociąg na następny wyjazd.
Logit
rok temu
Wreszcie skończy się bałagan na ulicach i parkach. Super . W Niemczech gdzie mieszkam od kilku lat nie znajdziesz puszkiub butelki. No chyba ze szklaną bo kaucja wynosi 8 eurocentów. Za puszkę jest 25 . A butelka plastikowa od 15 do 25. Więc teraz 1 zł za szklaną butelkę to chyba jakaś próba zysku u nas
Dik777
rok temu
Głupota totalna. Puszki pójdą w ruch a szkło do lamusa.
koneser
rok temu
pewnie flaszka 2 razy grubsza żeby to chemiczne świństwo ścianki nie przeżarło
...
Następna strona