Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Co dalej z płacą minimalną? "Za godną pracę należy się godna płaca"

104
Podziel się:

Płaca minimalna w 2025 r. będzie określana na starych zasadach - potwierdziła w czwartek ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Wcześniej komunikat w tej sprawie wydał resort pracy. Szefowa resortu pracy zaznaczyła jednak, że zasady na kolejne lata określi ustawa o minimalnym wynagrodzeniu.

Co dalej z płacą minimalną? "Za godną pracę należy się godna płaca"
Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

We wtorek w radiowej Trójce Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, ministra pracy i polityki społecznej, zapowiedzała wzrost płacy minimalnej do 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Te słowa wywołały burzę zwłaszcza wśród przedsiębiorców, dla których oznaczałoby to natychmiastowy wzrost kosztów.

Temat powrócił w czwartek. W trakcie konferencji prasowej w Sejmie szefowa MRPiPS została zapytana, na jakich zasadach określana będzie płaca minimalna.

Kwestię płacy minimalnej należy rozpatrywać w dwóch wymiarach. Po pierwsze w wymiarze krótkookresowym, czyli zadania, przed którym każdy rząd, każdy minister pracy staje, określenia wysokości płacy minimalnej na rok kolejny, w tym przypadku na rok 2025. Drugie zadanie, długookresowe, to jest zadanie wprowadzenia w Polsce europejskich standardów płacy i pracy - stwierdziła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Chów klatkowy" pod Warszawą. Nie zostawiają suchej nitki na inwestycji dewelopera

Zdaniem ministry Dziemianowicz-Bąk narzędziem do wprowadzenia europejskich standardów jest wdrożenie dyrektywy o adekwatnych wynagrodzeniach w Unii Europejskiej.

Te dwa cele łączy jeden wspólny mianownik - za godną pracę należy się godna płaca - mówiła.
Dyrektywa unijna zobowiązuje nas do tego, żeby ustawa o minimalnym wynagrodzeniu weszła życie w listopadzie tego roku i będzie określała zasady ustalania płacy minimalnej na lata kolejne. To się nie stanie z dnia na dzień - zastrzegła Dziemianowicz-Bąk.

Przypomnijmy: zgodnie z zapisami unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE państwa członkowskie są zobowiązane do dokonywania oceny adekwatności minimalnego wynagrodzenia. W tym celu muszą wybrać jedną lub kilka "orientacyjnych wartości referencyjnych". Przykładowo może to być np. 60 proc. mediany wynagrodzeń, 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia (na poziomie międzynarodowym lub na poziomie krajowym).

Skończył się czas "konkurowania tanią siłą roboczą"

Według ministry Dziemianowicz-Bąk niskie płace przestały być tym, czym powinna konkurować polska gospodarka. - Skończył się, na szczęście, ten czas, kiedy polska gospodarka miała na celu konkurowanie niskimi kosztami zatrudnienia, tanią siłą roboczą i zderegulowanymi warunkami pracy - oceniła.

Podkreśliła, że polska gospodarka musi przestawić się na konkurowanie innowacyjnością, produktywnością i efektywnością. - Temu także służy wysokość płac - powiedziała.

Przypomniała, że zgodnie z prawem do 15 czerwca Rada Ministrów przedstawia Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości płacy minimalnej na rok 2025. - To stanie się zgodnie z obowiązującymi dziś przepisami do 15 czerwca - potwierdziła.

Trwają prace nad nową ustawą dot. minimalnego wynagrodzenia

Ministra dodała, że w MRPiPS zakończyły się prace nad projektem ustawy o minimalnych wynagrodzeniach, który został skierowany do dalszych prac rządowych.

W tej ustawie proponujemy wprowadzenie nowych standardów płacy. Po pierwsze zgodnie z dyrektywą europejską wskazujemy cel, do którego należy dążyć, który nie musi być zrealizowany od razu, który nie jest obligatoryjnym wymogiem dla wszystkich pracodawców w całej Polsce natychmiast. Tym celem jest dążenie do tego, żeby płaca minimalna opierała się na referencyjnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce - powiedziała.

Zdaniem Dziemianowicz-Bąk jest to cel ambitny, jednak należy do niego dążyć, ponieważ jest to korzystne dla pracowników, których na polskim rynku pracy brakuje.

Ministra podkreśliła, że ustawa zawiera wiele "cennych propozycji" a to, czy zostaną one zrealizowane, zależy od rządu i parlamentu.

- Płaca minimalna, jak sama nazwa wskazuje, to pewne minimum. Płaca zasadnicza, płaca podstawowa nie powinna być naszym zdaniem niższa niż minimalna. Dlatego we wspomnianej ustawie proponujemy wprowadzenie pewnego mechanizmu, gdzie płaca zasadnicza nie może być niższa niż płaca minimalna, a wszystkie premie, wszystkie dodatki mają być naddatkami nad tym zasadniczym wynagrodzeniem - powiedziała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(104)
Aska
2 tyg. temu
Jak można podnieść minimum do wartości 60% średniej nie zmieniając przy tym samej średniej. Z matematyki, to raczej kiepsko było, co?
Olek
3 tyg. temu
Jako analityk danych w B2B Network, jestem w centrum decyzji biznesowych, pracując z zespołem, który jest głodny wiedzy i ciągle poszukuje nowych rozwiązań
Rp92
3 tyg. temu
Jaka jest nie godna praca ?
Loko
3 tyg. temu
W każdej spółce państwowej zacząć obniżać przywileje i pensję.
Dawid
3 tyg. temu
Ludziom pracy należy się godziwą płacą ale takim darmozjadom jak sędziowie,prokuratorzy I ministrowie którzy mają I tak za wysokie zarobki to nie !!!
...
Następna strona