Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Dodatek osłonowy wchodzi w życie. Ustawa opublikowana

24
Podziel się:

W poniedziałek w Dzienniku Ustaw pojawiła się ustawa o dodatku osłonowym. Dzięki temu część gospodarstw domowych najmocniej dotknięta podwyżkami cen prądu i gazu oraz problemem drożejącej żywności będzie mogła liczyć na pieniądze od państwa. Ustawa wejdzie tym samym w życie we wtorek.

Dodatek osłonowy wchodzi w życie. Ustawa opublikowana
Dodatek osłonowy wchodzi w życie od wtorku (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock)

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dodatku osłonowym w ubiegły wtorek. Pieniądze od państwa trafią do tych gospodarstw domowych, które mają przeciętne miesięczne dochody nieprzekraczające 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym, bądź 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Urzędy będą jednak stosować tzw. zasadę złotówka za złotówkę przy ustalaniu wysokości dodatku osłonowego. To oznacza, że jeżeli rodzina przekroczy nieznacznie kryterium dochodowe, to dodatek i tak będzie wypłacony. Jego wartość będzie po prostu pomniejszona o kwotę przekroczenia.

Minimalna kwota wypłacanych dodatków będzie wynosić 20 zł. Poniżej 20 zł kwota dodatku osłonowego nie będzie wypłacana.

Zobacz także: Wysoka inflacja i wyhamowanie gospodarcze. Czy to nas czeka w 2022?

Dodatek osłonowy. Jakie pieniądze trafią do rodzin?

W ustawie wyszczególniono, jakie pieniądze trafią do polskich rodzin. Wysokość świadczenia będzie uzależniona od liczby osób żyjących w gospodarstwie.

  • 400 zł otrzyma jednoosobowe gospodarstwo domowe;
  • 600 zł otrzyma dwuosobowe lub trzyosobowe gospodarstwo domowe;
  • 850 zł otrzyma czteroosobowe lub pięcioosobowe gospodarstwo domowe;
  • 1150 zł otrzyma minimum sześcioosobowe gospodarstwo domowe.

Jeżeli natomiast domostwo rodziny ogrzewają za sprawą: kotła, kominka, kozy, ogrzewacza powietrza itp., w którym wykorzystują węgiel lub paliwa węglopochodne (wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków), to wysokość dodatku osłonowego wzrasta o jedną czwartą.

Dodatek osłonowy będzie przysługiwać przez cały 2022 r., ale wypłacony będzie w dwóch ratach. Wypłata pierwszej raty ma nastąpić do 31 marca 2022 r., a drugiej - do 2 grudnia 2022 r.

Skąd dodatek osłonowy?

Dodatek osłonowy to element tzw. tarczy antyinflacyjnej. Samą tarczę rząd ogłosił w reakcji na rosnącą inflację (w listopadzie wyniosła 7,8 proc.). Ponadto od stycznia 2022 r. wzrosną też rachunki za prąd i gaz, co również ma częściowo zrekompensować pomoc od państwa.

A jak ubiegać się o dodatek osłonowy? W money.pl opisywaliśmy szczegółowo, co należy zrobić, by otrzymać pieniądze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Atei
2 lata temu
A dlaczego taki dodatek osłonowy nie jest dla wszystkich? Przecież wszyscy odczuwamy drożyznę !!!
Marcin
2 lata temu
Po co kłamiecie, że ci ludzi dostaną pieniądze od państwa. Wszyscy, którzy pracują i płacą podatki będą się zrzucać na utrzymanie kolejnej grupy pasożytów. Jak ktoś jest w naprawdę ciężkiej sytuacji to powinien iść do pomocy społecznej i szukać rozwiązań (np. kursy i szkolenia pozwalające znaleźć lepszą pracę, albo poradnia leczenia uzależnień choćby od alkoholu). A reszta leni niech się weźmie do pracy, a nie żeruje na innych. A kolejne rozdawnictwo jeszcze bardziej napędzi inflację.
Monika
2 lata temu
DLACZEGO KASUJECIE KOMENTARZE??? Jak na forum Getbacku kiedy było naganiania na te papiery bez wartości, A SKOŃCZYŁO SIĘ JAK SKOŃCZYŁO❗️❗️❗️
Pablo
2 lata temu
Jęczycie że macie 2500 zł emerytury do tego 13 i 14 emerytura, a ludzie muszą pracować za najniższą krajową np do ręki 2100 zł, i do tego dojechać do pracy gdzie paliwo po 6 zł,
Henio
2 lata temu
Jestem elektrykiem i zarabiam 6,5 tyś, zabrali mi 400zł. Złodzieje.
...
Następna strona