Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
12.08.2020 11:34

Członek RPP o wzroście cen. Może być większy od prognoz

W 2020 roku inflacja w Polsce może wynieść 4 do 5 proc. - powiedział w środę w Radiu Łódź członek Rady Polityki Pieniężnej Jerzy Kropiwnicki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(money.pl)
Członek RPP o wzroście cen. Może być większy od prognoz.

- W tej chwili inflacja jest znacząca i obawiam się, że do końca roku utrzyma się na poziomie 4-5 proc., więc sporo powyżej tego, co ekonomiści uważaliby za dopuszczalne i kompensowane przez wzrost płac - powiedział Kropiwnicki.

Według lipcowej projekcji NBP średnioroczna inflacja w 2020 roku może wynieść 3,3 proc. Z kolei według wstępnego odczytu Głównego Urzędu Statystycznego, w lipcu ceny wzrosły o 3,1 proc. w porównaniu z lipcem ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że w tym roku inflacja była najwyższa w lutym, gdy wyniosła 4,7 proc. rok do roku. Potem zaczęła spadać. W kwietniu wyniosła 3,4 proc., w maju 2,9 proc. , jednak w czerwcu już 3,3 proc.

Mieszkania. Efekt epidemii mija, ceny znów będą rosły

Zdaniem Kropiwnickiego, na wzrost inflacji wpłynął przede wszystkim odłożony popyt. W trakcie epidemii ludzie oszczędzali, zamknięte były centra handlowe. Natomiast w tej chwili Polacy wydają trochę więcej niż przedtem.

Ekonomista ocenił, że duże znaczenie mają też wprowadzone przez rząd programy socjalne, tarcze antykryzysowe, waloryzacje dochodów - Na rynek weszły pieniądze, którym nie odpowiadał żaden wzrost produkcji. Takie wydatki socjalne tworzą popyt – powiedział Kropiwnicki.

Przypomnijmy, że kryzys wywołany pandemią zahamował podwyżki płac, co potwierdzają najnowsze dane GUS, a przez inflację realne wynagrodzenia rosną jeszcze wolniej.

Kiedy podwyżka stóp procentowych?

Członek RPP nie przewiduje wzrostu stóp procentowych w tym roku, jednak jego zdaniem, w 2021 roku stopy powinny się stopniowo zwiększać. Ich podniesienie mogłoby zmniejszyć inflację, ale jednocześnie spowolnić gospodarkę.

Przypomnijmy, że w tym roku RPP dokonała trzech cięć stóp procentowych, w wyniku czego główna stawka spadła do rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. Ekonomiści byli podzieleni w ocenach decyzji Rady.

Pod względem inflacji Polska jest liderem prognoz Komisji Europejskiej, według których na koniec przyszłego roku inflacja w naszym kraju może być trzy razy wyższa niż szacowana średnia dla Unii Europejskiej.

Tagi: gospodarka, wiadomości, rpp, stopy procentowe, inflacja
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2020

logmoże niech ten człowiek zacznie chodzić do sklepów i robić zakupy a potem wypowiadać się o tych 4-5% bo realna inflacja jest znacznie wyższa a to … Czytaj całość

12-08-2020

ediNo to macie elektorat PiSu

12-08-2020

PROStopy podniosą nie o 1, czy 2 oczka, tylko od razy o 15-20pp, gdy już wcisną ludziom miliony kredytów, a oszczędności zostaną zdewaluowane. Recesja … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (49)