Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Czy PPK może być korzystne dla pracodawcy?

8
Podziel się:

Podczas dyskusji „Dlaczego PPK jest korzystne również dla pracodawcy?” na EFNI 2019, dyskutowaliśmy o opłacalności Pracowniczych Planów Kapitałowych, zastanawiając się, czy wdrożenie ich może być zbieżne zarówno z interesem przedsiębiorców jak i pracowników oraz czy korzyści tego przedsięwzięcia przewyższą jego koszty.

Czy PPK może być korzystne dla pracodawcy?
(Materiały prasowe)

PPK, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe, zaczynają już obowiązywać w dużych firmach. W praktyce jest to dobrowolny, długoterminowy system oszczędzania, który dzięki współfinansowaniu przez pracodawców i państwo, ma stanowić zabezpieczenie emerytalne.

Celem panelu poświęconego PPK podczas EFNI było znalezienia sposobu wykorzystania planów na potrzeby pracodawców - jako instrumentu w budowaniu wizerunku firmy i w celu jej rozwoju. Dlatego szukaliśmy podobieństw i różnic z funkcjonującym obecnie Pracowniczym Programem Emerytalnym.

- Część pracodawców nie widzi korzyści płynących z PPK. Liczymy, że nasza praca to zmieni – powiedział Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK, spółki prowadzącą stronę mojePPK.pl - Systemy dodatkowego oszczędzania obowiązują w większości krajów Zachodu, do którego chcemy przecież równać pod względem wynagrodzeń i kultury pracy – podkreślił.

Portal mojePPK.pl został uruchomiony 8 stycznia 2019 roku przez Polski Fundusz rozwoju, instytucję odpowiedzialną za wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, stworzoną w ramach Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Na stronie dostępne są materiały zarówno dla pracodawców i pracowników, dzięki którym mogą oni dowiedzieć się więcej o nowych możliwościach gromadzenia środków dla osób zatrudnionych dzięki Pracowniczym Planom Kapitałowym. Poszerzenie systemu długoterminowego oszczędzania o to nowe rozwiązanie jest wzorowane na doświadczeniach wielu krajów, w których funkcjonują podobne programy pracownicze.

- Chcemy współuczestniczyć w zmianie podejścia obowiązującego na rynku pracy. To dla nas możliwość wyróżnienia się oferowanymi przez nas propozycjami spośród innych pracodawców - powiedziała Wiesława Czarnecka-Stańczak, dyrektor ds. zarządzania personelem w Siemensie.

Zauważono też, że PPK stanowi dodatkowe narzędzie motywacyjne dla pracowników, oparte na możliwości finansowania wpłat aż do 4% ich wynagrodzenia, a tym samym podniesienie atrakcyjności pracodawcy na rynku pracy.

-Pomoc brokerów ubezpieczeniowych na każdym kroku przystępowania do PPK jest nieoceniona. Istotne są również szkolenia dla pracowników, którzy mają wiele pytań dotyczących tego zagadnienia, by nie musieli szukać tych informacji na własną rękę – radziła pracodawcom Karolina Parkitna, dyrektor działu organizacyjno-administracyjnego w stoczni CRIST S.A.

Europejskie Forum Nowych Idei 2019 odbyło się w dniach 25-27 września 2019 roku w Sopocie. Była to dziewiąta edycja tego wydarzenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(8)
OFE płatnik
3 lata temu
PPK to kolejny podatek !
Herod Antypis
3 lata temu
Pracodawca nie ma korzyści ŻADNYCH. Dodatkowa papierologia i dodatkowe koszty finansowania 1,5% kwoty. Wszystkie ustawy w kraju są opracowywane z myślą o pracowniku, ciekawe kiedy ktoś o pracodawcach pomyśli?
wp.de
4 lata temu
i przyjdzie kolejny Tussk i ukradnie!
katrina
4 lata temu
PPK na pewno będzie istniało bo działało będzie na zasadzie lokaty. Inic nie wchłonie,sami odkładamy pieniądze ,więc nie może nam ich ktoś tak po prostu odebrać.
czas
4 lata temu
dla pracodawcy ? - tak bo dla pracownika - nie.