Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Fatalne prognozy KE. Inflacja w Polsce sięgnie 4,5 procent

86
Podziel się

Polska jest liderem prognoz Komisji Europejskich, ale nie zawsze jest się czym chwalić. Na koniec przyszłego roku inflacja może być trzy razy wyższa niż szacowana średnia dla Unii Europejskiej. Trzeba jednak podkreślić, że początek roku dla konsumentów będzie łagodniejszy.

Ceny mogą rosnąć jeszcze szybciej.
Ceny mogą rosnąć jeszcze szybciej. (East News | Twitter)
bCXFerFh

- Ekonomiczne skutki środków izolacji są poważniejsze niż początkowo przewidywaliśmy - ocenia Komisja Europejska w najnowszych prognozach. Polska w raporcie KE pod względem skali spadku PKB w tym roku wypada najlepiej w UE. Można więc wnioskować, że jesteśmy stosunkowo odporni na kryzys. Niestety tego samego nie można powiedzieć w kontekście cen.

Już bieżące dane Eurostatu pokazują, że w Polsce ceny rosną w najszybszym tempie w UE. A mowa o inflacji w maju na poziomie 3,4 proc. (według wskaźnika HICP). Co więcej, podwyżki mogą być jeszcze większe. W czwartym kwartale 2021 roku inflacja może sięgnąć 4,5 proc. - prognozuje KE.

Główny ekonomista Pracodawców RP Sławomir Dudek zauważa, że jeśli wierzyć prognozom KE, na koniec przyszłego roku ceny mogą rosnąć trzy razy szybciej od średniej unijnej. Wskazuje, że "kryzys tylko na chwilę uśpił problemy strukturalne i presję inflacyjną".

bCXFerFj

Na tle innych krajów Polska wygląda, jakby była z innego świata. Drugi kraj z najwyższą inflacją w czwartym kwartale 2021 to Rumunia, a mowa o niecałych 3 proc. inflacji.

Wakacje 2020. Jak nie dać się naciągnąć na nieuczciwy nocleg

Pod wpisem ekonomisty rozgorzała dyskusja, do której włączyli się m.in. eksperci PKO BP i Pekao. Pojawiły się wątpliwości, na ile prognozy KE są wiarygodne. Tym bardziej, że w raporcie, z którego pochodzą te dość szokujące szacunki, nie ma ani słowa wyjaśnienia i komentarza.

bCXFerFp

Warto zauważyć, że inflacja na poziomie 4,5 proc. szacowana jest konkretnie na czwarty kwartał 2021 roku. Z kolei w pierwszym kwartale prognozy zakładają jedynie 1 proc. inflacji i dopiero stopniowo ma rosnąć.

Być może odpowiedzi na pytanie o powody takiego wystrzału inflacji należy szukać w statystyce. Inflacja mierzona jest jako wzrost średniego poziomu cen w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Z kolei na koniec 2020 roku KE przewiduje akurat dołek inflacji.

