Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prognozy
07.07.2020 13:30

Komisja Europejska obniża prognozy PKB. Polska ciągle wypada najlepiej

- Ekonomiczne skutki środków izolacji są poważniejsze niż początkowo przewidywaliśmy - ocenia Komisja Europejska. Najnowsze prognozy zakładają mocniejszy spadek PKB w UE. Pogorszyły się też perspektywy polskiej gospodarki, choć ciągle jest stosunkowo najbardziej odporna na kryzys.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News | Komisja Europejska)
Polska wypada stosunkowo dobrze na tle innych krajów.

Komisja Europejska (KE) spodziewa się głębszego spadku polskiego PKB niż prognozowała wiosną. Szacuje, że polska gospodarka skurczy się w tym roku o 4,6 proc. Poprzednio główny scenariusz zakładał spadek PKB o 4,3 proc. W takim tempie ma za to urosnąć, ale dopiero w 2021 roku.

W raporcie eksperci wskazali, że PKB prawdopodobnie bardzo głęboko spadnie w drugim kwartale i stopniowo sytuacja będzie się poprawiać w kolejnych kwartałach.

(Komisja Europejska)
(Fot: Komisja Europejska)

"Pomimo podjętych kroków przez rząd, konsumpcja prywatna ucierpi w 2020, gdyż zapobiegawczo konsumenci kumulują oszczędności i wstrzymują się z wydatkami" - czytamy w opinii KE.

Wakacje 2020. Jak nie dać się naciągnąć na nieuczciwy nocleg

Obniżka prognoz może niepokoić, ale Polska nie jest w tym odosobniona. Co więcej, ciągle skala spadku PKB będzie u nas mniejsza niż w innych krajach UE. Eksperci wskazują, że perspektywy pogorszyły się w całej UE.

(Komisja Europejska)
(Fot: Komisja Europejska)

Komisja Europejska oczekuje, że gospodarka całej UE skurczy się o 8,3 proc. w 2020 roku. Po czym wzrośnie, ale wolniej, bo o 5,8 proc. w 2021. Szacunki na ten rok są o blisko 1 pkt. proc. gorsze niż wynikało to z wiosennych prognoz.

"Ekonomiczne skutki środków izolacji są poważniejsze niż początkowo przewidywaliśmy. W dalszym ciągu zmagamy się z trudnościami i stoimy w obliczu ryzyka, w tym kolejnej dużej fali zakażeń - komentuje sytuację Valdis Dombrovskis.

Unijny urzędnik podkreśla, że prezentowana nowa prognoza w dobitny sposób pokazuje, dlaczego - aby wspomóc gospodarkę - potrzebne jest porozumienie w sprawie naszego ambitnego pakietu na rzecz odbudowy NextGenerationEU.

"W bieżącym i przyszłym roku możemy spodziewać się ożywienia, ale musimy być ostrożni, jeżeli chodzi o różne tempo odbudowy. W dalszym ciągu musimy chronić pracowników i przedsiębiorstwa i ściśle koordynować naszą politykę na poziomie UE, aby zagwarantować, że wyjdziemy z kryzysu silniejsi i zjednoczeni" - wskazuje Dombrovskis.

Głos zabrał także komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni. Podkreślił, że ważne jest osiągnięcie szybkiego porozumienia w sprawie planu odbudowy zaproponowanego przez KE, aby w tym krytycznym okresie dać gospodarkom zarówno większe poczucie pewności, jak i nowy zastrzyk finansowy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: prognozy, pkb, kryzys, koronawirus, wzrost gospodarczy, komisja europejska, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-07-2020

no takCo tu jeszcze Niemcy napiszą złego na Polskę . Coraz trudniej szukać. Tracą taniego robotnika do szaragów

07-07-2020

WyborcaJeszcze mamy dobrą gospodarkę chyba że wsliźnie się ten farbowany lis trzaskowski na prezydenta to juz po nas.DLATEGO PREZYDENTEM MOŻE BYĆ TYLKO PAN … Czytaj całość

07-07-2020

JERZY.Polska stoi na skraju katastrofy finansowej i wszyscy się o tym przekonają po wakacjach. Morawiecki okłamuje ludzi w kraju i UE. przedstawiając … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (98)