Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Członek RPP o wzroście cen. Może być większy od prognoz

49
Podziel się:

W 2020 roku inflacja w Polsce może wynieść 4 do 5 proc. - powiedział w środę w Radiu Łódź członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Kropiwnicki.

Członek RPP o wzroście cen. Może być większy od prognoz.
Członek RPP o wzroście cen. Może być większy od prognoz. (money.pl)
bEUdLegl

- W tej chwili inflacja jest znacząca i obawiam się, że do końca roku utrzyma się na poziomie 4-5 proc., więc sporo powyżej tego, co ekonomiści uważaliby za dopuszczalne i kompensowane przez wzrost płac - powiedział Kropiwnicki.

Według lipcowej projekcji NBP średnioroczna inflacja w 2020 roku może wynieść 3,3 proc. Z kolei według wstępnego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego, w lipcu ceny wzrosły o 3,1 proc. w porównaniu z lipcem ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że w tym roku inflacja była najwyższa w lutym, gdy wyniosła 4,7 proc. rok do roku. Potem zaczęła spadać. W kwietniu wyniosła 3,4 proc., w maju 2,9 proc. , jednak w czerwcu już 3,3 proc.

bEUdLegn
Zobacz także: Mieszkania. Efekt epidemii mija, ceny znów będą rosły

Zdaniem Kropiwnickiego, na wzrost inflacji wpłynął przede wszystkim odłożony popyt. W trakcie epidemii ludzie oszczędzali, zamknięte były centra handlowe. Natomiast w tej chwili Polacy wydają trochę więcej niż przedtem.

Ekonomista ocenił, że duże znaczenie mają też wprowadzone przez rząd programy socjalne, tarcze antykryzysowe, waloryzacje dochodów - Na rynek weszły pieniądze, którym nie odpowiadał żaden wzrost produkcji. Takie wydatki socjalne tworzą popyt – powiedział Kropiwnicki.

bEUdLegt

Przypomnijmy, że kryzys wywołany pandemią zahamował podwyżki płac, co potwierdzają najnowsze dane GUS, a przez inflację realne wynagrodzenia rosną jeszcze wolniej.

Kiedy podwyżka stóp procentowych?

Członek RPP nie przewiduje wzrostu stóp procentowych w tym roku, jednak jego zdaniem, w 2021 roku stopy powinny się stopniowo zwiększać. Ich podniesienie mogłoby zmniejszyć inflację, ale jednocześnie spowolnić gospodarkę.

Przypomnijmy, że w tym roku RPP dokonała trzech cięć stóp procentowych, w wyniku czego główna stawka spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. Ekonomiści byli podzieleni w ocenach decyzji Rady.

bEUdLegu

Pod względem inflacji Polska jest liderem prognoz Komisji Europejskiej, według których na koniec przyszłego roku inflacja w naszym kraju może być trzy razy wyższa niż szacowana średnia dla Unii Europejskiej.

bEUdLegO
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(49)
Stop
rok temu
Wenezuela w środku Europy! A sobie sowite podwyżki dają.
freyikari
rok temu
No ale jak to przecież nasz polityczne "brylanty" skrzeczą że u nas dobrobyt lepszy niż w Niemczech a inflacja minimalna?! Zresztą zaraz jakiś "brylant" zarządzi że inflacja jest mniejsza i tak się stanie, podobnie było z covidem.
BRAWO!!!!!
rok temu
Czyli inflacja trzykrotnie wyższa niż średnia w Unii Europejskiej. Czyli rządzący PIS-owcy trzykrotnie bardziej okradają Polaków. Ceny w biednej Danii NA WIELE PRODUKTÓW PRZEMYSŁOWYCH I SPOŻYWCZYCH WYŻSZEJ JAKOŚCI O WIELE NIŻSZE NIŻ w bogatej Polsce.
bEUdLegP
SZOK CENOWY
rok temu
5 rok glapinski trzyma stopy ERO przy 5 % inflacji to oznacza ze co roku każdy oszczędzajacy jest 5 % biedniejszy , rozumicie jak was bankier moteusz z wodzem jarozbawem i glapciem okrada
waloryzacja 3...
rok temu
Niech ten członek powie to emerytom, którzy odpowiedzieli na apel premiera ,tłumnie uczestnicząc w wyborze prezydenta Dudy bez obaw przed koronawirusem.
...
Następna strona