bCXFerFq

Kwartalnie możliwe są duże wahania inflacji. Jednak średniorocznie sytuacja powinna się ustabilizować. KE spodziewa się, że w tym roku wzrost cen będzie na poziomie około 2,7 proc., a w przyszłym roku podskoczy średnio do 2,8 proc. Przypomnijmy, że rok 2019 zamknęliśmy inflacją rzędu 2,1 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCXFerFK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
OLEK
2 miesiące temu
PODZIĘKUJĘ PRZY URNIE ZA TO!!!!!!!JUŻ 2 LATA TEMU CENY ROSŁY.......PODZIĘKUJĘ WAM RZĄDZĄCY TERAZ W WYBORACH NA PREZYDENTA A ZA 2 LATA W PARLAMENTARNYCH ............ROZDAWNICTWO .....BYLE KOMU A LUDZIE MUSZĄ TYRAĆ NA POLITYKÓW
kuba
2 miesiące temu
nadrukowali kaski, dali 500+ to i ceny rosną, każdy laik to wie, poza tymi związanymi z obecnym rządem, aż cud, że jeszcze nasza złotówka jest w miarę mocna, ale to też wszystko do czasu. Tak więc głosujcie na Dudę, żeby dalej tak dobrze nam szło...
Adam
2 miesiące temu
Ja myślę że inflacja ruszy ostro w górę jak tylko paliwo zacznie drożeć
bCXFerFL
rzymianin
2 miesiące temu
W ciągu około 2 lat - w moim otoczeniu: bułka wieloziarnista 70gr - obecnie 1,50 --------------- -------- 115% chleb zwykły 2,00 - obecnie 3,00------------------------- 50% dentysta plomba 200 - obecnie 310 --------------------------55% pomidory DAFTONA w puszce 1,99 obecnie 2,99 ---------- 50% fryzjer 12 - obecnie 20---------------------------- 65% sok pomarańczowy HORTEX lub TYMBARK 3,99 - obecnie 5,40-5,60 -- 35-40% jezeli mówimy o inflacji 2-3% to jakiś żart
Mika
2 miesiące temu
Tak się kończy drukowanie pieniędzy bez pokrycia....
Najnowsze komentarze (86)
amen
2 miesiące temu
O cud Cię błagam większy niż nad Wisłą, CUD wybawienia od innej zarazy, o PREZYDENTA, co powiedzie w przyszłość, nie depcząc świętych przeszłości ołtarzy... Boże Wszechmocny, wszak Ty możesz wszystko, więc skłoń raz jeszcze dłoń Twą miłosierną, pochyl się Panie nad naszą OJCZYZNĄ, spragnioną Ciebie, choć nie zawsze wierną. Dostrzeż w niej choćby pięciu sprawiedliwych i dla nich oszczędź sodomskiej zagłady, a chcąc kraj karać jak Gomory ziemię wspomnij na naszych męczenników ślady. O Święty Boże, Mocny, Nieśmiertelny, o znieważany tylu obelgami, dla łez niewinnych bądź nam miłosierny, w godzinie próby zmiłuj się nad nami...
odAdoZet
2 miesiące temu
UE nie musi przedstawiać mi żadnych wyliczeń, pisowskie banki też nie. Wystarczy, że wiem o ile wzrosły moje wydatki, jak szybko rosną ceny towarów i usług. Takiej drożyzny jeszcze nigdy nie było.
Ekonomista
2 miesiące temu
Niech PIS dalej drukuje pieniądze bez pokrycia to grozi nam Grecja lub Wenezuela,
emeryt
2 miesiące temu
Przecież każdy średnio orientujący się w ekonomii dużo wcześniej o tym wiedział!!! Mianowicie, że nie Grecja a Wenezuela puka ostro do nas !!!! No i idziemy ostro w tym kierunku!!!!
wiadomo
2 miesiące temu
rząd fachowców
Wojenka
2 miesiące temu
Przypomnę tylko, że inflacja na poziome 4,5% to bankrutctwo kraju. Przykłady: Grecja (4,4%) i Wenezuela (4,6%). Powodzenia!
ewa
2 miesiące temu
Jak Wam PO wPrOwadzi Euro, to dopiero dostaniecie PO kieszeni drodzy Rodacy !!! Nie głosujemy na POwców !!!
Zią
2 miesiące temu
Więcej nieudolnych socjalistycznych populistów... Jutro możemy zacząć to zmieniać. Jeszcze nie jest za późno!!!
bCXFerFD
ala
2 miesiące temu
Rząd PiS to najgorszy rząd od 1944r
podlaskie62
2 miesiące temu
A apostoł Mateusz mówi, że jest tak dobrze.
ZK590
2 miesiące temu
Dziwne. Mamy polską złotówkę, która codziennie warta jest mniej. Co na to wrogowie euro?
ZK590
2 miesiące temu
Dobrobyt obywateli to wynik pracy i dobrych rządów. W Polsce obecna władza ściąga Polskę ku katastrofie popadając w szaleństwo rozdawnictwa. To jest chore i nienormalne. Teraz licytują się kolejnym festiwalem obietnic , byle tylko dorwać się do fasadowego i kosztownego urzędu.
yachu
2 miesiące temu
Normalne, dwie najsłabsze gospodarki w UE Polska i Rumunia, muszą się ratować drukiem pieniędzy a to napędza inflację. Siła nabywcza złotówki jest tragicznie niska.
chamy
2 miesiące temu
do tej pory moja rodzina/2 osoby/ płaciła za wywóz śmieci segregowanych 102 zł, wczoraj dostałam rachunek od 1 lipca na kwotę 210 zl, podziękuję wam jutro
...
Następna strona