Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Dodatek osłonowy opublikowany w Dzienniku Ustaw. Jest też rozporządzenie ws. wzoru wniosku

93
Podziel się:

Rząd przekaże od 400 do ponad 1400 zł mniej zamożnym Polakom, by w pewnej części zmniejszyć negatywny wpływ podwyżek cen prądu i gazu. W poniedziałek ustawa w tej sprawie została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Minister klimatu podpisała też rozporządzenie ws. wzoru wniosku, na podstawie którego będzie się można ubiegać o wsparcie.

Dodatek osłonowy opublikowany w Dzienniku Ustaw. Jest też rozporządzenie ws. wzoru wniosku
Dodatek osłonowy opublikowany w Dzienniku Ustaw. Jest też rozporządzenie ws. wzoru wniosku (Adobe Stock, Proxima Studio)

Wnioski o dodatek osłonowy od piątku będzie można składać w urzędach gmin. Jak podkreśliła w piątek minister klimatu Ana Moskwa, wsparcie będzie mogło otrzymać 50 proc. gospodarstw domowych.

- Również dziś podpisałam rozporządzenie określający wzór wniosku który będzie składany, by otrzymać dodatek. Rozporządzenie dotyczące wzoru wniosku także jutro wchodzi w życie - poinformowała szefowa resortu.

Dodatek osłonowy

Dodatek osłonowy co do zasady ma wynosić 400 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 600 zł dla gospodarstw, które liczą od dwóch-trzech osób, 850 zł dla gospodarstw składających się z czterech-pięciu osób, a 1150 zł dla gospodarstw, w których jest co najmniej sześć osób. Dodatek dostaną tylko ubożsi Polacy - będą obowiązywać kryteria dochodowe: 2100 zł miesięcznie dla osób samotnych i 1500 zł miesięcznie na osobę w rodzinie.

Zobacz także: Polski Ład wielką niewiadomą. Rzecznik MŚP apeluje do skarbówki o niekaranie

Niektórzy dostaną jednak więcej - będą to ci, którzy do ogrzewania używają węgla. - Mimo że została przeprowadzona dosyć wnikliwa analiza tej ustawy, to zauważyliśmy jeszcze konieczność wniesienia znaczącego uzupełnienia - mówił w trakcie prac nad projektem w Sejmie Krzysztof Tchórzewski z PiS, były minister energii.

Dla tej grupy Polaków wysokość dodatku kształtuje się następująco: 500 zł dla gospodarstw domowych jednoosobowych, 750 zł na gospodarstwo domowe składające się z dwóch do trzech osób, 1062,50 zł dla czterech i pięciu osób, i najwyższy, powyżej sześciu osób - 1437,50 zł.

Tarcza antyinflacyjna

Jak podkreślała podczas poniedziałkowej konferencji minister Anna Moskwa, dodatek osłonowy jest jednym z kluczowych elementów tzw. tarczy antyinflacyjnej, która zakłada także obniżenie podatku VAT i akcyzy na gaz.

- Zależy nam, aby wsparcie to jak najszybciej trafiło do budżetów polskich gospodarstw domowych - mówiła w poniedziałek podczas konferencji prasowej minister klimatu Anna Moskwa. Jak tłumaczyła, dodatek osłonowy ma (przynajmniej częściowo - przyp. red.) zrekompensować wzrost kosztów energii elektrycznej, cen gazu i żywności i jest częścią rządowej tarczy antyinflacyjnej.

Ustawa w zamyśle ma na celu ochronę mniej zamożnych gospodarstw domowych, a dodatek ma zniwelować rosnące ceny energii elektrycznej i gazu. Łączne wydatki budżetowe na ten cel w przyszłym roku mają wynieść 4 mld 700 mln zł, pomoc ma trafić do niemal 7 mln gospodarstw domowych.

Skąd się biorą podwyżki cen gazu

Podczas poniedziałkowej konferencji szefowa resortu klimatu mówiła też o planowanym wszczęciu postępowania antymonopolowego przeciwko Gazpromowi, który zdanie polskiego rządu, odpowiada za drastyczny wzrost cen gazu w Europie.

Na razie nie wiadomo czy i kiedy Komisja Europejska rozpocznie takie postępowanie. Pod koniec roku przedstawiciele resortu klimatu rozmawiali o tym z komisarz UE ds. konkurencji Margarethe Vestager.

- Pokazaliśmy dodatkowe argumenty, choćby to, jak wygląda sytuacja pod względem dostaw z Gazpromu w stosunku do dostaw z Algierii i Norwegii. Tam dostawy wzrosły o 25 proc., a w przypadku Rosji magazyny są zapełnione w 45 proc. i nic się tu nie zmienia. Co więcej, Rosja w oficjalnych komunikatach mówi wprost, że certyfikacja Nord Stream 2 pomogłaby w poprawie sytuacji związanej z Gazpromem i inną realizacją tych kontraktów" – powiedziała Anna Moskwa.

Stwierdziła, że te deklaracje Rosji pokazują, że "obie sytuacje są ze sobą powiązane" oraz że to "szantaż na państwach europejskich i europejskich obywatelach".

Minister skrytykowała też europejski sposób zarządzania systemem handlu uprawnieniami do emisji ETS, który także, w opinii szefowej resortu klimatu, nie sprzyja transformacji energetycznej i ma pośredni wpływ na wzrost cen.

- Złożyliśmy wniosek o kompleksową reformę. Pierwszym działaniem, jakie KE powinna podjąć, to wycofanie podmiotów finansowych z rynku uprawnień do emisji. Jak państwo sobie wpiszą w wyszukiwarkę ETS niekoniecznie pojawia się tam dyrektywa unijna, w pierwszej kolejności pojawiają się tam platformy spekulacyjne, na których można sobie takie uprawnienia kupić i nimi pohandlować - mówiła Anna Moskwa.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(93)
qewew
rok temu
to już tylu mamy nędzarzy !! Brawo Pinokio !!
Pracowity leń
rok temu
Jak cwaniaki podnosza ceny to wprowadza sie kolejne coraz wyższe socjale. Jak bym był na miejscu PIS-u to w związku iż raczej miało prawdopodobne jest aby mieli większości parlamentarna po wyborach w 2023 r. wprowadziłbym za rok chociazby minimalna na poziomie takim jak w Raichu tj. 1536 Euro to jakieś 7500 koła i w końcu ten obiecywane przez prezydenta emerytury stażowe po 35 latach. zarówno dla kobiet jak i męzczyzn. A emerytom 1000 + dla każdego w ramach dochodu gwarantowego ulge na zdrowie w wysokości 9% aby nic nie płacicli i zmienił system emerytalny na emertytury obywatelskie tj. każdy 1000 + z budżetu oraz to co sobie odłożył na swoim koncie w ZUS. Ciekawe co by było jakby nowa ekipa spróbowała ruszyć te przywileje - sądze iz w nastepnym wyborach popłynełaby równo....
zyzol
rok temu
znow podzielili Polaków na lepszych i gorszych ......... masakra!!!!!!!!
Alex
rok temu
to jest dramat.. przecież ta tarcza inflacyjna to dodruk kasy, który tylko zwiększy inflację!!!! Ludzie myślą, że rząd daje i dba o nich. Rząd nie ma żadnych pieniędzy... pompuje od wielu lat w rynek gotówkę bez pokrycia i efekt mamy szalejącą drożyznę
Helka
rok temu
Znowu cwaniaki dostaną wsparcie. Kolejne.
...
Następna strona