Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
seniorzy
24.10.2020 10:22

Zaskakująca treść rządowego rozporządzenia. Seniorzy powyżej 70. roku życia mogą wychodzić tylko w trzech przypadkach

W rozporządzeniu jest dziwny i niejasny zapis, by osoby po 70. roku życia nie wychodziły bez wyraźnej potrzeby. Co to oznacza dla seniorów?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
Seniorzy nie mają zakazu wychodzenia z domu (Fot: Anchiy)

W całej Polsce wchodzą w życie nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Mateusz Morawiecki przedstawił w piątek m.in. zalecenia dotyczące przemieszczania się seniorów. Premier dopytywany przez dziennikarzy zaznaczył, że są to jedynie prośby.

W piątek późnym wieczorem na rządowych stronach opublikowano rozporządzenie wchodzące w życie od soboty. To już pewna tradycja – jedno z "covidowych" rozporządzeń pokazało się na ok. pół godziny przed wejściem w życie.

Jak z niego wynika - "osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą się przemieszczać wyłącznie w trzech wypadkach".

Godziny dla seniorów w sklepach. "To nie jest dobry pomysł"

"Osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą się przemieszczać wyłącznie w celu wykonywania czynności zawodowych lub służbowych; zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego; sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych" – oto dosłowne zapisy tego dokumentu.

Co jednak istotne, rząd nie przewidział kar za złamanie przez seniora nakazu pozostania w domu.

Jak Polska wypada na tle Europy? Niestety nie mamy się czym chwalić
Koronawirus w Polsce i na świecie. Niemcy biją rekordy i wciąż są w lepszej sytuacji niż my

Inne punkty rozporządzenia są sformułowane w formie nakazów i zakazów. Te dotyczące seniorów oraz przemieszczania się dzieci i młodzieży do lat 16 (od 8:00 do 16:00 bez opieki kogoś dorosłego mogą chodzić tylko do i ze szkoły) są bardzo niejasne.

Z jednej strony wynika z nich, że te grupy "mogą" się poruszać "wyłącznie" w pewnych celach (zakupy, kościół, szkoła). Nie ma jednak dosłownie zapisanego zakazu poruszania się w innych sytuacjach ani nakazu.

Prawnicy zwracają uwagę na fakt, że słowo "mogą" jest wieloznaczne i nie sposób określić, czy jest to faktycznie "zalecenie" - jak wcześniej twierdzili przedstawiciele rządu, czy zakaz poruszania się.

Na tę pierwszą opcję wskazywałby dodatkowo fakt, że wedle Konstytucji zakaz poruszania się można wprowadzić jedynie ustawą. Rządowy dokument jest rozporządzeniem, ma więc niższą rangę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-10-2020

gallaSuper, samotny spacer pustą ulicą jest dla seniora śmiertelnie niebezpieczny, ale wizyta w kościele już spoko. Brawo wy!

24-10-2020

ambrożyKolejny bubel. Nie pierwszy i nie ostatni w historii rządu tysiąclecia.

24-10-2020

dexSamopas? Czy wy dobrze się czujecie? Nie ma lepszych słów w SJP?

Rozwiń komentarze (731)