Notowania

Chiński koronawirus. Ekspert: "jego zdolność do przenoszenia się jest coraz silniejsza"

Wirus z Azji jest wciąż groźny. Jak przyznaje szef chińskiej komisji zdrowia, liczba nowych infekcji może nadal rosnąć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Zdolność koronawirusa do przenoszenia się jest coraz silniejsza, a liczba infekcji wywołanych nowym wirusem może nadal rosnąć. (Fot: Xinhua News)

Chińskie władze robią, co mogą, aby zapobiec kolejnym zakażeniom. Zadanie jest o tyle trudne, że wirus coraz łatwiej się przenosi. Przyznał to szef chińskiej Państwowej Komisji Zdrowia i Planowania Rodziny, minister Ma Xiaowei.

- Zdolność koronawirusa do przenoszenia się jest coraz silniejsza, a liczba infekcji wywołanych nowym wirusem może nadal rosnąć - poinformował urzędnik podczas konferencji prasowej.

Inny przedstawiciel komisji przekazał, że wiedza na temat nowego koronawirusa jest dość ograniczona - nie ma bowiem jasności co do źródła choroby. Możliwe, iż patogen pochodził od dzikiego zwierzęcia.

Obejrzyj: Śmiercionośny wirus w Chinach. Wzrasta liczba ofiar

Co więcej, niebezpieczeństwo, jakie wirus stanowi dla ludzi w różnym wieku, również się zmienia, a okres inkubacji wirusa może wynosić od 1 do 14 dni.

W wyniku epidemii koronawirusa w Chinach zmarło 56 osób, a na całym świecie zakażonych jest ponad 2000 osób, w tym głównie w mieście Wuhan w prowincji Hubei w środkowych Chinach.

Polska bezpieczna?

- Na razie w Polsce z całą pewnością nie mamy żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa - mówił w Radiu Zet Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Ponadto, Inspektorat opublikował na swojej stronie zasady dotyczące postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem. Co powinno wzbudzać naszą czujność? Objawy podobne do grypy, jak kaszel czy temperatura, w połączeniu z faktem, że chory w ciągu ostatnich dwóch tygodni podróżował do kraju objętego występowaniem choroby.

Przy kontakcie z chorym należy używać maseczki ochronnej, a następnie zawieźć chorego do najbliższego szpitala zakaźnego. Osoby, które opiekowały się chorym, powinny zostać poddane obserwacji. Rekomendowane są też rutynowe zabiegi, jak mycie i wietrzenie w miejscach, w których przebywał chory.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: epidemia, wiadomości, koronawirus, wirus, chiny, gis
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-01-2020

nexnikt nie wie co się dzieje jakaś totalna masakra; za independent UK leku na ten wirus brak, leczenie tylko objawowo "China testing HIV drug as … Czytaj całość

26-01-2020

Dojna zmianaMycie i wietrzenie - tak was będzie leczył PiS jak zachorujecie !

26-01-2020

KrzysztofNie 2000 zarażonych tylko już ponad 90 000.

Rozwiń komentarze (28)