Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Człowiek Tuska na czele rady ds. spółek Skarbu Państwa. "Trudno mówić o odpolitycznieniu"

825
Podziel się:

Donald Tusk zapowiadał odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa. Jednak na czele rady do spraw tych spółek postawił swojego człowieka.

Człowiek Tuska na czele rady ds. spółek Skarbu Państwa. "Trudno mówić o odpolitycznieniu"
Grzegorz Karpiński został przewodniczącym Rady ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa (PAP, Radek Pietruszka)

Odpolitycznienie spółek Skarbu Państwa Donald Tusk zapowiadał w czasie swojego expose. W stu konkretach na pierwsze sto dni rządu partia obecnego premiera zobowiązała się też do zwolnienia wszystkich członków rad nadzorczych i zarządów w państwowych spółkach. Pierwsze "głowy" już poleciały.

Od polityki najwyraźniej nie da się jednak całkiem uciec, bo Donald Tusk powołał na przewodniczącego Rady ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa Grzegorza Karpińskiego, sekretarza stanu w KPRM, byłego posła PO, byłego wiceministra sportu i spraw wewnętrznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co nas czeka w 2024 r.? Ekonomista wskazał najważniejsze wyzwanie

Na tę decyzję premiera zwrócił uwagę w serwisie X Radek Karbowski, twórca serwisu Skrót polityczny, który jest bazą danych na temat polityków. Karbowski skomentował, że w tej sytuacji "trudno mówić o odpolitycznieniu".

Nie tylko ta nominacja wzbudziła ostatnio emocje. Nową członkinią rady nadzorczej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych została właśnie skarbnik warszawskiej Platformy Obywatelskiej oraz szefowa gabinetu politycznego szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego — Magdalena Roguska. Kamil Sobolewski, główny ekonomista Pracodawców RP, stwierdził w serwisie X, że jest to "słaby początek odpolitycznienia" spółek Skarbu Państwa.

"W pełni odpolitycznić gospodarki nie można"

- W pełni odpolitycznić gospodarki nie można - zwracał uwagę kilka dni temu dr Błażej Podgórski, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego, w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski. - Szczególnie w Europie to nierealne. Mamy zbyt duży wpływ polityki na gospodarkę. Zbyt wiele jest decyzji jednostronnych polityków, a zbyt mało ekspertów - tłumaczył.

Podkreślał, że "państwowe" spółki nie są z gruntu złe, co więcej - mają swoje uzasadnienie. - Standardem jest na świecie, że sektory strategiczne, energetyka, media są w rękach państwa i Skarb Państwa ma tam udziały, a spółki te dzięki temu sprawnie funkcjonują i zapewniają bezpieczeństwo państwu. Widzieliśmy to w trakcie pandemii, że próbowały pomóc realizacji celów państwa - mówił ekonomista.

Jego zdaniem rozwiązaniem może być przywrócenie konkursów na kluczowe stanowiska, angażowanie w większym stopniu ekspertów i fachowców zamiast obsadzania kierownictwa według klucza politycznego. - Co więcej, nie powinny być spółki wykorzystywane do realizacji celów politycznych, one mają wspomóc tylko w celach strategicznych i zapewnić bezpieczeństwo - podkreślił dr Podgórski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(825)
Wolterusa
4 miesiące temu
Jeżeli ktoś uwierzył w te bajki o konkursach,fachowcach to był naiwny to tylko zmiana świń przy korycie tragikomedia niestety
Rodak
4 miesiące temu
Trwa odPOlitycznianie..tak jak Donald i spółka to rozumią...
Rodak
4 miesiące temu
Trwa odpolitycznanie wszystkiego tak jak Donald i spółka to rozumie..
Emeryt
4 miesiące temu
Za rządów PLATFORMY PSL prokuratura była w ręku seremeta powolnego przez Lecha Kaczyńskiego. Służbami kierował Kamiński a TVP rządził pis i sld. A przypominam że wtedy rządziła platforma i Tusk. Coś takiego za nierządów pis jest niemożliwe. I wszyscy wiemy jak to się skończyło dla Tuska i platformy. Wiec nie ma się co dziwić ze Tusk chce mieć swoich ludzi zaufanych w różnych instytucjach.
Xyz
4 miesiące temu
Wygral konkurs?
...
Następna strona