Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
OPM
|

COVID-19. Nie szczepiłeś się? Szef się o tym dowie. Rząd przyspiesza

61
Podziel się:

Rząd przyspiesza prace nad wprowadzeniem przepisów, które umożliwią przełożonym weryfikowanie szczepień u pracowników. W najbliższy poniedziałek projektem ustawy zająć ma się Komitet Stały Rady Ministrów.

COVID-19. Nie szczepiłeś się? Szef się o tym dowie. Rząd przyspiesza
szczepienie szczepionka koronawirus (Materiały prasowe, Tomasz Holod)
bECLuwMR

- Mam nadzieję, że w poniedziałek będziemy dyskutowali na Stałym Komitecie Rady Ministrów o projekcie przepisów, na podstawie których pracodawca będzie miał prawo sprawdzić, czy jego pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia mówił w TVN24 o trwających pracach nad przepisami, które dadzą pracodawcom możliwość zweryfikowania, czy pracownik jest zaszczepiony. Jak stwierdził Niedzielski, uprawnienie to ma pozwolić pracodawcom tworzyć bezpieczne środowisko pracy. Pytany, kiedy przepisy będą gotowe, odpowiedział: "celujemy na najbliższe posiedzenie Sejmu".

W tej chwili prowadzimy wewnętrzne konsultacje z różnymi resortami, jaki powinien być konkretny kształt tych przepisów. Mam nadzieję, że w poniedziałek, czy w przyszłym tygodniu będziemy mogli o tym dyskutować na Stałym Komitecie Rady Ministrów albo być może również na Radzie Ministrów - poinformował.
bECLuwMT
Zobacz także: Protest ratowników medycznych. Gość zdradza zarobki

Niedzielski przekazał, że pracodawca będzie miał prawo zapytać o to, czy pracownik jest zaszczepiony i na tej podstawie podjąć ewentualną decyzję o przesunięciu go do innych obowiązków. Pracownik, aby potwierdzić swoje szczepienie, będzie musiał okazać pracodawcy certyfikat covidowy. - Bez okazania tego dowodu trzeba uznać, że zaszczepienia nie było - dodał.

Jak wcześniej informowaliśmy w money.pl, rząd ma jeszcze jeden pomysł, który ma pojawić się w ustawie - bezpłatny urlop dla niezaszczepionych. Ustawa ma pozwalać również na przenoszenie w obrębie firmy pracowników niezaszczepionych i takich, które COVID-19 nie przeszli, co może jednak wiązać się z obniżką pensji.

bECLuwMZ

Pracodawca będzie mógł również wymagać informacji o szczepieniu, przebyciu choroby COVID-19 lub wyniku aktualnego testu diagnostycznego od osób ubiegających się o pracę.

Minister zdrowia, dopytywany, kiedy zbierze się Komitet Stały Rady Ministrów, przekazał, że z przewodniczącym Komitetu Łukaszem Schreiberem "roboczo" rozmawiali, że posiedzenie odbędzie się w poniedziałek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECLuwNu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(61)
xyz
17 godz. temu
Money pl to taka propagandowa tuba. Szkoda ,że w Polsce w ogóle nie mamy mediów z Polskim racjonalnym punktem widzenia.
Leśny dziad
2 dni temu
Pytanie do Money.pl: ile dostajecie dzienie za to, że ten artykuł wini od miesiąca na stronie?? :) żenada
Przemek
2 dni temu
Jestem pracodawcą, 120 osób zatrudnionych i pytam się PISu po co mi ta wiedza? Rozumiem, że PIS chciałby moimi rękami ich zastraszyć i wymusić szczepienie, ale efekt będzie odwrotny, zresztą nigdy się na to niezgodze. 3cia, 4ta dawka? Przecież to już jest żałośnie chore...
bECLuwNv
Swan
2 dni temu
A czepiali się Brauna...
Prawda
3 dni temu
Powinno się wprowadzić restrykcje dla osób które nie chcą się zaszczepić przeciw covid 19. Całkowity zakaz korzystania z przestrzeni i imprez sportowych ,kulturalnych, hotelowych, gastronomicznej i komunikacji zbiorowej. Nie szczepisz się i zagrażasz innym to musisz być wyeliminowany z cywilizowanego społeczeństwa. Tylko że nie szczepi się zacofany cywilizacyjnie elektorat PiS na ścianie wschodniej i południowo wschodniej Polski a rząd PiS nie wprowadza restrykcji bo boi się utraty głosów tych ludzi.
...
Następna strona